Oyun Haberleri

AMD’nin yeni nesil Threadripper Pro 7000 serisi çipleri 96 çekirdeğe kadar geliyor ve ben tüketici versiyonlarını sabırsızlıkla bekliyorum

Threadripper

AMD’nin Zen 4 tabanlı Ryzen Threadripper Pro serisi üzerinde çalıştığı uzun zamandır biliniyordu. SiSoftware Sandra veritabanında 32 çekirdekli Threadripper Pro 7975WX ve 96 çekirdekli 7995WX için bazı kıyaslama sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından lansman yakın gibi görünüyor.

Sonuçlar şu yolla geliyor: @momomo_us. Söz konusu sistem, iki farklı konfigürasyona sahip bir Dell Precision 7875’tir, ancak listede her iki çipin de birçok özelliğinin gösterilmesi ilginçtir.

Ryzen Threadripper Pro 7995WX, 12 x 8 çekirdekli yongalara sahip, 96 çekirdekli, 192 iş parçacıklı bir çip canavarıdır. Takviye saati, şaşırtıcı derecede yüksek 3,2 GHz temel saat ile 5,14 GHz’dir. AMD’den beklediğimiz gibi, 96 MB L2 önbellek ve 384 MB L3 önbellek ile önbellek miktarı etkileyici. Çiplerin 8 kanallı DDR5 belleği destekleyeceği neredeyse kesin.

Ryzen Threadripper Pro 7975WX, 32 çekirdek ve 64 iş parçacığıyla biraz daha dünyevi. Liste garip bir 4,0 GHz/4,0 GHz saat hızı rapor ediyor, dolayısıyla bu muhtemelen bir raporlama hatasıdır, ancak 4,0 GHz temel saat hemen hemen doğru görünüyor. 32 MB L2 önbellek ve 128 MB L3 önbellek içerir.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

Sonuçların kendisi oyunla pek alakalı değil. Diyelim ki Ryzen Threadripper 5000 serisi eşdeğerlerini havaya uçurdular. Ancak çiplerin kendisi ilgimi çekerken, üzerinde çalıştıkları platform da dikkatimi çekecek. Evet, düzgün bir HEDT platformunun geri dönüşünü sabırsızlıkla bekliyorum.

AMD’nin TRX40 yonga setli Soket TRX4’ü, AMD’nin son tüketici HEDT platformuydu. ROG Zenith II Extreme ve Gigabyte TRX40 Aorus Xtreme dahil çok iyi anakartlar vardı. Çoğu kullanıcı için pratik değildi, ancak yeteneklerinden faydalanabilirseniz çok arzu edilirdi.

OKU  Sony, PlayStation Oyuncularının İyileşmesine Yardımcı Olmak İçin Patent Aldı

HEDT’nin sallanmasının ana nedeni? Yüksek çekirdek sayısının avantajları dışında her şey PCIe hatlarıyla ilgilidir. Mevcut AMD AM5 ve Intel LGA 1700 platformları, düşük PCIe şerit sayıları nedeniyle sınırlıdır. Tek bir GPU ve tek bir SSD çalıştıran bir oyuncu için bu sorun değil, ancak birkaç PCIe 5.0 SSD, x16’da çalışan bir GPU ve bir veya iki genişletme kartı eklemek istiyorsanız ana akım platformlarda şansınız kalmaz .

(Resim kredisi: Gelecek)

Artık oyunlar, işletim sistemleri ve sürücüler, yüksek çekirdek sayısına sahip CPU’lar için Threadripper 1000 zamanına göre daha iyi optimize edildi ve artık HEDT’nin geri dönüş zamanı geldi.

Bütçeniz genişse ve aynı anda oyun oynuyor, içerik üretiyor ve yayın yapıyorsanız, platformun bir kullanım alanı var demektir. Bunu görüp göremeyeceğimiz başka bir konu. Bu tür sistemler hiçbir zaman yüksek adetlerde satılmayacak ve Ar-Ge maliyeti de yüksek olacaktır.

32 çekirdekli CPU’lu Threadripper 7000 serisi sistem bana oldukça hoş geliyor. Tamamı ödün vermeden tam hızda çalışan bir RTX 4090, iki veya üç PCIe 5.0 x4 SSD, bir ses kartı, 10G LAN, WiFi 7 ve USB4 eklediğinizde mutlu bir oyuncu olurum. Her ne kadar o arsaya parayı bıraktıktan sonra fakir de olsa.

Tüketici düzeyindeki HEDT’nin geri dönüşünü görüp göremeyeceğimize gelince, sanırım hayal kurmaya devam etmem gerekecek.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.