Oyun Haberleri

Sony, tonlarca para kazandığı için daha fazla PC bağlantı noktasının geleceğini doğruladı

The Last of Us key art

The Last of Us Part 1 PC’de en hafif deyimiyle pek iyi gitmedi. Kaşlar (yeni sekmede açılır) bir süredir eğlenceliydi ama şimdi bir ay oldu ve Naughty Dog hala bunu düzeltmek için mücadele ediyor (yeni sekmede açılır). Öte yandan, Sony’nin birinci taraf oyunlarından daha fazlasını PC’ye çıkarma konusundaki genel stratejisi, gerçekten de çok iyi gidiyor gibi görünüyor.

Sony’nin sağlıklı bilgisayar stratejisinin işareti, şirketin FY2022 mali raporunda, özellikle Oyun ve Ağ Hizmetleri Segmenti Ek Bilgilerindeki “Diğerleri” kategorisi altında ortaya çıktı. (yeni sekmede açılır) bölüm.

Belgede “Diğerleri”, “PlayStationVR dahil çevre birimlerinden elde edilen gelir ve PlayStation konsolları dışındaki platformlarda birinci şahıs oyunlarının satışından elde edilen gelir” olarak tanımlanıyor. Ve son iki mali yılın rakamları oldukça dikkate değer.

2021 mali yılı oldukça sabitti (tüm sayılar milyonlarca yen cinsindendir ve USD dönüşümleri bugünün yen/dolar oranındadır):

  • 21. Çeyrek – 47.161 Yen (385,8 milyon $)
  • Q2 MY21 – 41.356 Yen (303,2 milyon $)
  • Q3 MY21 – 47.351 Yen (347,2 milyon $)
  • Q4 MY21 – 51.702 Yen (379,1 milyon $)

Ancak 2022 farklı bir hikayeydi ve 2021’in satışlarını neredeyse ikiye katladı:

  • Q1 MY22 – 60.478 Yen (443,6 milyon $)
  • Q2 MY22 – 54.508 Yen (399,8 milyon $)
  • Q3 MY22 – 82.031 Yen (601,7 milyon $)
  • Q4 MY22 – 142.900 Yen (1.048 milyar $)

(İmaj kredisi: Sony)

(yeni sekmede açılır)

Sıçramanın ne kadarının doğrudan PC oyun satışlarına atfedilebileceğini tam olarak söylemek imkansız. “Çevre Birimleri”, denetleyiciler gibi cihazlar ve 22 Şubat’ta Sony’nin dördüncü çeyreğinin tam ortasında piyasaya sürülen PSVR2 dahil olmak üzere pek çok alanı kapsıyor: Bunun bir satış başarısı olup olmadığı bir tartışma konusu gibi görünüyor (yeni sekmede açılır)ancak tahminlerin alt ucunda bile, büyük bir değişime neden oldu.

OKU  Dünyanın en büyük oyunlarından biri olan Roblox, Meta Quest VR'ye geliyor

Ancak, özellikle bu kategoriden çıkan PC oyunlarını çıkaramasak da, PC’de Sony için çok büyük bir yıl olduğuna şüphe yok. Sony’nin Steam’deki FY2022 sürümleri Marvel’s Spider-Man Remastered’ı içeriyor (yeni sekmede açılır)Sackboy: Büyük Bir Macera (yeni sekmede açılır)Marvel’in Örümcek Adamı: Miles Morales (yeni sekmede açılır)İade (yeni sekmede açılır)ve Sonumuz Bölüm 1 (yeni sekmede açılır). Bu, herhangi bir önlemle güçlü bir kadro. (Kayıt için, God of War’ı unutmadım. (yeni sekmede açılır)— Ocak 2022’de PC’ye geldi ve onu bir FY21 sürümü yaptı.)

Sony’nin mali yılı 1 Nisan’dan 31 Mart’a kadardır, bu da üçüncü çeyrekteki gelir artışlarını açıklar; bu, bazen “altın çeyrek” olarak adlandırılan ve tüketici harcamalarının kaçınılmaz olarak arttığı tatil çeyreğidir (1 Ekim – 31 Aralık). Ancak son birkaç yılda gelir artışının nasıl 4. çeyreğe (1 Ocak – 31 Mart) sıçradığını görmek ilginç. MY21’deki artış, MY22’deki kadar keskin değildi, ancak o yıl PSVR2 sürümü de yoktu. PC’de God of War gerçekten üç aylık gelirleri bu kadar artırdı mı? Analist değilim ama çok büyük bir rol oynamış gibi görünüyor.

Bu, Sony’nin toplam oyun pastasının nispeten küçük bir dilimi: Karşılaştırıldığında, PlayStation 4 ve 5, 1,12 Yen’i aştı trilyon yen (8,2 milyar $), oyun yazılımı (oyun içi para birimi ve DLC gibi eklenti içeriği dahil) 1,7 trilyon Yen’i (12,6 milyar $) aştı. Ancak sonuç şu ki, görünüşe göre Sony’nin oyun bölümü “gerçek PlayStation ürünleri dışında her şey” kategorisinde çok iyi gidiyor. Ve daha fazlasının gelmesini bekleyebiliriz: Sony, konsolide mali sonuçlar konuşma metninde şunları söyledi: (yeni sekmede açılır) “Yeni IP oluşturmaya, PC için katalog başlıkları sunmaya ve canlı hizmet geliştirmeyi güçlendirmeye devam etmeyi hedefliyoruz.”

OKU  Hogwarts Legacy'nin En Büyük Evi Ortak Salonları Ortaya Çıktı

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.