Oyun Haberleri

AMD, iki yeni giriş seviyesi dizüstü bilgisayar APU’sunda Zen 4 çekirdeklerini Zen 4c ile değiştirdi ve “hiçbir insanın aradaki farkı bilemeyeceği”ni belirtti

Dough Spectrum 4K

EYPC sunucu CPU’larında daha küçük, optimize edilmiş Zen 4c çekirdeklerinden yararlanan AMD, iki Zen 4 çekirdeğinin yanında dört adede kadar Zen 4c çekirdeğini destekleyen iki yeni Ryzen APU ile en son teknolojisini uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlar dünyasına getiriyor. Kompakt çekirdekler, Intel’in hibrit Alder Lake mimarisinde tanıtılan Efficient-çekirdeklerinin AMD’nin versiyonu değil ve AMD, aralarında herhangi bir fark görmeyeceğinizden emin.

Yakın zamana kadar hangi AMD CPU’yu veya APU’yu kullanırsanız kullanın, bunların içindeki işlem çekirdekleri tamamen aynıydı. Devasa 64 çekirdekli EPYC 7742’den küçük dört çekirdekli Ryzen 3 7440U’ya kadar her biri, tüm sayı sıkıntılarının üstesinden gelmek için aynı çipleri kullandı. AMD, Zen 4 tasarımının optimize edilmiş versiyonu olan ve gerekli kalıp alanını %34 oranında azaltan Zen 4c’yi piyasaya sürdüğünde her şey değişti.

Başlangıçta yalnızca bulut sunucu pazarı için özel olarak Bergamo kod adı verilen mega çekirdekli CPU’lar oluşturmak için kullanılan bu sistem, artık giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için APU’ları daha da kompakt ve enerji açısından verimli hale getirmek için kullanılıyor. Şu anda yalnızca iki Zen 4c modeli piyasaya sürülüyor: altı çekirdekli Ryzen 5 7545U ve dört çekirdekli Ryzen 3 7440U.

Bunlar mevcut Ryzen 5 7540U ve Ryzen 3 7440U’nun yerini alacak, ancak piyasadaki hiçbir dizüstü bilgisayar bunları kullanmadığı için kimse yeni teknolojiyi kaçırdığı için hayal kırıklığına uğramamalı. Çekirdek sayılarında veya saat frekanslarında herhangi bir değişiklik yok ancak yeni olan, 7545U’nun Zen 4 ve Zen 4c çekirdekleri arasında 2+4, 7440U’nun ise 1+3 olacak olması.

AMD’nin yakın tarihli bir brifingde söylediği gibi, “hiçbir insan bu farkı bilemez.” Bunun nedeni Zen 4c’nin çalışma şekli açısından Zen 4 ile aynı olmasıdır. İşletim sistemleri, uygulamalar ve oyunlar aynı şekilde çalışacaktır. Daha yeni çekirdek tasarımı, öncekiyle aynı parçaların tümünü koruyor; kalıp üzerine daha kompakt bir formatta yerleştirilirler.

Mantık birimlerini bir araya sıkıştırmanın ve veri yollarını daraltmanın bir maliyeti de var ve Zen 4c söz konusu olduğunda bu çekirdekler, Zen 4’tekilerle aynı tepe saat frekansına ulaşamıyor. AMD ayrıca CCD’leri (Çekirdek Kompleks Kalıplar) daha da küçük hale getirmek için L3 önbellek boyutunu yarıya indirdi.

Ancak bu monolitik mobil çipler söz konusu olduğunda AMD, Zen 4’ü daha küçük kalıplara sıkıştırmak için L3 önbelleğini zaten yarıya indirdi. Bu da mobil Zen 4 çekirdeği ve mobil 4c çekirdeğinin her ikisinin de aynı 16 MB L3 önbelleğe sahip olduğu anlamına gelir; burada tam masaüstü yonga seti CCD’nin içinde 32 MB L3 önbellek bulunur.

Peki burada Zen 4c kullanımından ne elde ediyoruz? Basitçe söylemek gerekirse, çipler çok daha küçüktür, dolayısıyla çalışmak için daha az güce ihtiyaç duyarlar. Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda bu, yük altında çalışırken biraz daha serin olmaları ve pil ömrünün de daha iyi olması gerektiği anlamına gelir. AMD, dizüstü bilgisayar CPU’larında kullanılan güç ölçeğinin uçlarındaki performans farkının fark edilemeyecek kadar küçük olduğu konusunda kararlı.

OKU  AMD, Anti-Lag+'ı destekleyen oyunlar için Adrenalin katmanına Sistem Gecikmesi izleme özelliğini ekliyor

Ayrıca Zen 4c’nin Intel’in E-çekirdeklerine eşdeğer olmadığını da belirtmekte fayda var. Alder Lake ve Raptor Lake CPU’larında kullanıldığı gibi Intel’in Verimli çekirdekleri, normal Performans çekirdeklerinden boyut olarak çok daha küçüktür ancak özellikle oyunlarda daha az güçlüdürler. AMD, yeni Zen 4c APU’larında durum böyle değil, çünkü tüm çekirdekler aynı L3 önbelleğe erişiyor ve saat başına aynı talimat hızına sahip.

Ancak bu düşük seviye işlemciler oyunlarda güçlü değiller çünkü her ikisi de Radeon 740M entegre GPU’ya sahip. Yalnızca dört RDNA 3 hesaplama birimine ve toplamda yalnızca 256 gölgelendiriciye sahiptir.

Windows ve diğer işletim sistemlerinde yerleşik olan zamanlayıcı, iş parçacıklarını uygun çekirdeğe doğru şekilde atamak için herhangi bir ek donanım desteğine ihtiyaç duymaz. Temel olarak çipler, iş parçacıklarının en uygun çekirdeğe ulaşmasını sağlamak için Ryzen işlemcilerin halihazırda yararlandığı mevcut sistemlerden yararlanacak.

Zen 4 + Zen 4c yongaları durumunda, “patlamalı iş yükleri” olarak adlandırılan yoğun, yüksek talep gören iş parçacıkları, standart çekirdeklere öncelikli olarak verilecektir (ancak yalnızca bu şekilde değildir).

Kafa karıştırıcı bir şekilde, orijinal 7540U ve 7440U yongaları bir noktada hala piyasaya çıkacak, bu da herhangi bir dizüstü bilgisayar satıcısının ürünlerinde 7545U yerine 7540U’yu tercih edip etmeyeceğini sorgulamama neden oluyor. Özellikle düşük güçlü, ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar üretmek isteyenler.

OKU  Logan Paul'un NFT hayvanat bahçesi felaketi beklenmedik bir hal aldı: Yumurtaları geri alıyor ve kurucu ortaklarına dava açıyor

Duyuruda dikkat çeken noktalardan biri, Zen 4c teknolojisinin AMD’nin Z1 işlemcisinde zaten kullanıldığının hatırlatılmasıydı. Z1’in teknik özellikleri Ryzen 5 7545U’nunkilerle hemen hemen aynı; bu da AMD’nin, Z1 Extreme ve Ryzen 7 7840U’da olduğu gibi, birçok el tipi oyun bilgisayarında çipi basitçe yeniden markalaştırdığını güçlü bir şekilde gösteriyor.

Duyuruda bu net olmadığı için AMD’ye bu APU’larda Zen 4 ve Zen 4c çekirdekleri arasında saat hızlarında fark olup olmadığını sordum ancak geçmişteki beklenti Zen 4c çekirdeklerinin bu APU’lar için tasarlandığı yönündeydi. daha düşük saat hızları.

Bu arada AMD’nin Zen 4c’yi daha premium modellerde kullanma ihtimaline de açık olduğunu da belirtelim. AMD’nin Ryzen 9 7950X’in benzerlerini daha fazla çekirdeğe sahip yongalarla değiştirmekten bahsetmesi pek olası değil, daha ziyade dizüstü bilgisayar serisini veya hatta belki konsollar ve el bilgisayarları için yarı özel yongaları.

(İmaj kredisi: Fritzchens Fritz)

Örneğin PlayStation 5’te kullanılan APU’yu ele alalım. Bu, 3.500 MHz’e kadar çalışan özel 8 çekirdekli Zen 2 CPU’yu içeriyor ancak tamamen Zen 4c’yi temel alan %30 daha küçük bir çip, aynı saat frekansına ulaşmada sorun yaşamayacaktır. AMD’nin avantajı, daha küçük çiplerin üretiminin daha ucuz olması, bizim için en iyi şey ise güç tüketiminin azalması.

Teorik olarak bu, AMD ve Sony’nin PS5 Pro için içinde daha güçlü bir GPU bulunan yeni bir APU’yu birlikte tasarlamasına yardımcı olabilir; çünkü %100 Zen 4c CPU, mevcut PS5 CPU kadar güce ihtiyaç duymaz. AMD, tamamen Zen 4 çekirdeklerinden yapılmış giriş seviyesi bir Ryzen 5 APU’ya sahip olmanın “mantıklı olmadığını” ve aynı şeyin birçok özel yongası için de geçerli olabileceğini söyledi.

Bir sonraki makineniz

Oyun bilgisayarı grup çekimi

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Herhangi bir tam boyutlu konsoldan daha fazla güç sınırlamasına sahip oldukları için, elde taşınır bilgisayar sektöründe geliştirilmiş güç verimliliği özellikle memnuniyetle karşılanacaktır. Saf bir Zen 4c çipinin oyun performansı bu platformlar için kabul edilebilir düzeydeyse, belki de gelecek yıl güncellenmiş bir Z1 çipinin ortaya çıktığını görebiliriz.

Zen’in kompakt versiyonunun ilk günleri ama kesin olan bir şey var ki, önümüzdeki birkaç yıl içinde onu çok daha fazla göreceğiz. AMD, CPU pazarını taze ve ileriye dönük tutmak için önemli çalışmalar yaptı, ancak yeni ve yeni teknolojiye sahip tek çip firması değil. Intel’in çok katmanlı Meteor Gölü hemen köşede bekliyor ve Qualcomm’un etkileyici görünümlü Snapdragon X Elite’i gelecek yıl düşük güçlü dizüstü bilgisayarlarda görünmeye hazırlanıyor.

Oyun iyi ve gerçekten açık.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.