Oyun Haberleri

AMD’nin Ryzen 8000 APU’larına ilişkin ayrıntılar sızdırıldı; sekiz çekirdekli 8700G, 12 CU ile listenin başında yer alıyor

AMD Zen 4 CPU design

Güncelleme: Gigabyte’ın basın bülteni, Ryzen 8000 serisi APU’ların Ocak ayının sonlarında piyasaya sürüleceğini doğruladı.


Orijinal hikaye: AMD’nin beklenen Zen 4 masaüstü APU serisine ilişkin haberler internete sızdırıldı ve aralarından seçim yapılabilecek en az dört yeni yonga olacak gibi görünüyor. Ryzen 8000G serisinin lideri, grafikleri işlemek için sekiz çekirdeğe, 16 iş parçacığına ve 12 RDNA 3 hesaplama birimine sahip olacak.

Tarafından bildirildiği üzere HKEPCBir anakart üreticisi, şu anda dizüstü bilgisayarlarda kullanılan AMD’nin Zen 4 Phoenix yongalarının uzun zamandır beklenen masaüstü sürümü hakkında birçok ayrıntıyı sızdırdı. Rapor, mevcut Ryzen 7000 serisi isimlendirmesini kullanmak yerine 8000 serisi adlandırma kuralını kullanacaklarını öne sürüyor.

Yeni seri, yeni Ryzen 3 7440U’nun karbon kopyası olacak Ryzen 3 8300G ile başlayacak. Bu, biri Zen 4 tabanlı, diğerleri ise daha kompakt Zen 4c tasarımı olmak üzere dört çekirdeğe sahip olacağı anlamına geliyor. Bu çipin yalnızca dört hesaplama birimi (CU) var, yani yalnızca 256 gölgelendiriciyle pek bir oyun çipi değil.

Aslında Ryzen 8000G serisinin tamamı Ryzen 7040U yongalarından oluşacak, ancak masaüstü bilgisayar anakartları için AM5 soketleri kullanılacak gibi görünüyor. Büyük olasılıkla diğer değişiklik, 7040U serisinin 30W ile sınırlandırılması nedeniyle yeni APU’ların güç limiti olacaktır. Örneğin Zen 3 tabanlı Ryzen 7 5700G’nin TDP’si 65W olduğundan yeni modeller için de aynısını beklemeliyiz.

Ryzen 7 7840U’nun OneXFly ve A1 Pro gibi el tipi oyun bilgisayarlarında kullanıldığı göz önüne alındığında, 8000G yongalarının oyunlarda ne kadar iyi performans gösterebileceği konusunda bazı güzel tahminler yapabiliriz. Ayaneo Kun, çipin standart 30W moduyla karşılaştırıldığında 54W’a kadar çalışabildiği için bu alanda bazı rehberlik sağlıyor. Ekstra güç, oyuna bağlı olarak %8 ile %24 arasında daha fazla fps sağlar.

OKU  Call of Duty: Modern Warfare 2 Oyuncuları, Battle Pass İçeriğinin Kilidini Açmanın Uzun Sürmesinden Üzgün

Giriş seviyesi modeller, çok rekabetçi fiyatlara sahip olmadıkları sürece muhtemelen dikkate alınmaya değmeyecektir, ancak sekiz çekirdekli, 12 iş parçacıklı ve 12 CU’lu (768 gölgelendirici) 65W Ryzen 7 8700G, lezzetli bir 1080p hepsi bir arada sağlayacaktır. -bir oyun çipi.

Steam Deck’te daha fazlası

Steam Deck'in bilgisayar olarak kurulması

(Resim kredisi: Gelecek)

Steam Deck incelemesi: Valve’ın el cihazı hakkındaki kararımız.
En iyi Buhar Güverte aksesuarları: Giyin.
Steam Deck pil ömrü: Gerçek pil ömrü nedir?
En iyi taşınabilir oyun bilgisayarı: En iyi seyahat arkadaşı hangisi?

Ancak dikkat edilmesi gereken şeylerden biri Phoenix yongalarındaki L3 önbellek miktarıdır. Çoğunlukla 32MB’a sahip standart Ryzen masaüstü CPU’larının aksine, 7040U serisinin en iyi modellerinde 16MB son seviye önbellek bulunur.

Bununla birlikte, Ryzen 7 7800X3D’nin (96 MB L3 önbelleğe sahip) oyun özellikleri, AMD işlemcilerinin çok fazla önbelleğe sahip olmayı sevdiğini ve 8700G serisinin 16 MB’tan fazla olmaması durumunda CPU’nun oyun becerisinin bir işlemci kadar güçlü olmayacağını gösteriyor. standart sekiz çekirdekli masaüstü Ryzen.

AMD, Zen 4 masaüstü APU’su hakkında hiçbir şey söylemedi ancak anakartın varlığını doğrulayan yeni BIOS güncellemeleri nedeniyle gelecekte bir duyurunun çok uzakta olduğunu düşünmüyorum. CES 2024’ün gerçekleşmesine sadece birkaç ay kaldı ve eğer bahisçi olsaydım, etkinlikte bu yeni çipleri sergileyen AMD’ye bir veya iki dolar verirdim.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.