Oyun Haberleri

Kripto hokus pokus, bir kullanıcının Magic Internet Money’den yararlanmasına olanak tanıyan bir Cauldron sorunu sayesinde Abracadabra’dan 6,5 milyon doların ‘puf’ olduğunu görüyor (yemin ederim)

A magician holding a rabbit.

Patlamış mısırı içeri alın çünkü yemin ederim ki bu doğru. Abracadabra Money adlı zincirler arası borç verme platformu, bir istismarın bir kullanıcının protokolünden en az 6,49 milyon dolarlık Ethereum tabanlı stabilcoin çekmesine izin verdiğini doğruladı (ilk olarak tarafından fark edildi) Web3 harika gidiyor). Bu hikayenin bir sürü kripto jargonu içerdiğine dair adil bir uyarı, ilerledikçe açıklamaya çalışacağım, ancak her zaman şunu unutmayın: bu kelimelerin amacı kafa karıştırıcı, kafa karıştırıcı ve matematiksel olarak soyut olana gerçeklik cilası vermektir.

Ethereum Kazanları ile başlayalım. Bunlar, kullanıcıların Magic Internet Money (MIM) stabilcoin’ini ödünç almasına olanak tanıyor; evet gerçekten, bu stabilcoin, teoride tanınmış bir para biriminin (bu durumda ABD doları) değerine sabitlenmiş (ve bu para birimi tarafından desteklenen) bir kripto tokendir. Kullanıcılar çeşitli diğer varlıkları teminat olarak sunarak MIM’i bu şekilde ödünç alabilirler. Ne yanlış gidebilir?

Saldırıya 1 ETH (yaklaşık 2.300 $) ile başlayan, bilinmeyen bir kullanıcı olan bir karanlık büyücüye girin ve bir rapora göre Blockchain güvenlik firması Certik “yuvarlama sorunundan” yararlandı. Yaptıkları şey, TornadoCash adı verilen kafa karıştırıcı bir yazılımı kullanarak spam krediler vermekti: Yavaş yavaş kar elde etmelerini sağlayacak şekilde tekrar tekrar borç alıp geri ödüyorlar ve ardından bu fonları başarılı bir şekilde başka bir kripto cüzdanına aktarıyorlardı.

Saldırı ilk olarak blockchain güvenlik şirketi PeckShield tarafından fark edildi ve bu noktada kaybın 6,49 milyon dolar olduğu tahmin edildi. Daha sonraki tahminler, miktarın 10 milyon dolara kadar çıktığını gösterdi ancak burada kripto varlıklarından bahsettiğimizi unutmayın ve bu durum bir yükselişi tetikledi. değere dalmak evet, Magic Internet Money stabilcoini.

Daha fazla gör

MIM geliştirme ekibi bu istismarı kabul etti ve şimdi düzeltildiğini söylüyorMIM stablecoin’i en düşük seviyesinde yaklaşık 77 sente düştükten sonra en yüksek 90 sent aralığına geri döndü. Ancak unutmayın: Bu sözde stabilcoinlerin asıl amacı, sabitlenmiş para birimleriyle 1:1 oranında kalmalarıdır. Yani henüz son perdede değiliz.

Ekip ayrıca mağdurlara bir geri satın alma ve yakma süreci (potun genel değerini artırmak için bir miktar para biriminin tasfiye edilmesi) yoluyla tazminat ödeneceğini iddia ediyor. Abracadabra, merkezi olmayan bir finans platformudur, kripto anlamında bir DeFi’dir ve bunların asıl amacı, bunların güvenli, sağlam ve zaptedilemez olmalarıdır. Ve yine de buradayız: Bir saldırgan birkaç milyon kripto varlığı ele geçirdi; MIM ve Abracadabra geliştiricileri yalnızca bunun kontrol altına alındığını söyleyebildi.

OKU  Birinci şahıs nişancı oyunları başından beri perspektifi yanlış anlıyor

Sihirli İnternet Parası şimdi diyor ki “Son dönemdeki istismarın ardından, protokolü güvence altına almak için hızlı bir şekilde harekete geçtik. DAO hazinesi, etkilenen 6,5 milyon doları tamamen teminat altına alarak operasyonların güvenli olmasını sağlayacak. Güvenle ilerliyoruz.”

Sanırım buna ancak şunu ekleyebiliriz: “tah-dah!” Bu, Magic Internet Money’nin 2022 Terra kazası sırasında sabitlenmesi gereken ilk tehlikeli anı bile değil ve böyle bir şeye şüphe avantajını kimin verdiğini merak ediyorsunuz. İnsanlar bu şeylere gerçekten para yatırıyorlar ve biliyorsunuz, çoğu zaman kripto ahlaki dersi aynı çıkıyor. Bunun sihir olduğunu söyleyemem ama: Şimdi görüyorsun ve şimdi görmüyorsun.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.