Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Pinterest’te paylaş
SDI Yapımları/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, inme ve bilişsel bozukluğun nasıl bağlantılı olduğunu inceliyor.
  • Çalışma, inme geçiren her 3 kişiden 1’inde 5 yıl içinde bunama gelişeceğini buldu.
  • Araştırmacılara göre, felçten kurtulanlarda bilişsel bozukluklar yaygındır ve genellikle yetersiz teşhis edilir.

Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, felç geçiren insanların yarısından fazlasında hafif hafıza ve dikkat sorunlarından bunamaya kadar değişen bilişsel bozukluklar gelişecek.

bu analizPazartesi günü yayınlandı felç, American Stroke Association’ın hakemli bilimsel dergisi, felç geçiren her 3 kişiden 1’inde beş yıl içinde bunama gelişeceğini tespit etti.

Çoğu insan, felç öncesi bilişsel işlevi hiçbir zaman tam olarak geri kazanamaz.

Araştırmacılar, inme sonrası kognitif bozukluğun (PSCI) prevalansı, tanısı ve tedavisine ilişkin çeşitli klinik çalışmaları, prospektif ve retrospektif kohort çalışmalarını, vaka kontrol çalışmalarını, klinik kılavuzları ve editoryal incelemeleri gözden geçirdiler.

Hafif bilişsel bozukluğu olan inmeden kurtulanların %20’ye kadarının bir yıl içinde tamamen iyileştiğini, ancak çoğu insanın inme öncesi bilişsel işlevlerini asla geri kazanmadığını bulmuşlardır.

Bilişsel bozukluk inmeden kurtulanlarda yaygın olduğundan ve genellikle yetersiz teşhis edildiğinden, araştırmacılar bulgularının düzenli taramanın önemini vurgulayacağını umuyorlar.

doktor New York, Manhasset’teki Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüleri’ndeki Sağlık Sistemi Bilimi Enstitüsü’nde yardımcı doçent olan Liron Sinvani, erken tarama ve devam eden izlemenin kritik olduğunu çünkü felç sonrası bilişsel bozukluğun zamanla ilerlediğini söylüyor.

Sinvani, Healthline’a “Erken bilişsel terapi ve inme için risk faktörlerini ele almak, sonuçları iyileştirmenin anahtarı olabilir” dedi.

Çoğu insan felç geçirdikten sonra bilişsel bozuklukla mücadele eder.

Rapora göre, bilişsel bozukluk en çok inmeden sonraki ilk yılda görülüyor ve inme kurbanlarının yaklaşık %60’ını etkiliyor.

OKU  Akdeniz Diyeti: Çalışma, bunama riskini %23 oranında azaltabileceğini gösteriyor

Bazı insanlar, özellikle felç öyküsü olanlar, felç geçirdikten aylar sonra ortaya çıkan geç başlangıçlı bilişsel gerileme geliştirir.

“İnmeler bilişsel sorunlara katkıda bulunur çünkü beyinde kan akışı ve oksijen eksikliğine neden olarak nöronal hasara ve hatta ölüme yol açarlar. Bu doğrudan bilişsel bozulmaya ve bunamaya yol açabilir” diyor Sinvani.

Çalışma, inme öncesi bilişsel bozulma, ileri yaş, yüksek tansiyon ve diyabetin de gelecekteki bilişsel gerilemeye katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Rapor ayrıca, felç geçiren Siyahilerin bilişsel gerileme geliştirme ve bunama riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Hafif bozulmadan bunamaya kadar değişebilen bilişsel bozukluğun şiddeti kişiden kişiye değişir ve inmenin şiddetinden ve daha önce felç geçirip geçirmemesinden etkilenir.

Rapor, inme kurbanlarının çoğunun bilişsel bozukluklar geliştirmesine rağmen, bunların yeterince tanınmadığını ve yetersiz teşhis edildiğini gösteriyor.

Sinvani, “İnme geçirenlerde bilişsel bozukluklar eksik bildirilebilir çünkü birey ve aile, felçten sonra hafıza kaybının normal bir fenomen olduğunu veya semptomların inmenin bir parçası olduğunu düşünür” diyor.

Erken teşhis, daha erken tedavi ve daha güçlü bir iyileşme sağlar

İnmeden kurtulanların bilişsel bozukluk için rutin taramadan geçmesi kritik öneme sahiptir, ancak çalışma, inmeden kurtulanlarda bilişsel tarama için şu anda bir altın standart olmadığını belirtiyor.

Mini-Mental Durum Muayenesi ve Montreal Bilişsel Değerlendirmesi gibi kısa tarama testleri, inme kurbanlarında hafıza, düşünme ve dikkat problemlerini belirlemek için yaygın olarak kullanılır.

Düzenli taramalar yaparak, sağlık uzmanları her kişinin bilişsel işlevini ve gelecekteki düşüş için risk faktörlerini değerlendirebilir.

Örneğin, bu, sağlayıcıların insanların işe geri dönüp dönemeyeceğini veya araba sürmeye devam edip edemeyeceğini değerlendirmesine yardımcı olabilir, diyor Dr. Santa Monica, California’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’ndeki Pasifik Nörobilim Enstitüsü’nden beyin cerrahı ve nörogirişimsel cerrah Adi Iyer.

OKU  Yabani yaban mersini kan basıncını düşürmeye ve beyninizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Iyer, bulguların hastalara en iyi anlamlı iyileşme şansını vermek için rehberli bilişsel terapiye duyulan ihtiyacı da gösterdiğini söylüyor.

Bilişsel rehabilitasyon yapan bazı insanlar dikkat, hafıza ve yürütücü işlevlerde iyileşmeler görüyor.

“Bilişsel terapi, iyileşme sırasında fizik tedaviye gerekli bir yardımcı olmalıdır. Fiziksel egzersiz gibi, zihinsel egzersiz de hastaların tamamen iyileşmesi için şarttır” dedi.

Bilişsel bozukluklar, fiziksel aktivite ve ikincil inme önleme stratejileri gibi belirli müdahalelerle iyileştirilebilir.

Sinvani, PSCI’nin ilerleyici doğası “kan basıncı ve diyabet kontrolü, kilo kaybı ve egzersiz gibi inme için risk faktörlerini ele alarak yavaşlatılabilir ve hatta durdurulabilir” diyor.

Alt çizgi:

Felç geçiren insanların yarısından fazlası, hafif hafıza ve dikkat sorunlarından bunamaya kadar değişen bilişsel bozukluklar geliştirecektir. Bilişsel bozukluğu olan bazı inme mağdurları bir yıl içinde tamamen iyileşse de, çoğu insan inme öncesi bilişsel işlevlerini asla geri kazanamaz. Erken tarama ve izleme, felçten sonra bilişsel gerileme yaşayan kişilerin belirlenmesine yardımcı olabilir ve ilerlemenin yavaşlamasına ve bazı durumlarda durdurulmasına olanak tanır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir