Sağlık

Bir fare çalışmasında, bu protein obezitenin ana nedenini hedef alabilir

Bir fare çalışmasında, bu protein obezitenin ana nedenini hedef alabilir

Pinterest’te paylaş
Thomas Barwick/Getty Images
  • Doğal olarak oluşan bir peptit, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer ve diğer obezite ile ilgili hastalıkların riskini azaltmak için yeni bir yol sunabilir.
  • Bu peptit verilen fareler ayrıca pankreasta insülin üreten hücrelerin büyümesinde bir azalma ve bağışıklık hücrelerinin belirli dokulara göçünde bir azalma gördü.
  • Obezite, yağ dokusunun metabolizmasını değiştirmek, pankreasa zarar vermek, insülin duyarlılığını azaltmak ve sonunda tip 2 diyabette görülen yüksek glikoz seviyelerine yol açmak da dahil olmak üzere vücutta bir dizi etkiye sahip olabilir.

Farelerde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, doğal olarak oluşan küçük bir protein veya peptit, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer ve diğer obezite ile ilgili hastalıkların riskini azaltmak için yeni bir yol sunabilir.

Araştırmacılar, farelere PEPITEM olarak bilinen bu peptidi verdiğinde, yüksek yağlı bir diyetin pankreas üzerindeki etkilerini önlediğini veya tersine çevirdiğini buldu.

Bu peptit verilen fareler ayrıca pankreasta insülin üreten hücrelerin büyümesinde bir azalma ve bağışıklık hücrelerinin belirli dokulara göçünde bir azalma gördü.

Enflamasyon Enstitüsü’nde deneysel bir biyolog olan PhD, çalışma yazarı Helen McGettrick, “Sistemik inflamasyonun neden olduğu hasarı önleyerek obezite ile ilişkili hastalıkların temel nedenini ele almak için yeni ilaçlar sağlayabilecek yeni bir terapötik yaklaşım bulduk” dedi. İngiltere’de yaşlanma, yapılan açıklamada belirtildi.

Bununla birlikte, bilim adamlarının bunun obezite ile ilişkili hastalıklar için etkili bir tedavi olup olmayacağını bilmeden önce, insan klinik deneyleri de dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Küçük protein obezitenin bazı etkilerini etkiler

Bu çalışmada kullanılan peptit, adiponektinPEPTEM Otoimmün ve kronik enflamatuar hastalıkların başlangıcını ve ciddiyetini kontrol etmede yer alan sinyal yolu.

Obezite, yağ dokusunun metabolizmasını değiştirmek, pankreasa zarar vermek, insülin duyarlılığını azaltmak ve sonunda tip 2 diyabette görülen yüksek glikoz seviyelerine yol açmak da dahil olmak üzere vücutta bir dizi etkiye sahip olabilir.

OKU  Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Ancak aynı zamanda, beyaz kan hücrelerinin karaciğer ve bağırsaklar (iç organ yağ dokusu) gibi organları çevreleyen yağlı dokuya ve bağırsakları, mideyi ve karaciğeri içeren karın içindeki boşluğa hareket etmesiyle düşük seviyeli bir inflamatuar yanıta neden olur. periton boşluğu).

Dergide 9 Mart’ta yayınlanan yeni çalışmada Klinik ve deneysel immünolojiaraştırmacılar fareleri yüksek yağlı bir diyetle beslediler ve bazı fareler de PEPITEM aldı.

Peptidi almayan farelerle karşılaştırıldığında, alan farelerde pankreasta insülin üreten beta hücrelerinin genişlemesinde bir azalma oldu. Ayrıca visseral yağ dokusunda ve karın boşluğunda beyaz kan hücresi sayısında bir azalma gördüler.

Basın açıklamasında, “Bu sonuçlar bize PEPITEM’in obezitenin metabolik etkilerini hem önleyebileceğini hem de tersine çevirebileceğini gösteriyor” dedi.

“Bir sonraki adım, bu heyecan verici sonuçları insanlarda kullanılabilecek terapötiklere dönüştürmektir” dedi.

doktor New Jersey, New Brunswick’teki Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Okulu’nda bir endokrinolog ve tıp profesörü olan Christoph Büttner, Healthline’a bilim adamlarının uzun yıllardır obezite ve diyabetin artan iltihaplanma ile ilişkili olduğunu bildiklerini söyledi.

“Farelerde, özellikle enflamasyonu azaltan birkaç ilacın obezite ve diyabeti de azalttığı gösterilmiş olsa da, insanlarda – obezitenin de sıklıkla iltihaplanma ile ilişkili olduğu – veriler çok daha az nettir” dedi.

Mevcut çalışmanın sonuçları, PEPITEM’in obezitenin aşağı yöndeki bazı etkileri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir – özellikle insülin üreten beta hücrelerinin büyümesini azaltmak ve belirli dokulardaki beyaz kan hücresi sayısını azaltmak.

Ancak PEPITEM verilen fareler, yüksek yağlı bir diyete rağmen yine de kilo aldı. Araştırmacılar, her ikisi de tip 2 diyabetli kişilerde etkilenen “açlık glikoz toleransı veya insülin direnci üzerinde hiçbir etkisi olmadığını” yazdı.

Büttner, “Bana göre bu, muhtemelen obezite veya yüksek kan şekeri üzerinde önemli bir etkisi olmayan bir anti-inflamatuar tedavi olduğunu gösteriyor” dedi.

OKU  DEHB ve bağırsak sağlığı: çalışma, mikrobiyomdaki mantarlarla bağlantı buluyor

Etkili kilo verme ilaçları zaten onaylandı

PEPITEM’in tip 2 diyabet gibi obezite ile ilişkili durumların tedavisinde bir rolü olup olmayacağını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bazı ilaçların obeziteyi tedavi etmesi çoktan onaylanmıştır.

Bu içerir semaglutide (Ozempic, Wegovy ve Rybelsus marka isimleri), GLP-1 agonisti olarak bilinen bir ilaç türü.

Klinik deneylerde, semaglutid alan kişiler kilo verdiler – bir çalışmada başlangıç ​​ağırlıklarının %14,9’una kadar – ve iltihaplanmada bir azalma gördüler.

Ancak: “Bu onu kanıtlamaz [these drugs] Enflamasyonu azaltarak çalışın,” dedi Büttner, “çünkü bunlar öncelikle anti-inflamatuar olarak kabul edilen ilaçlar değildir.”

Bunun yerine, “iştahı azaltmak ve otonom sinir sistemini dengelemek için beyinde çalışırlar” dedi.

Ek olarak, bu ilaçların diğerleri arasında mide bulantısı, ishal, kusma, karın ağrısı gibi yan etkileri vardır.

Sonuç olarak Buettner, insanların yaşamları boyunca sağlıklı bir kiloyu korumalarına yardımcı olmak için gerekli olabilecek bu ilaçları uzun vadede tolere edip edemeyeceklerini merak ediyor.

Bunlar, GLP-1 agonistleri dışındaki mekanizmalarla çalışan ve bu ilaçların yan etkilerine sahip olmayanlar da dahil olmak üzere, hala ihtiyaç duyulan obeziteyi tedavi etmek için ek ilaçlardır.

Büttner, “Yan etkilere karşı tolerans şu anda hala yüksek, ancak uzun vadede hastalar hüsrana uğrayabilir” dedi. [reduced pleasure of eating food].”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir