Sağlık

Brokoli: Bu süper besin, bağırsak astarını güçlendirebilir ve hastalıklara karşı koruyabilir

Brokoli: Bu süper besin, bağırsak astarını güçlendirebilir ve hastalıklara karşı koruyabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, brokoli yemenin daha önce düşünülenden daha fazla sağlık yararı olabileceğini düşündürmektedir. Cameron Whitman/Stocksy
 • Araştırmacılar, brokoli’nin bir süper gıda olarak kabul edilebileceğini söylüyor.
 • Süper besinler besin açısından zengindir ve sağlığa faydalıdır.
 • Brokolide bulunan kükürt bileşiklerinin hastalıkları önleyebildiği zaten biliniyor.
 • Şimdi, yeni bir çalışma, brokoli’nin farelerde bağırsak bariyeri işlevini destekleyebileceğini gösteriyor.
 • Sağlıklı bir ince bağırsak, duvarından yalnızca doğru olanın geçebilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Brokoli, çoğu insanın kendileri için iyi olduğunu bildiği yiyeceklerden biridir ve muhtemelen herkes ondan çok daha fazla yemelidir.

Aslında, The Plant-Powered Dietitian’da kayıtlı beslenme uzmanı, yazar ve blog yazarı Sharon Palmer’a göre, anti-enflamatuar ajanlar olarak işlev gören ve kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmakla bağlantılı olan kükürt bileşikleri içerir.

Ve şimdi Penn State araştırmacıları, bunun bir süper gıda olarak nitelendirilebileceğini söylüyor. Onlara göre, bağırsak astarını koruma potansiyeline sahiptir ve bu da hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.

Yazarlar, ince bağırsağın duvarının vücuda neyin girdiğini kontrol etme, su ve besinlerin geçmesine izin verme, ancak sindirilmemiş yiyecek ve bakterileri dışarıda tutma gibi önemli bir işlevi olduğunu belirtiyorlar.

Brokoli, ince bağırsaktaki reseptör bölgelerine bağlanabilen ve bağırsak duvarının bariyer işlevini iyileştirmeye yardımcı olan belirli moleküller içerdiğinden bu süreçte yardımcı olabilir.

Ve bu molekülü içeren sadece brokoli değil

Yazarlar, tüm turpgillerden sebzelerin diyetimize faydalı katkılar olabileceğini söylüyor.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sebzeler bu kategoriye girer:

 • roka
 • Çin lahanası
 • brokoli
 • Karnabahar
 • lahana
 • karnabahar
 • Kale
 • yabanturpu
 • Kale
 • turp
 • turp
 • pancar
 • su teresi
 • vasabi

Brokoli’nin bağırsak üzerindeki etkilerini incelemek

Laboratuar Araştırması dergisinde yer alan yeni çalışma, özellikle aril hidrokarbon reseptörü ligandları olarak adlandırılan moleküllere baktı ve insan vücudundaki aril hidrokarbon reseptörü (AHR) bölgelerine farelerin ince bağırsağını bağlamak için bağlanabildiklerini buldu.

OKU  Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini daha önce düşünülenden daha fazla azaltabilir

Reseptöre bağlandıktan sonra, bağırsak duvarındaki hücrelerin işlevini etkileyebilirler.

Bu moleküllerin etkilerini incelemek için araştırma ekibi bir grup fareyi yüzde 15 brokoli diyeti ile besledi. Bunun kabaca günde 3,5 bardak brokolinin insan alımına eşit olduğunu bulmuşlardır.

Kontrol hayvanları normal diyetleriyle beslendi.

Daha sonra AHR’nin ne kadar iyi aktive edildiğini görmek için dokularının bir analizi yapıldı. Ayrıca farklı bağırsak hücre tiplerinin sayısına ve mukus konsantrasyonlarına da baktılar.

Brokoli tüketmeyen farelerde AHR aktivitesi görülmedi. Bu, bağırsak bariyer fonksiyonlarını değiştirerek, gıdanın ince bağırsakta daha hızlı hareket etmesine ve goblet hücrelerinin (mukus salgılayan hücreler) ve mukus sayısının azalmasına neden oldu.

Ayrıca daha az paneth hücresi (mikrobiyomda dengeyi korumaya yardımcı olan hücreler), lizozomlar (yıpranmış hücreleri ve bakterileri parçalayan hücreler) ve enterositler (besinleri emmeye yardımcı olan hücreler) vardı.

Yazarlara göre, brokoli ile beslenmeyen farelerin bağırsak sağlığı, hastalıkla ilişkili olduğu bilinen şekillerde tehlikeye girdi.

Sonuç olarak, brokoli ve diğer benzer gıdaların, ince bağırsağın sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilecek doğal AHR ligandları kaynakları olduğuna inanıyorlar.

Brokoli neden bir süper besindir?

“Aptallar İçin Süper Yiyecekler” kitabının ortak yazarı ve Connecticut’taki Bridgeport Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan beslenme uzmanı Shereen Jegtvig, süper yiyeceklerin özellikle sağlık ve esenlik için yararlı olduğu düşünülen besleyiciliği yoğun yiyecekler olduğunu söyledi.

“Sağlığı korumak ve hastalıkları önlemek için önemli olan antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diğer besinler açısından yüksek olma eğilimindedirler” diye açıkladı ve birkaç süper gıda örneğinin çilek, yapraklı yeşillikler, fındık ve Tohumlar, kepekli tahıllar olduğunu belirtti. ve balık, ve baklagillerdir.

Jegtvig, brokolinin bir süper gıda olarak kabul edildiğini çünkü sağlık için gerekli besinlerle dolu olduğunu söyledi.

OKU  Akdeniz Keto Diyeti Alzheimer Riskini Azaltabilir ve Hafızayı Artırabilir

“Harika bir C ve K vitamini, lif ve folik asit kaynağı. Aynı zamanda, kanser önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilen sülforafan gibi bitki besinleri de içeriyor” diye açıkladı.

Jegtvig, “Ayrıca, brokolinin kalorisi düşük ve su oranı yüksektir, bu da onu sağlıklı kilosunu korumak isteyenler için harika bir seçim haline getiriyor.”

Brokoli gibi sebzeler yemek, diyetinizin düzenli bir parçası olmalıdır.

Palmer, haftada en az birkaç kez brokoli gibi turpgillerden sebze yemeyi tavsiye ettiğini söyledi.

“Brokoli ayrıca Akdeniz’den Asya diyetlerine kadar pek çok kültürel diyete çok iyi uyuyor,” diye ekledi, “ve bu sebze bütçe dostu, çok yönlü ve her yaş için lezzetli.”

Son olarak Palmer, brokoli’nin bitki bazlı diyet uygulayanlar için harika bir bitki bazlı kalsiyum kaynağı olabileceğini keşfetti.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Ketodan vejeteryana kadar, uzmanlar kalp sağlığı için 10 popüler diyeti şöyle sıralıyor:

Sağlık

Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini daha önce düşünülenden daha fazla azaltabilir

Sağlık

Akdeniz Keto Diyeti Alzheimer Riskini Azaltabilir ve Hafızayı Artırabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir