Sağlık

Bağırsak Sağlığı: Derin Meditasyon Bunu Nasıl İyileştirebilir?

Bağırsak Sağlığı: Derin Meditasyon Bunu Nasıl İyileştirebilir?

Pinterest’te paylaş
Yoga, bağırsak sağlığına yardımcı olabilecek bir meditasyon şeklidir. Rob ve Julia Campbell/Stocksy
  • Tibet rahiplerini inceleyen araştırmacılar, düzenli olarak planlanmış derin meditasyonun orada bulunan mikropları düzenleyerek bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini bildiriyor.
  • Uzmanlar, meditasyonun gıda sindirimi, bağışıklık sistemi tepkisi ve genel zihinsel sağlık konusunda da yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Ayrıca meditasyon yapan insanların daha sağlıklı beslenme eğiliminde olduklarını da ekliyorlar.

General Psychiatry dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, düzenli derin meditasyonun bağırsak mikrobiyomunu düzenlemeye ve fiziksel ve zihinsel hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildiriyor.

Nispeten küçük bir çalışma, bir grup Tibetli Budist keşişte bulunan bağırsak mikroplarının laik komşularınınkinden önemli ölçüde farklı olduğunu ve daha düşük kardiyovasküler hastalık, depresyon ve anksiyete riski ile ilişkili olduğunu söylüyor.

Çalışma yazarları, önceki araştırmaların, bağırsak mikrobiyomunun – insan sindirim sistemindeki yiyecekleri parçalayan bakteri, mantar ve virüslerin – bağırsak-beyin ekseni (bağırsak ile bağlanan iki yönlü biyokimyasal sinyal yolu) yoluyla ruh halini ve davranışı düzenlediğini gösterdiğini söyledi. birkaç önemli vücut fonksiyonunu izleyen vagus siniri).

Bağırsak-beyin ekseni, vücudun bağışıklık tepkisini, hormonal sinyalleri ve stres tepkisini içerir.

Araştırmacılar, meditasyonun depresyon, anksiyete, madde bağımlılığı, travmatik stres ve yeme bozuklukları ve kronik ağrı gibi zihinsel bozuklukları tedavi etmek için giderek daha fazla kullanıldığına dikkat çekti.

Ayrıca meditasyonun bağırsak mikrobiyomunun bileşimini değiştirip değiştiremeyeceğinin de net olmadığını söylediler.

Meditasyon çalışması nasıl yapıldı?

Araştırmacılar, çalışma örneğinin küçük olduğunu çünkü Tibetli rahiplerin uzak bir coğrafi bölgede yaşadıklarını söyledi.

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı tarafından finanse edilen çalışma, Tibetli Budist meditasyonunun, bir tür psikolojik eğitim olan Ayurveda olarak bilinen eski Hint tıp sisteminden kaynaklandığını bildirdi.

Bu çalışmadaki keşişler meditasyonlarını 3 ila 30 yıl boyunca günde en az 2 saat uygulamışlardır.

Araştırmacılar, komşu bölgelerdeki üç tapınaktan ve 19 seküler sakinden 37 Tibetli Budist keşişten alınan kan ve dışkı örneklerini analiz ettiler.

Hiçbir katılımcı bağırsak mikroplarının hacmini ve çeşitliliğini değiştirebilecek ajanlar kullanmadı. B. antibiyotikler; Son üç ayda probiyotikler, prebiyotikler veya antifungaller.

OKU  FDA, Gençlerde Kilo Kaybı için Diyabet İlaç Semaglutide'i (Wegovy) Onayladı

Her iki grup da yaş, kan basıncı, kalp hızı ve diyet açısından eşleştirildi. Dışkı örneklerinin analizi, keşişler ve komşuları arasında mikropların çeşitliliği ve bolluğu açısından önemli farklılıklar ortaya çıkardı.

Meditasyonun Sonuçları, Bağırsak Sağlığı Çalışması

Beklendiği gibi, Bacteroidetes ve FirmicutesHer iki grupta da türler baskındı.

Bununla birlikte, keşişlerin dışkı örneklerinde Bacteroidetes önemli ölçüde zenginleştirildi (%29’a karşılık %4). Numuneler ayrıca bol miktarda Prevotella (%42’ye karşı %6) ve yüksek miktarda Megamonas ve Faecalibacterium içeriyordu.

Araştırmacılar, “Genel olarak, meditasyon grubunda zenginleştirilmiş birkaç bakteri, akıl hastalığının hafifletilmesiyle ilişkilendirildi, bu da meditasyonun ruh sağlığında rol oynayabilecek belirli bakterileri etkileyebileceğini düşündürüyor” diye yazdı.

Ekip daha sonra hangi kimyasal süreçlerin mikropları etkileyebileceğini tahmin etmek için gelişmiş bir analitik teknik uyguladı. Bu, metabolizmaya ek olarak – yiyeceğin enerjiye dönüştürülmesi – meditatörlerde çeşitli koruyucu anti-inflamatuar yolların geliştirildiğini gösterdi..

Kan testleri, toplam kolesterol ve apolipoprotein B dahil olmak üzere artmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili ajan düzeylerinin keşişlerde seküler komşularına göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi.

Vücuttaki mikroorganizmaların dengesi

Uzmanlar, insan vücudu ile içinde yaşayan mikroorganizmalar arasında çok önemli bir ilişki olduğunu söylüyor.

Dr. Relief Mental Health’te nöropsikiyatrist ve başhekim olan Teresa Poprawski, Healthline’a söyledi.

“Bağırsak biyomundaki mikroorganizmalar ayrıca gıda sindirimine de katılıyor; Bağışıklık sistemini etkilerler ve istilacı patojenleri uzakta tutarlar” diye ekledi. “Mikroorganizmalar ayrıca B12 ve K vitaminleri de dahil olmak üzere sağlık için gerekli olan vitaminleri üretir.”

Poprawski, bağırsak-beyin ekseni bağlantısındaki normal sinyalleşmedeki değişikliklerin, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların yanı sıra kronik ağrı, depresyon ve anksiyete ile bağlantılı olduğunu söyledi.

meditasyonun faydaları

Poprawski, “Meditasyonun, stresin tüm biyolojik belirteçleri olan kortizol, epinefrin ve norepinefrin düzeylerini düşürdüğü bulundu.” “Meditasyonun ayrıca telomer bütünlüğünü artırarak ve belirli enflamatuar belirteçlerin seviyelerini azaltarak yaşlanma karşıtı etkileri olduğu da gösterilmiştir. Meditasyon aynı zamanda, özellikle dikkat, duygusal düzenleme ve öz-farkındalık ile ilgili alanlarda beyin işlevi ve yapısındaki gelişmelerle de ilişkilidir.

OKU  Diz Ağrısı: Sinir bloğu enjeksiyonları osteoartrite yardımcı olabilir

Andi Rainville, Washington’da SNiP Nutrigenomik ve Beslenme Uzmanı için Kayıtlı Bir Hemşire ve Bilimsel Danışmandır.

Healthline’ın araştırmasının, meditasyonun “bağırsaklarımızdaki mikrobiyal makyajı değiştirebileceğini ve onu daha faydalı bir bakteri türü dengesi ile bırakabileceğini” gösterdiğini söyledi.

Rainville, “Çalışmalar, sekiz hafta boyunca düzenli olarak farkındalık meditasyonu uygulayanlar için Lactobacillus ve Faecalibacterium’da (iyileştirilmiş sindirim sağlığıyla ilişkili bakteriler) bir artış olduğunu ortaya koydu” dedi.

“Ayrıca, mindfulness ve diğer meditatif uygulamaların ana hedeflerinden biri olan stresin bağırsak sağlığı ve mikrobiyom üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterildi, bu nedenle meditasyon yardımıyla stresi azaltmanın bağırsaklar üzerinde olumlu etkileri olabilir.” Meditasyonun bağırsak pH’ı üzerinde bir etkisi olabileceğini öne süren ön araştırmalar da var … aka bağırsak asiditesi veya bağırsak alkalinitesi “diye ekledi.

Justine Dee, PhD, çevrimiçi mikrobiyoloji kaynağı Joyful Microbe’un kurucusudur. Healthline’a başka bir faktörün meditasyon yapma olasılığı daha yüksek olan insanların diyeti olabileceğini söyledi.

Önceki bir çalışma Meditasyon yapan veganları meditasyon yapmayan omnivorlarla karşılaştırdı ve bu iki faktörün – vegan diyeti ve meditasyon – bağırsak mikrobiyotasında bir farklılığa katkıda bulunduğunu gösterdi” dedi. dee “Ancak, bu mevcut çalışma katılımcıları diyetle eşleştirdi, bu nedenle bu önemli bir faktör olmamalı.”

Gelecekteki meditasyon araştırması gerekli

Tibetli Budist rahipleri içeren çalışmanın yazarları, tamamı yüksek rakımlarda yaşayan az sayıdaki katılımcı nedeniyle kesin sonuçlara varmanın zor olduğunu söylediler.

Ayrıca, potansiyel sağlık etkilerinin yalnızca önceden yayınlanmış araştırmalardan çıkarılabileceğini söylediler.

Bununla birlikte, çalışma yazarları, meditasyonun psikosomatik hastalıkları önleme veya tedavi etmedeki rolünün daha fazla araştırmayı hak ettiğini öne sürdüler.

“Bu sonuçlar, uzun vadeli derin meditasyonun bağırsak mikrobiyotası üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğini ve vücudun optimal bir sağlık durumunu sürdürmesine izin verebileceğini gösteriyor.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir