Sağlık

Kronik Ağrı: Antidepresanlar Neden Etkili Olmayabilir?

Kronik Ağrı: Antidepresanlar Neden Etkili Olmayabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, ilaca başvurmadan kronik ağrıyı gidermenin yolları olduğunu söylüyor. Justin Paget/Getty Images
  • Araştırmacılar, çoğu durumda antidepresanların kronik ağrı tedavisinde etkili olmadığını söylüyor.
  • Uzmanlar, opioid olmayan ilaçların bir alternatif olabileceğini söylüyor.
  • Egzersiz, akupunktur ve fizik tedavi yoluyla bir miktar ağrının giderilebileceğini ekliyorlar.

Antidepresanların ruh sağlığı semptomlarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Ancak, a’ya göre. muhtemelen etkisiz öğrenmek BMJ’de bugün yayınlandı.

Antidepresan reçeteleri son birkaç on yılda hızla arttı ve COVID-19 salgını sırasında keskin bir şekilde arttı. Bu reçetelerin çoğu depresyonu tedavi etmek için tasarlanmış olsa da, araştırmacılar fibromiyalji, inatçı baş ağrıları ve osteoartrit dahil olmak üzere kronik ağrıyı tedavi etmek için etiket dışı antidepresan reçetelerinin de bu eğilime katkıda bulunduğundan şüpheleniyorlar.

Bununla birlikte, ağrıyı yönetmek için antidepresanların kullanımına ilişkin yayınlanmış çalışmaların sistematik bir incelemesi, bu endikasyon dışı reçetelerin etkili olduğuna dair çok az kanıt buldu.

Çalışma yazarları, “Hiçbir inceleme, herhangi bir hastalıkta ağrı için antidepresanların etkinliğine dair yüksek kesinliğe sahip kanıt sağlamadı” diye yazdı.

Bir antidepresan çalışmasında araştırmacıların keşfettiği şey

Araştırmacılar 42 araştırmaya baktı.

22 kronik ağrı durumundan sadece dokuzunu kapsayan sadece 11 çalışmanın herhangi bir etkinlik kanıtı gösterdiğini söylediler.

Örneğin, “orta derecede kesinlik” olarak derecelendirilen kanıtlar, serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörlerinin (SNRI’ler) sırt ağrısı, ameliyat sonrası ağrı, fibromiyalji ve nöropatik ağrıya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

“Düşük kesinlikli” kanıtlar, SNRI’lerin meme kanseri tedavisi, depresyon, diz osteoartriti ve diğer altta yatan durumlarla ilişkili ağrı ile ilişkili ağrıya yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI’lar) depresyon ve diğer durumlarla ilişkili ağrıları olan kişilerde etkili olduğuna dair düşük kesinlikli kanıtlar da vardı.

Trisiklik antidepresanların (TCA’ların) hassas bağırsak sendromu, nöropatik ağrı ve kronik gerilim tipi baş ağrıları için etkili olduğuna dair önemli bir kanıt da yoktu.

OKU  Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Buna ek olarak, araştırmacılar, herhangi bir antidepresan sınıfının etkili ağrı kesici olduğuna dair “yüksek kesinlik” kanıtı bulamadıklarını söylediler.

“Bazı antidepresanlar, bazı ağrı durumlarında etkili olmuştur; Ancak etkililik, antidepresanın durumuna ve sınıfına bağlı gibi görünüyor” dedi. Avustralya’daki Sidney Üniversitesi’nden Giovanni Ferreira. “Sonuçlar, ağrı için antidepresanlar reçete ederken daha incelikli bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu gösteriyor.”

İngiltere’deki NHS Gloucestershire Entegre Bakım Kurulu’nun ağrı danışmanı Cathy Stannard ve Üniversitenin Bath Ağrı Araştırmaları Merkezi’nden Colin Wilkinson, bağımsız bir raporda, çalışma “kronik ağrı ile yaşayan çoğu yetişkin için antidepresan tedavinin hayal kırıklığı yaratacağını” öne sürüyor. Yorum çalışmanın yanında yayınlandı.

“Antidepresan reçetelerinin artmasıyla ilgili ortaya çıkan endişeler ve hastaların tedaviden çekilmeye çalışırken tarif ettikleri zorluklar göz önüne alındığında, bu önemlidir” diye ekledi.

Ağrıyı azaltmak için antidepresanlar reçete etmek

doktor New York’taki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nde Anesteziyoloji, Perioperatif ve Ağrı Tıbbı Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent olan Alopi M. Patel, Healthline’a kronik ağrı için antidepresan reçete etmenin “çok yaygın olmadığını” söyledi.

Patel, “Ancak, trisiklik antidepresanlar gibi düşük doz antidepresanlar, sinirle ilgili ağrıya yardımcı olmak için reçete edilebilir.” Dedi. “Aslında ağrı hissini azaltmaya yardımcı olabilecek nöromodüle edici ilaçlar olarak işlev görürler.”

“Birkaç saygın tedavi kılavuzu, antidepresanları kronik ağrı için etkili ilaçlar olarak önermektedir” diye ekledi Dr. UTHealth Houston’daki McGovern Tıp Okulu’nda psikiyatri profesörü olan Lokesh Shahani.

Shahahi, Healthline’a “Antidepresanların nörobiyolojisi konusundaki anlayışımız, antidepresanların kronik ağrı için kullanımını destekliyor” dedi. “Ağrı kesiciler, NSAID’ler ve opioidler daha etkilidir. Fakat, [they are] yan etkiler ve bağımlılık riski ile ilişkilidir.”

Ağrı tedavisine alternatifler

Uzmanlar, ağrıyı doğrudan giderseler de azaltmasalar da, antidepresanların kronik ağrısı olan kişilerin tedavisinde hala oynayacakları bir role sahip olduklarını söylüyor.

OKU  Ergenler esrar için alkolden büyük ölçüde kaçınıyor

“Şu anda, afyon dışı bir dizi başka ajan, ağrı için birincil veya yardımcı tedavi olarak … antidepresanlardan daha geçerli ve değerli kabul ediliyor” dedi Dr. James Giordano, Washington, DC’deki Üniversite Tıp Merkezi Georgetown Pellegrino Klinik Biyoetik Merkezi’nde Nöroloji ve Biyokimya Profesörü.

“Ancak, kronik ağrının sıklıkla duygudurum dalgalanmaları, uyku ve iştah dahil olmak üzere belirti ve semptomların bir takımyıldızı olarak ortaya çıkabileceği göz önüne alındığında, psikotropik etkileri için antidepresanların kullanımı hala savunulabilir ve haklı çıkarılabilir. Giordano Healthline’a söyledi.

Antidepresanların “komorbid ağrı ve depresyonu tedavi etmek için adjuvan olarak kullanılabileceğini” de sözlerine ekledi.

Uzmanlar, egzersiz, akupunktur ve fizik tedavi gibi ilaç dışı müdahalelerin de kronik ağrısı olan kişilere yardımcı olabileceğini ekledi.

“Kronik ağrı, düşük teknolojili – belirli meditasyon biçimleri, hipnoz ve kendi kendine hipnoz, masaj, yoga – daha orta düzey teknik müdahalelere (biofeedback, neurofeedback ve periferik nörolojik müdahaleler gibi) kadar çeşitli yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilebilir. ) nöromodülasyonun transkraniyal formlarını içeren çok yüksek teknolojili yaklaşımların yanı sıra derin beyin stimülasyonu gibi en son teknolojileri içeren çok yüksek teknolojili yaklaşımlara kadar genişleyen stimülasyon,” dedi Giordano.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir