Oyun Haberleri

Ağ mühendisine ‘hizmetin ne olursa olsun kesintiye uğramasına asla izin vermemesi’ emredildiği için Palworld sunucusunun maliyeti ayda yaklaşık 500 bin dolar

Angry sheeps with heavy machineguns

Canavar toplayan hayatta kalma oyunu Palworld, şaşırtıcı bir şekilde 19 milyon oyuncuya ulaştı ve bu olağanüstü başarı, bağımsız geliştiricisi için ucuza gelmiyor: Pocketpair CEO’su Takuro Mizobe’nin bir gönderisine göre, Palworld’ün tahmini Şubat sunucu maliyetleri 70 milyon yen’in üzerinde. Bu da 475.000 ABD dolarının üzerinde bir rakama denk geliyor.

“Bekle, belki sunucu ücretlerinden dolayı iflas ederiz?” şaka yaptı Mizobe (makine Japoncadan çevrildi).

endişelenmezdim fazla fazla. Pocketpair, Steam’de yaklaşık 12 milyon Palworld kopyası sattığını söylüyor. Tanesi 30 dolar olan bu, Palworld’ün şu ana kadarki brüt gelirini 360 milyon dolara çıkarıyor ve bu, Xbox satışlarını göz ardı etmek anlamına geliyor (Game Pass’ta da var).

Steam’in gelir kesintisi belirli bir eşikten sonra %30’dan %20’ye düşüyor, ancak tartışma adına, Steam’e bu 360 milyon dolardan %30’luk sabit bir kesinti verelim. Bu da Pocketpair’in harcamalar öncesi elinde hâlâ 252 milyon dolar bırakıyor. Yılda 6 milyon dolarlık sunucu maliyetleri bu rakamın yanında o kadar da savunulamaz görünmüyor.

Palworld ağ mühendisi Chujo Hiroto, Mizobe’nin gönderisine İngilizce yanıt olarak, “Hizmetin ne olursa olsun asla kesintiye uğramaması emrinin ardından, maliyete bakmaksızın sunucular hazırladık” dedi. “Tüm oyuncuların oyunun tadını sonuna kadar çıkarabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz! 478.000 $…”

Palworld açıkçası ayda 12 milyondan fazla kopya satmaya devam etmeyecek ve yüksek bakım ve devam eden geliştirme maliyetlerini birinci sınıf kozmetik ürünler ve savaş biletleri gibi sezonluk para kazandırıcılarla haklı çıkaran çevrimiçi oyunların aksine, Palworld şu anda hiçbir mikro işlem içermiyor.

Chujo Hiroto: Hizmetin ne olursa olsun aksamaması emrine uyarak, maliyet gözetmeden sunucular hazırladık.  Tüm oyuncuların sonuna kadar eğlenebilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz!  478.000 dolar...

(İmaj kredisi: Chujo Hiroto)

Meraktan dolayı, Palworld’ün Steam eşzamanlılık rakamlarını (geçen ay iki milyonun üzerine çıktı) Amazon’un oyun barındırma hizmeti için bir fiyatlandırma hesaplayıcısına bağladım ve değişkenlere bağlı olarak ayda bir milyon doları aşan rakamlara ulaşmak kolaydı. örnek başına oyun oturumu sayısı gibi.

OKU  Bir aylık PC Game Pass için 1 ABD doları geri döndü

Palworld’ün ve ayda yarım milyon ödeyen her kişinin olağanüstü başarısını bu kadar sorunsuz bir şekilde başarabilmesine biraz şaşırdım. Tecrübesizliğini itiraf eden Pocketpair gibi küçük bir bağımsız geliştiricinin on yıl kadar önce bu tür bir talebi karşılayabileceğini hayal edemiyorum. En büyük geliştiriciler bile bunalmış olurdu: Diablo 3 ve Error 37 daha 2012’de çıkmıştı ve Diablo 3 ilk yılında Palworld’ün ilk iki haftasındaki oyuncu sayısından daha az oyuncu toplamıştı. Teşekkürler, bulut mu?

Palworld’ü aynı anda oynayan kişi sayısı yıl ilerledikçe kesinlikle daha düşük bir sayıya yerleşecek ve maliyetler düşecek, ancak Pocketpair kooperatif oyuncu limitini artırmayı planlıyor, bu da tam tersi bir etkiye sahip olacak.

Şimdilik, Palworld dünyanızda dörtten fazla oyuncu istiyorsanız, 32 oyuncuya kadar destekleyen bir Palworld sunucusunu kendiniz barındırabilirsiniz.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.