Oyun Haberleri

AMD, Anti-Lag+’ı destekleyen oyunlar için Adrenalin katmanına Sistem Gecikmesi izleme özelliğini ekliyor

Cal Kestis fights an enemy in Star Wars Jedi: Survivor

AMD’nin yazılım bölümü şu anda fazla mesai yapıyor. Fluid Motion Frames teknolojisinin RX 6000 serisi grafik kartlarına genişletilmesinin yanı sıra, RX 7000 serisi kartlar için en son önizleme sürücülerindeki oyun katmanına güzel bir özellik eklendi. AMD’nin Anti-Lag+ özelliğini destekleyen ve kullanan oyunlarda artık oyun bilgisayarınızın sistem gecikmesini gösterebilirsiniz.

Şu anda Anti-Lag+’ı destekleyen Fortnite, Overwatch 2 ve Star Wars: Jedi Surivor dahil 12 oyun mevcut.

Gibi CapFrameX tarafından bildirildi, bu uydurma bir numara değil. Bu, oyun motorunun yeni bir çerçeve oluşturmak için tüm süreci başlatması ile GPU’nun bunu oluşturmayı bitirmesi arasındaki sürenin uzunluğunun gerçek bir ölçüsüdür.

Bu, işletim sisteminin girdi değişiklikleri için donanımı yoklamak için ne kadar süre harcadığını, oyun motorunun tüm dahili rutinlerini çalıştırdığını, çerçevenin yayınlanmasını ve grafik yongası için talimatları derleyen sürücüyü içerir. Bütün bunlar kulağa çok fazla şeymiş gibi geliyor ama neyse ki her şey göz açıp kapayıncaya kadar oluyor. Sistem gecikmesinin büyük kısmı, çerçeveyi oluşturan GPU’dan kaynaklanmaktadır.

Elbette hiçbir şeyin yanlış olmadığını varsayıyoruz. Haydi CapFrameX’in gösterdiği örneğe bir göz atın. Ortalama kare hızının 117 fps olduğunu görüyorsunuz, bu da ortalama kare süresinin 8,55 milisaniye olduğu anlamına geliyor. Peki sistem gecikmesi nasıl 23 milisaniye olabiliyor? Bu durumda bu, oyunun her kareyi fare veya klavye girişleriyle güncellemediği anlamına gelir.

Grafik kartı, her 8 milisaniyede bir olmak üzere çok hızlı bir şekilde kareler üretiyor, ancak yalnızca ekranda gösterilen her üç kareden biri yeni giriş bilgileriyle güncellenmiş olacak. Gösterilen gibi nispeten yavaş tempolu bir oyun için bu gayet iyi ancak e-spor/rekabetçi bir oyuncuysanız, düşük sistem gecikme değerine sahip olmak daha önemli hale gelir.

En Yüksek Depolama

Mavi arka planda SATA, NVMe M.2 ve PCIe SSD'ler

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi SSD: Günümüzün en hızlı depolaması.
En İyi NVMe SSD: Kompakt M.2 sürücüler.
En iyi harici sabit sürücüler: Daha az maliyetle devasa kapasiteler.
En iyi harici SSD’ler: Eklenti depolama yükseltmeleri.

OKU  Bungie, Destiny 2 Hile Oluşturucusuna Karşı Tahkimde 4.3 Milyon Dolar Kazandı

Ancak bilgisayarınız mümkün olduğu kadar iyi çalışıyorsa, bu konuda yapabileceğiniz çok az şey vardır. Profesyonel oyuncular sistem gecikmesini azaltmak için kitaptaki her hileyi kullanacaklar ancak bunların çoğu oyun geliştiricilerin elinde. Başka bir deyişle, bu konuda endişelenmeyin.

Eğer bir Nvidia grafik kartı kullanıcısıysanız ve kendinizi biraz dışlanmış hissediyorsanız korkmayın. Monitörünüzde aynı numarayı (Nvidia buna PC Latency, PCL diyor) göstermek için FrameView veya Afterburner gibi yazılımları RivaTuner İstatistik Sunucusu ile kullanabilirsiniz. Anti-Lag+ gereksinimi gibi, Nvidia kullanıcılarının ilgili gecikme rakamlarını görebilmesi için oyunun Reflex özelliğini desteklemesi gerekiyor.

Ancak AMD ekibindeyseniz, bir Radeon RX 7000 serisi karta sahip olmanız, en son önizleme sürücülerini kullanıyor olmanız (buradan indirebilirsiniz) ve oyunda Anti-Lag+’ı etkinleştirmiş olmanız gerekir. Benim tavsiyem, endişelenmemeniz, çünkü bu sadece endişelenecek başka bir sayı. Donanım test uzmanları ve kodlayıcılar için faydalıdır, ancak diğer herkes için muhtemelen sadece dikkat dağıtıcıdır.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.