Oyun Haberleri

Epic, Epic Games Store’a özel ürünlerle bitmedi, sadece büyük oyunlara odaklandı

Alan Wake holding up a light in the darkness.

Epic, Epic Games Store münhasırlık fırsatlarını bir zamanlar olduğu oranda açıklamıyor, ancak son on yılın en az popüler PC oyun iş stratejilerinden biri sona eriyor gibi görünüyorsa: öyle değil.

Yeni Epic Games Store kendi kendine yayınlama araçlarıyla ilgili bir görüşmede (yeni sekmede açılır) Bu haftanın başlarında, Epic CEO’su Tim Sweeney bana şirketin münhasır ürünler konusundaki felsefesini değiştirmediğini söyledi, ancak son zamanlarda daha az olduğunu hissediyorsa, bunun nedeni bugünlerde daha büyük balıkların peşinden gitmesi olabilir.

Sweeney, “Önceki lansmanlarda gerçekten iyi çalıştığını gözlemlediklerimize ve gerçekten iyi çalışmayanlara dayanarak stratejimizi gerçekten geliştiriyoruz” dedi. “Bir avuç büyük münhasırlık gerçekten iğneyi hareket ettirdi… ve daha küçük oyunlar, özellikle de tipik olarak Steam’de olan daha küçük bir izleyici kitlesine sahip oyunlar, bu oyuncuların çoğunun geçiş yapmaya istekli olmadığını gördük.”

Epic Games Store genel müdürü Steve Allison aynı telefon görüşmesinde bana, bu çok sevilen özel oyunlardan birinin, “geliştiricilerin ve yayıncıların beklentilerinin çok ötesine geçen” Borderlands 3 olduğunu söyledi.

Ayrıca Epic’in süregelen münhasırlık stratejisinin bir parçası da, Remedy’den Alan Wake 2, Limbo geliştiricisi Playdead’den yeni bir oyun ve The Last Guardian stüdyosu genDesign’dan bir oyun dahil olmak üzere yakında çıkacak birkaç oyunun geliştirilmesini finanse eden nispeten yeni oyun yayınlama kanadı.

Bu oyunların PC’de Epic Games Store’a özel olacağı konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, şimdi ortadan kaldırın. Allison, “uzun bir süre” özel olacaklarını söyledi.

Bunlar sadece bildiğimiz Epic tarafından yayınlanan oyunlar. Şirketin yayıncı ortaklardan gelen toplamda yaklaşık 14 oyunu var. Buna PC Building Simulator 2 ve Epic’in 2021’de satın aldığı ve kendi yayıncılık operasyonuna sahip Fall Guys yaratıcısı Mediatonic’ten birkaç oyun dahildir. Allison, küçük bir stüdyodan Epic tarafından yayınlanan başka bir oyunun bu ayın sonlarında GDC’de duyurulacağını ve daha fazlasının bu yıl içinde açıklanacağını söylüyor.

OKU  Çin teknoloji baskısını gevşetiyor, ancak yine de Tencent'i yakından takip ediyor

Allison ayrıca yayıncıların herhangi bir anlaşma olmaksızın süreli Epic Store münhasırlarını yürüttüğünü gördüklerini söyledi: Yalnızca, daha sonra Steam’de yayınlamadan önce lansman satışları için Epic’in daha iyi gelir paylaşımından yararlanmak istiyorlar. Allison, Rockstar’ın Red Dead Redemption 2’yi Steam’den birkaç hafta önce Epic Games Store’a bu yüzden koyduğunu söylüyor.

Özel oyunların yanı sıra Epic, yeni Epic Games Store kullanıcılarını çekmek için çok daha popüler bir stratejiyi de sürdürüyor: ücretsiz oyunlar dağıtmak. Şirket bugün açıkladı (yeni sekmede açılır) 2019’da başlattığı haftalık çekilişleri en azından 2023’ün geri kalanına kadar sürdüreceğini.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.