Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Pinterest’te Paylaş
Ergenlik çağındaki kızının yalnızca diyet ve egzersiz yoluyla sağlıklı bir kiloya ulaşmasına yardımcı olmaya yönelik birkaç başarısız girişimin ardından bu anne, çocuğunu Wegovy’yi denemeye teşvik etti. Carol Yepes/Getty Images
  • Yaklaşık 14,7 milyon Amerikalı çocuk obeziteyle yaşıyor ve bu durum ebeveynleri onlara nasıl yardım edecekleri konusunda kararsız bırakıyor.
  • Bir anne, çocuğunun ömür boyu obeziteyle olan yolculuğunu ve yardım için obezite ilaçlarına nasıl başvurduğunu paylaşıyor.
  • Ocak 2023’te Amerikan Pediatri Akademisi, obezitesi olan ergenler için Wegovy gibi obezite karşıtı ilaçları önerdi.

[Both names were changed in this story to protect their privacy]

Jillian’ın en büyük çocuğu Lucy, hayatı boyunca sağlıklı kilosunu korumak için mücadele etti.

“Kocam ve ben düzenli olarak egzersiz yapıyoruz; Biz çok sportifiz ve diyet ve egzersizin hayatınızı nasıl iyileştirebileceğini biliyoruz. Hayatta bunun için iyi bir rol model olduğumuzu hissettik, bu yüzden bunu yıllarca durduramadan izlemek çok zordu.” Jillian, Healthline’a söyledi.

Kızlarının arkadaşları, koçları ve diğer yetişkinler tarafından şişman bir şekilde utandırılmasına tanık oldular.

“Ciddi derecede aşırı kilolu bir gencin, bunun onlar üzerindeki sosyal ve duygusal etkisini görebilirsiniz. ‘Bu kişinin dışarıda başka bir hayat olduğunu fark etmesine ne yardımcı olabilir?’ diye soracağınız bir noktaya geliyorsunuz” dedi Jillian.

Yıllar geçtikçe besin açısından yoğun yiyecekler yemenin ve egzersiz yapmanın Lucy’nin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabileceğini vurguladılar. Pandemi sürecinde obezite sorun haline geldikçe obezite ile yaşama endişeleri arttı Ciddi hastalıklar için risk faktörü COVID-19’un.

“O sırada 16 yaşındaydı. Şu anda büyük olasılıkla iyi durumda olduğunuz fikrindeydik, ancak bu yolda devam ederseniz ve 40’lı, 50’li, 60’lı yaşlarınızda hastalanır ve durumu ağırlaşırsa başınız dertte demektir. Jillian, konuya her zaman öncelikle sağlık perspektifinden yaklaşmaya çalıştık” dedi.

Lucy’nin ergenlik ve ergenlik yıllarında, Jillian ve kocası ona bir beslenme uzmanı ayarladı ve bir beslenme planı, kişisel antrenör ve spor salonu üyeliği için ödeme yapmayı teklif etti.

Jillian, “Bunu yıllardır söylüyoruz ve her zaman çok fazla dirençle karşılaştık” dedi. “Sanırım kaybetmesi gereken kilo miktarı onu o kadar zorlamıştı ki hiçbir şey denemedi.”

Başka seçenek mümkün görünmediğinde ilaca güvenin

2022 yılında arkadaşıyla birlikte yürüyüşe çıkan Dr. Obezite uzmanı Angela Fitch, Lucy’nin kilo vermesine yardım edemediğini söyledi. Fitch ona GLP-1 obezite karşıtı ilaç Wegovy’nin 12 yaş üstü kişilerde aşırı kilo ve obeziteyi tedavi etmek için onaylandığını söyledi.

“% 100 onun hayatını değiştirebilecek bir ilaç aramıyordum. Jillian, bunun doğal olarak, egzersizle ya da diyet değişikliğiyle ya da her ikisiyle gerçekleşeceğini umuyordum” dedi.

Lucy’ye ilaçtan bahsettiğinde Jillian, diğer yaşam tarzı seçeneklerinde olduğu gibi onun da direnmesini bekliyordu ama Lucy’nin ilgi göstermesi onu şaşırttı.

OKU  HIV Aşısı: Çalışma, Erken Denemelerde Önemli Bağışıklık Tepkisine Neden Olabileceğini Gösteriyor

Kasım 2022’de, 18 yaşındaki Lucy, Fitch’in baş sağlık görevlisi olduğu Knownwell tarafından reçete edilen Wegovy’yi almaya başladı. İlaç Lucy’nin ebeveynlerinin sigortası kapsamındadır.

“Veriler, insanların ilaçla daha iyi durumda olduğunu, ilaçsız olmaktan daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Fitch, Healthline’a verdiği demeçte, “Astım, depresyon gibi birçok hastalık için bu geçerli” dedi. “Yüzyıllar boyunca insanları hastalık durumlarını kontrol edememekle suçladık. [of obesity] sadece kendi iradeleriyle. Biyolojiyi her zaman irade gücüyle kontrol edemeyeceğinizi gördük. Biyolojiyi değiştirmek zorlu bir iştir.”

Aslında o İnsanların %22’si 12-19 yaş arası obezite hastası, Araştırma çoğunun bu durumla baş edemeyeceğini gösteriyor.

Bu nedenle Ocak 2023’te Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Obeziteli Çocuk ve Ergenlerin Değerlendirilmesi ve Tedavisine İlişkin Klinik Uygulama Kılavuzu’nda ergenler için Wegovy gibi obezite karşıtı ilaçları önerdi.

Fitch, asıl sorunun doktorların çocuklara obezite karşıtı ilaçları neden verdikleri değil, neden vermedikleri olması gerektiğini söylüyor.

“Eğer onlara ilaç vermezsek, olması gerekenden sekiz yıl daha erken ölebilirler. “Yakında diyabet, uyku apnesi, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve yüksek tansiyona yakalanacaklar ve biz neden onlara bunu yapmamaları için yardım etmek istemeyiz?” dedi.

Wegovy’yi 14 ay kullandıktan sonra Lucy neredeyse 30 kilo verdi. Jillian, kilo vermenin kızı için “hayatını değiştirdiğini” söyledi.

Jillian, “Geçen yıl liseden mezun oldu ve şu anda en iyi zamanlarını geçirdiği üniversitede” dedi. “Önceleri bu kadar kapalıydı. Bir şeyler denemek ya da insanlarla konuşmak bir seçenek değildi ve o her şeyi dener ve her şeyi yapar. Daha mutlu, daha hafif ve tamamen farklı bir insan.”

Ebeveynlerin çocuklarına obezite karşıtı ilaç vermeden önce nelere dikkat etmesi gerekir?

Araştırmalar GLP-1 ilaçlarının 12 yaşın üzerindeki çocuklar için güvenli olduğunu ve obeziteli çocuklar için yararlarının risklerden daha ağır bastığını gösterse de, AAP ve Obezite Tıbbı Derneği üyesi Dr. Dina Peralta-Reich, bu ilaçların yapılması gerektiğini söyledi. uygun gözetim altında kullanılmalıdır.

Healthline’a “Denetim, yetişkinlerden çok farklı oldukları için çocukların fizyolojisini anlayan tecrübeli biri tarafından sağlanmalıdır” dedi.

İlacı almadan önce çocuklar ve ergenler, GLP-1 tedavisinin kendileri için uygun olup olmadığını değerlendirebilecek çocuk doktorlarına veya pediatrik endokrinologlarına danışmalıdır.

Peralta-Reich, daha sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını birleştirmeye çalışmadan, tetikleyicileri tartışmadan ve egzersizi dahil etmeden ilacın reçete edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Fitch, obezite ilaçlarını almanın sadece kolay bir çıkış yolu olduğuna dair yanlış bir kanı olduğunu söyleyerek bu görüşe katıldı.

“Ebeveyn olarak kararlar veriyoruz ama bunları hafife almıyoruz. Fitch, “Ebeveynler hayatlarını ilaçsız idare edebilmek için pek çok şey denemiş olan çocuklarıyla birlikte geliyorlar” dedi.

OKU  Mounjaro, Zepbound'u bıraktıktan sonra insanlar bu kadar kilo alıyor

Hastaları yaşam tarzı müdahalelerine odaklanmaya teşvik ediyor. Ancak bu da işe yaramazsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

Fitch, “Bazen çevre ile insan vücudu arasındaki genetik sorun, yalnızca yaşam tarzıyla çözülemez” dedi.

Obezitenin tıbbi bir durum olduğunu anlayan doktorlardan yardım almanın kritik önem taşıdığını söyledi.

“Birçok çocuğun buna erişimi yok [obesity] Fitch, bize günde beş meyve ve sebze yememizi, ekran başında kalma süresini iki saatle sınırlamamızı ve bir saat egzersiz yapmamızı önemsiyor ve sürekli olarak söyleniyor, ancak çalışma ortamımızda mümkün olduğunca iyi olmaya çalışmalıyız” dedi.

Peralta-Reich, Wegovy ve diğer obezite ilaçlarının enjekte edilmesi nedeniyle ebeveynlerin çocuklarını bu ilaçların kullanımı konusunda eğitmesi gerektiğini söyledi.

Kendi kendine ilaç tedavisi uygulayabilen daha yaşlı gençlerin, ilacın doğru dozajını ve sıklığını anladıklarından emin olmalarını öneriyor. Küçük çocukların ebeveynleri ilacı uygulamalıdır.

“[It’s] Hastaların düzenli olarak doktorlarına başvurmaları çok önemlidir. Bu iki ayda bir doktora görünmeye benzemiyor; Hastaların en az ayda bir veya daha sık aralıklarla doktorlarına başvurmaları gerekiyor” dedi.

Obezite ilacı kullanan çocuklarda yan etkileri ve uzun süreli kullanımı göz önünde bulundurun

Peralta-Reich, ebeveynlerin GLP-1’in olası yan etkilerini araştırmaları ve çocuklarının yaşam tarzı ve yeme alışkanlıklarına göre önlem almaları gerektiğini söyledi.

Lucy için üniversite partilerinde alkol almanın olumsuz etkileri acı bir gerçektir. Birden fazla içki içerse hastalanır ve bu da onu üzer.

“Alkol tüketimi nedeniyle ilaçları bırakmayı düşünecek kadar tipik bir üniversite öğrencisi olmak istiyor, ancak yeme alışkanlıklarını değiştirmemiş ve düzenli egzersiz yapmıyor, bu yüzden hemen eski durumuna geri dönecek. öyleydi,” dedi Jillian.

Peralta-Reich, ilacı almanın olası uzun vadeli komplikasyonlarının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“Örneğin, çocuk henüz ergenliğe ulaşmadıysa, ebeveynlerin ilacın büyümeyi nasıl etkileyebileceğini tartışması gerekir” dedi.

Lucy bu gelişim aşamasını geçmiş ve yetişkinliğin başlarında olmasına rağmen Jillian, onun sonsuza kadar ilaç tedavisi görmesini istemediğini söyledi.

“Kızımın hayatı değişse de… Bunun ömür boyu sürecek bir sorun olduğunu ve ömür boyu sürecek bir reçete olabileceğini biliyorum. Onun için bunu istemiyorum,” dedi Jillian.

Hala Lucy’nin Wegovy sayesinde yaşadığı kilo kaybının, daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamasının önünü açacağını ve böylece artık ilaç almasına gerek kalmayacağını umuyor.

“Ondan olmalı. Bu benim olamaz” dedi Jillian. “Bir ilaca güvenmek zorunda olmasının iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum ama buna değer. O kadar mutlu ki.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Sağlık

Kilo kaybında yılın en büyük tıbbi buluşları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir