Sağlık

Uzmanlar, hastanelerde COVID-19 için evrensel maskelemenin gerekli olmadığını söylüyor

Uzmanlar, hastanelerde COVID-19 için evrensel maskelemenin gerekli olmadığını söylüyor

Pinterest’te paylaş
Luis Alvarez/Getty Images
  • Bir grup tıp uzmanı, COVID-19’un yayılmasını durdurmak için sağlık hizmetlerinde artık maskeye ihtiyaç olmadığını söylüyor.
  • Uzmanlar, pandemideki son değişimler göz önüne alındığında, sağlık tesislerinin COVID-19’a neden olan koronavirüsü diğer endemik solunum yolu patojenleri gibi tedavi etmesi gerektiğini savunuyor.
  • Maskeler, işitme güçlüğü çeken veya anadili İngilizce olmayan hastalarla iletişimi de engelleyebilir.
  • Sağlık hizmeti sağlayıcılarının, spreylerin yüzlerine gelebileceği faaliyetler sırasında işçilerin maske ve göz koruması takmalarını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere standart enfeksiyon kontrol standartlarına artık uyması gerektiğini savunuyorlar.

Bir grup ABD’li epidemiyolog ve bulaşıcı hastalık uzmanı, 18 Nisan’da Journal’da yayınlanan bir yazıda, sağlık hizmetlerinde evrensel maskelemenin artık gerekli olmadığını öne sürdü. Dahiliye Yıllıkları.

COVID-19 ile ilişkili hastalık ve ölümleri azaltmak için pandeminin başlarında yürürlüğe giren bu yönergeler, hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında personel, hastalar ve ziyaretçilerin yüz maskesi takmasını zorunlu kıldı.

Bununla birlikte, pandemideki son değişimler göz önüne alındığında, sekiz uzman sağlık tesislerinin COVID-19’a neden olan koronavirüsü diğer endemik solunum yolu patojenleri gibi standart enfeksiyon kontrol uygulamalarını kullanarak tedavi etmesi gerektiğini savunuyor.

Pandemi öncesi maske yönergelerine dönüş

Bu standart uygulamalar, sağlık çalışanlarının su sıçramalarının yüze gelebileceği faaliyetler sırasında maske ve göz koruması takmasını gerektirir. Personel ayrıca şüpheli veya doğrulanmış solunum yolu enfeksiyonu olan hastalarla uğraşırken ekstra önlemler almalıdır.

Ek olarak, bu protokoller sağlık çalışanlarının, hastaların ve solunum semptomları olan ziyaretçilerin maske takmasını gerektirir.

Yazar Dr. Boston’daki Beth Israel Lahey Health’in baş enfeksiyon önleme görevlisi Sharon Wright, Healthline’a söyledi.

SARS-CoV-2 ilk ortaya çıktığında, sessiz bir yayıcıydı — bulaşmaların yaklaşık %50’den fazlası semptomsuz kişilerden geliyordu, bazıları çalışmalar kurmak.

Buna karşılık, daha yeni veriler – omikron varyantının ortaya çıkmasının ardından – çoğu bulaşmanın artık semptomların başlangıcında veya sonrasında meydana geldiğini öne sürüyor. Bununla birlikte, az sayıda çalışma göz önüne alındığında, yüksek düzeyde bağışıklığa sahip bir popülasyonda bile asemptomatik bulaşma hala mümkündür.

Wright, enfeksiyonlu insanlara yönelik tedaviler (antiviral Paxlovid gibi) ve kliniklerde ve evde yaygın testler dahil olmak üzere, sağlık uzmanlarının COVID-19 ile başa çıkmasını kolaylaştıran diğer gelişmelere işaret ediyor.

Maskeler hastalarla iletişimi zorlaştırabilir

Wright ve meslektaşları, sağlık hizmetleri ortamlarında evrensel maskelemeyi sürdürmenin bulaşma riskini marjinal olarak azaltabileceğini, ancak maskelerin, özellikle tercih ettikleri dil İngilizce olmayanlar ve işitme güçlüğü çeken ve okumaya odaklanan kişiler için iletişimi engelleyebileceğini savunuyorlar. ve diğer yüz özellikleri.

Yazarlar, maskelerin izolasyon duygularına da katkıda bulunduğunu ve doktorlar ile hastalar arasındaki etkileşimi olumsuz etkilediğini yazıyor. Bazı Araştırma klinik karşılaşmalarda maske kullanımının aslında hem hastalar hem de hekimler için ruhsal sıkıntıyı artırabileceğini düşündürmektedir.

OKU  Ozempic ve Diğer GLP-1 İlaçları Alzheimer Riskini Azaltabilir mi?

Wright, “Pandeminin bu aşamasında, maskeleme genel bulaşmayı azaltmak için yalnızca bir araçtır ve bir risk ve fayda dengesi olmalıdır.” Dedi.

Maskelerin hızlı yayılan SARS-CoV-2 suşları üzerinde çok az etkisi olabilir

Diğer araştırmalar, Omicron gibi hızla yayılan değişkenler göz önüne alındığında, maske politikasının çok fazla etkiye sahip olmayabileceğini öne sürüyor. Örneğin, henüz emsal değerlendirmesinden geçmemiş olan yakın tarihli bir ön çalışma, Birleşik Krallık, Londra’daki bir hastanede uygulanan maske politikasının Omicron varyantının yayılmasını yavaşlatmak için çok az şey yaptığını ortaya koydu.

Bu çalışma, maske politikasını sürdüren hastanenin yüksek riskli bölgelerinde örtünme ile örtülmemesini karşılaştıramadı. Ayrıca direktif, insanların N95, KF94 ve FFP2 gibi düzgün takıldığında kullanıcıyı daha etkili koruyan solunum maskeleri yerine cerrahi maske takmasını gerektiriyordu.

Kronik hastalığı olanlar endişelerini dile getiriyor

Michigan’daki birçok sağlık sistemi, evrensel maske gerekliliklerine çoktan son verdi. California ayrıca sağlık tesisleri için eyalet çapında bir maske görevini sona erdirdi ve Massachusetts önümüzdeki ay sona erecek.

Bazıları koronavirüsü endemik olarak tedavi etme yönündeki değişimi selamlarken, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yüksek risk altındaki diğerleri, şimdi virüsü doktorun muayenehanesinde kapmakla gerekli tıbbi bakımdan kaçınmak arasında seçim yapmaları gerektiğini söylüyor.

Engelli Hakları Kaliforniya, geçen ay bir mektupta, Kaliforniya’nın maske zorunluluğunun sona ermesini “Kaliforniya’da sağlık eşitliği için geriye doğru bir adım” olarak nitelendirdi.

Massachusetts Valisi Maura Healey eyaletin maske takma yetkisinin sona erdiğini açıkladığında, engellilik ve sağlık adaleti grupları – ve yüzlerce yerel tıp uzmanı – hareketi “tehlikeli ve etik dışı” olarak nitelendiren bir mektup imzaladı.

“Evrensel sağlık hizmeti maskeleme önlemleri olmadan, savunmasız insanlar, bekleme odalarında veya klinik ortamlarda kendi iradeleri dışında maruz kalma, özerkliklerini ihlal etme ve pek çok kişinin çok ihtiyaç duyulan bakımı aramasını engelleme riskiyle karşı karşıyadır” diye yazdılar.

Halk sağlığı yetkililerini ve sağlık kuruluşlarını koronavirüsün yayılmasını engellemek için maske yönergelerini sürdürmeye çağırdılar.

Maskeler savunmasız hastaları ne zaman koruyabilir?

Wright, bazı sağlık tesislerinin yüksek riskli hastalarla etkileşimde bulunan çalışanlar için evrensel maskeleme uygulamaya karar verebileceğini söyledi.

Bu hastaların, mantar ve diğer mikroplara maruz kalma risklerini azaltmak için tasarlanmış özel bir hasta odasında olmadıklarında genellikle maske veya N95 solunum cihazı takmaları teşvik ediliyor, dedi.

Wright, “Ancak, COVID-19’un ciddi sonuçlarının en güçlü göstergesi ileri yaştır” diye ekledi.

doktor Baltimore’daki Johns Hopkins Medicine’de tıp profesörü olan Stuart Ray, sağlık hizmetlerinde genel maskelemeye son verilmesinin mantıklı olduğu konusunda hemfikir.

Aşılama ve önceki enfeksiyon yoluyla kazanılan yüksek bağışıklık seviyelerine ve insanların kaliteli bir maske takarak kendilerini koruyabileceklerini gösteren kanıtlara atıfta bulunarak, “Risk manzarası değişti” dedi.

OKU  Tip 2 diyabet: Günde 10.000 adımı aşan kadınlarda risk daha düşük

Bununla birlikte, sağlık tesislerinin “özellikle savunmasız olanları korumak için etik bir görevi vardır” dedi, “bu nedenle, işinizi aksatmadan takılabilecekleri zaman maske takmak çok mantıklıdır.”

Evrensel maske yönergeleri olmasa bile, sağlık çalışanları işyerinde maske takmayı tercih edebilirler ki Ray, işçilerin asemptomatik bir enfeksiyon geçirme olasılığı göz önüne alındığında bunun özellikle önemli olduğunu söylüyor.

“Çoğu durumda maske takma eğilimindeyim çünkü hastalar için daha güvenli ve bana yük olmuyor” dedi.

Ray, maskelerin pratik olmayabileceği zamanlarda – örneğin iletişimi engellediklerinde veya hastanın solunum rahatsızlığı veya başka bir tıbbi durum nedeniyle maske takamadığı durumlarda – enfeksiyon riskini azaltmanın başka yolları olduğunu söylüyor Ray.

“Eğer bir aile ile riskin yüksek olduğu ve bir yanlış anlaşılmanın mümkün olduğu bir toplantımız varsa, bunu iyi havalandırılan bir yerde yapmaya çalışacağız.” “Konuşurken maskemi çıkarmama da izin veriliyor.”

COVID-19’da neler oluyor?

COVID-19 salgını artık manşetlerde yer almasa da, hastalık hala burada.

Ray, “Az önce koğuşlardaydım ve son zamanlarda orta ila şiddetli COVID-19’u olan insanlar gördüm” dedi. “Yani koronavirüs gitmiş gibi değil.”

Yeni varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bazıları – Hindistan’da ve bazı ABD eyaletlerinde yayılan “Arcturus” adlı XBB.1.16 gibi – bazı durumlarda ani yükselmelere neden olur.

Ayrıca, ajansın bildirdiğine göre, geçen hafta 1.300’den fazla kişi COVID-19’dan öldü – ayda ortalama 5.200 kişi. COVID-19 devam ediyor ana ölüm nedeni 19 yaşın altındaki kişiler arasında, bazıları maske takamayacak kadar genç.

Pandemi başladığından beri hastaneye yatışlar ve ölümler dramatik bir şekilde düşerken, COVID-19’un riskleri akut hastalığın ötesine geçiyor. Herhangi bir koronavirüs enfeksiyonu, diyabet gibi kronik sağlık sorunları riskini artırır – Yetişkin Ve Çocuklar – Ve Kalp İşlevi.

Ayrıca, olan kişiler uzun COVID ilk enfeksiyondan haftalar, aylar veya yıllar sonra yorgunluk, bitkinlik, çarpıntı, düşünme güçlüğü ve diğer semptomlarla ilgili sorunlar yaşayabilir.

COVID-19’a karşı koruma

Aşılama – özellikle pekiştirme aşısı – ciddi hastalık ve ölüme karşı koruma sağlar. Ancak enfeksiyonlara karşı koruma kaybolur aşılamadan veya önceki bir enfeksiyondan sonraki aylarda.

Maskeyle ilgili birkaç yönerge yürürlükte olduğundan, insanlar COVID-19 ile ilgili hangi risk konusunda rahat olduklarına ve hangi adımları atacaklarına kendileri karar vermelidir.

“Bir kişi risk altında olduğunda [themselves]veya savunmasız insanlarla ilgilenir veya onlarla birlikte yaşarlarsa, o zaman maske takmak mantıklı bir seçim olabilir,” dedi Ray.

Genel olarak, N95 maskeleri gibi solunum cihazları bol kumaşlardan veya cerrahi maskelerden daha etkilidir.

Kendinizi ve toplumdaki diğer kişileri korumak için kapalı ortak kamusal alanları da kullanabilirsiniz, örn. B. Toplu taşıma araçlarında veya marketlerde, muayenehanelerde ve diğer yerlerde maske takın.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Sağlık

COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir