Sağlık

Astım ve KOAH İlaçları Albuterol Eksik Tedarik Ediyor: Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Astım ve KOAH İlaçları Albuterol Eksik Tedarik Ediyor: Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Pinterest’te paylaş
Anastassiya Bezhekeneva/Getty Images
  • Uzmanlar, astım ve KOAH ilacı albuterol eksikliğinin önümüzdeki aylarda daha da kötüleşeceğini varsayıyorlar.
  • En büyük albuterol üreticilerinden biri olan Akorn Pharmaceuticals, Şubat ayında Bölüm 7 için iflas başvurusunda bulundu.
  • Bu şirket, Albuterol, Aciclovir, Dexamethasone, Lortab ve diğerleri gibi birçok popüler jenerik ilacın üretiminden sorumludur.

Popüler bir akciğer ilacı olan albuterol, geçen yılın sonbaharından bu yana ülke genelinde yetersiz bulunuyor. Ancak uzmanlar bu açığın daha da kötüye gideceğini düşünüyor.

Geçen ay, en büyük albuterol üreticilerinden biri olan Illinois merkezli Akorn Pharmaceuticals, Bölüm 7 için iflas başvurusunda bulundu. Bu şirket, Albuterol, Aciclovir, Dexamethasone, Lortab ve diğerleri gibi birçok popüler jenerik ilacın üretiminden sorumludur.

Bu ilaç şirketinin kapanmasıyla, Güney Karolina merkezli Nephron Pharmaceuticals şu anda kalan az sayıda jenerik albuterol kaynağından biridir.

Amerikan Sağlık Sistemi Eczacıları Derneği’ne göre, Sun Pharmaceutical Industries ve Mylan gibi diğer üreticilerin de neden nebulize albuterol sıkıntısı yaşadığı bilinmiyor. Düşük nebulize albuterol konsantrasyonu yetersiz olsa da, daha yaygın olarak kullanılan %0.5 dozajı için tahmini bir tedarik sonrası tarih yoktur.

Albuterol nedir?

Albuterol, bronkodilatör adı verilen bir ilaç türüdür. Akciğer pasajlarının açık kalmasına yardımcı olur ve nefes darlığı akut alevlenmeleri olan kişilerin tedavisine yardımcı olur.

“Birçok insan albuterol’ün yalnızca astım için kullanılan bir ilaç olduğunu düşünüyor, ancak aynı zamanda KOAH, kronik bronşit, akut pnömoni ve akut COVID-19 enfeksiyonları için de kullanılıyor” diyor Dr. Robert Miller, Vanderbilt Üniversite Hastanesinde Klinik Tıp Profesörü. Nashville, Tennessee’de

Bu hastalıkların atakları sırasında hava yolları daralmaya devam ederek nefes almayı ve nefes almayı giderek zorlaştırır. Bu durumlar bebekleri yaşlılara kadar etkiler ve albuterol tüm yaş gruplarında kullanılır.

OKU  İbuprofen gibi ağrı kesiciler artrit iltihabını daha da kötüleştirebilir

Albuterol gibi bir bronkodilatör kullanırken, solunan ilaç hava yollarının açılmasına izin vererek akciğerlere daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar.

Albuterol, bir inhaler veya aerosolize bir nebülizör dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir – bu, en büyük eksikliği yaşayan formdur.

Albuterol, akciğer sorunları için kullanılan en yaygın ilaçlardan biri olsa da, bazı senaryolarda pahalı ve bulunmaları zor olsa da, başka bronkodilatörler de mevcuttur.

​”Bronkodilatör ve nebülizör olarak kullanılabilecek birkaç ilaç var – albuterol, levalbuterol ve ipratropium ”diyor Miller.

​”Nebulizatör şeklinde de kullanılabilen daha uzun etkili bronkodilatörler de vardır, ancak bunlar çoğunlukla kurtarma ilaçları değildir, bakım ilaçlarıdır ”diyor Miller Healthline’a

Albuterol’e alternatifler

Albuterol kolayca bulunup kullanılmış olmasına rağmen, tıp uzmanları insanları paniğe kapılmamaya çağırıyor. Nefes darlığınız olduğunda inhalerler ve ölçülü dozlama dahil olmak üzere kullanılabilecek birkaç alternatif vardır.

Eksikliğin çoğu nebulize aerosol tedavisiyle ilgili, ancak inhalatörler hala mevcut.

Aynı ilacı kullanmanın farklı yolları var, nebülize tedavilere bir alternatif olarak muhtemelen inhalerler yeterli olacaktır ve şu anda yetersiz değiller.

Levalbuterol ve ipratropium gibi ilaçlar, albuterole benzer şekilde çalışır ve atomize bir forma ihtiyaç duyulduğunda albuterole makul bir alternatif olabilir.

Albuterol aşırı kullanımını önlemenin en iyi yollarından biri, onu daha az kullanmaktır. Önleme, ilk etapta alevlenmelerden kaçınmanın anahtarıdır.

Miller, “İnsanlar, astım veya KOAH yönetiminden ödün vermeden ellerinden geldiğince albuterol almaya çalışmalı ve ilaçtan tasarruf etme fırsatı varsa, bu, kullanılan günlük tedavi sayısını azaltacaktır” diyor.

Astım ataklarından nasıl kaçınılır?

bu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri astım alevlenmesini önlemek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden birinin astım tetikleyicilerine maruz kalmanızı azaltmak olduğunu söylüyor.

Bazı alevlenmeler yaşam tarzı seçimleriyle önlenebilir, örn. B. sigara içmekten ve hasta olan diğerlerinden kaçınmak. Ayrıca polen, evcil hayvanla ilgili alerjenler gibi tetikleyicilerden ve parkta olduğunuz zamanlar gibi nefes darlığı hissetmenize neden olan diğer durumlardan da kaçınabilirsiniz. B. soğukta antrenman yaparken.

OKU  Neden Yaşlı İnsanlar Uykusuzluk için Xanax veya Diğer Benzodiazepinleri Almamalıdır?

Ek olarak, akciğerleri etkileyen hastalıkları önlemek için grip aşınızın yanı sıra zatürree ve COVID-19 gibi şeyler için aşılarınızla güncel kalabilirsiniz.

Diğer ilaçlar yardımcı olabilir

Albuterol bir kurtarma ilacı olarak kabul edilir ve çoğu insanın günde birkaç kez aldığı bir ilaç olmamalıdır. Kendinizi bu ilacı düzenli olarak kullanırken bulursanız, daha uzun etkili ve daha önleyici başka bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Bu ekstra adımı atarak, kullandığınız albuterol miktarını azaltmaya yardımcı olabilir, onu kurtarmaya bırakabilir ve ayrıca akciğer durumunuz üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak, atomize albuterol alamıyorsanız, Miller diğer eczaneleri de denemenizi önerir.

Miller, “Bazen bir hasta birincil eczanesinde ilaçlarını yenileyemez, ancak her eczanenin teklifleri düzenli olarak değiştiği için başka bir eczaneyi deneyebilirler” diyor.

Bir jenerik ilaç üreticisi iflas başvurusunda bulunsa da, diğer üreticilerin neden kıtlıkla karşı karşıya olduğu henüz bilinmiyor. Pulmoner alevlenmelere neden olan tetikleyicilerden kaçının, yeniden doldurmaya ihtiyaç duymadan önce alternatifler konusunda doktorunuzla erkenden çalışın ve bu eksikliği gidermek için tedavi rejiminizi daha uzun etkili ilaçları içerecek şekilde değiştirin.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Tıp Doktorları Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çocuklar için soğuk algınlığı ve grip ilacı sıkıntısı var: ebeveynler ne yapabilir?

Sağlık

Sızdıran bağırsak astım riskini nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Akıllı telefonunuza alerjiniz mi var? Çalışma, alerjenlerle kaplı olduğunu gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir