Sağlık

Mantar Enfeksiyonu: Candida Auris Vakaları Neden Yükseliyor?

Mantar Enfeksiyonu: Candida Auris Vakaları Neden Yükseliyor?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar öyle diyor Candida Auris Mantar oldukça bulaşıcıdır. andresr/Getty Images
  • Sağlık yetkilileri, mantar enfeksiyonu vakalarındaki son artışla ilgili endişelerini dile getiriyor. Candida Auris.
  • Özel bir endişe olduğunu söylüyorlar çünkü C. auris bir takım ilaçlara dirençli hale gelir.
  • Halkın geneline yönelik tehdidin hala düşük olduğunu vurguluyorlar, ancak enfeksiyonun huzurevleri gibi sağlık tesislerinde hızla yayılabileceğine dikkat çekiyorlar.

HBO serisindeki mantar gibi beyninizi ele geçirmeyecek Bizden geriye kalanlar.

Bununla birlikte, son yıllarda oldukça bulaşıcı ve bazen ölümcül bir mantar enfeksiyonu vakaları artmıştır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) araştırmacılar, Candida Auris 2019 ile 2021 arasında her yıl çift haneli artış göstererek 2019’daki %44’lük artıştan 2021’deki yıllık %95’lik artışa ulaştı.

doktor California Irvine Üniversitesi’ndeki bir program olan UCI Health’te epidemiyoloji ve enfeksiyon önleme tıbbi direktörü Susan Huang, Healthline’a verdiği demeçte C. auris “kontrolsüz ve yayılıyor”.

Bulaşıcı bir mantar olarak özellikle çok fazla tıbbi desteğe ihtiyaç duyan ve sık antibiyotik kullanan kişilerde zamanla yaygın ve ciddi etkiler gösterme potansiyeline sahip” dedi.

Mantar ilaca dirençli hale gelir

Artış özellikle endişe verici çünkü C. auris Mantar genellikle flukonazol gibi yaygın olarak kullanılan antifungal ilaçlara dirençlidir.

CDC araştırmacıları bugün dergide bildirdi Dahiliye Yıllıkları sayısı C. auris 2021’de birinci basamak tedaviye dirençli vakalar, 2019 ve 2020’ye kıyasla üç katına çıktı.

“Eğer birisi enfeksiyon kaparsa C. aurisHangi antifungal ilacın tedavi için en iyi olduğunu belirlemek için mantar duyarlılık testi için laboratuvara gönderilmelidir” diye açıkladı Dr. Ashley Lipps, Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık doktoru.

“Neyse ki, vakaların çoğu C. auris Amerika Birleşik Devletleri’nde ekinokandinler olarak bilinen bir antifungal ilaç sınıfına karşı duyarlı olmaya devam ediyor” dedi.

OKU  Tansiyon ilacı alan kişilerde bunama geliştirme olasılığı daha düşük olabilir

Mantar “Yakın Tehdit” olarak sınıflandırıldı.

C. auris Amerika Birleşik Devletleri’nde vakalar 2016 yılına kadar görülmeye başlamadı, ancak mantar zaten CDC tarafından “yakın bir tehdit” olarak sınıflandırıldı.

C. auris sağlık bakım ortamlarında, özellikle uzun süreli bakım tesislerinde ve solunum cihazına veya kateter ve besleme tüpü gibi “kalıcı” cihazlara bağlı kişiler arasında kolayca yayılabilir.

Huang, “Dünya çapında birçok ülkede ortaya çıktı ve küresel etki ve yayılma eğilimini gösteriyor” dedi. “Bu mantar alışılmadık bir şekilde davranıyor – bulaşıcılığı, başka bir önemli antibiyotiğe dirençli patojeninkine benzer, metisilin direnci Stafilokok aureusveya MRSA’dır. Burundan ve deriden yakındaki nesnelere kolayca yayılır ve ona sahip olan birine veya kontamine olmuş bir şeye dokunarak yayılabilir.”

Çalışma yazarları, virüsün yayılmasını önerdi. C. auris COVID-19 dışı enfeksiyon kontrol önlemleri gibi COVID-19 pandemisinin sağlık hizmetleri ve halk sağlığı sistemleri üzerindeki yüküyle ilgili olduğu anlamına gelebilir.

Lipps, “Genel nüfusa yönelik risk çok düşük olmaya devam ediyor” dedi.

Ancak Huang, “Endişe, sağlık hizmetlerinin yayılmasının daha geniş topluluklara, örn. B. evde iyileşen veya genellikle ayakta klinik bakıma ihtiyaç duyan karmaşık hastalıkları olan kişiler için.”

“Giderek yaygınlaşan C. auris Hastanede yatan hastalar arasında daha iyi enfeksiyon kontrol uygulamalarına ve ihtiyatlı sürveyansa olan acil ihtiyacın altını çiziyor” dedi. Çift kurul onaylı bir dermatolog olan Alpana Mohta, Healthline’a söyledi. “Sağlık hizmeti sağlayıcıları, organizmanın sağlık tesislerine bulaşmasını önlemek için makul düzeyde dikkatli olmalı ve katı enfeksiyon kontrol protokollerini izlemelidir.”

Mohta, “Antibiyotik yönetim programlarının sağlık hizmetleriyle ilişkili enfeksiyon insidansını azalttığı ve hasta sonuçlarını iyileştirdiği gösterildi” diye ekledi. “Sağlık hizmeti sağlayıcıları, antibiyotik kullanımını sınırlayarak, aşağıdakiler gibi ilaca dirençli organizmaların ortaya çıkmasını ve yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir: C. auris

OKU  Mifepriston: Kürtaj hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Bir mantar enfeksiyonu nasıl yayılır?

Candida hastalıkları, genellikle kişiden kişiye yayılmayan yaygın “maya enfeksiyonlarını” içerir. “Ancak, bu özel Candida türü farklı davranıyor.”

Huang, “Vücudu kolonize eder, temas yoluyla başkalarına yayılabilir ve kan dolaşımında veya yaralarda olduğu gibi ciddi hastalıklara neden olmanın yollarını bulur.” Dedi.

Ama sırasında C. auris ciddi bir sorundur, apokaliptik bir sorun değildir.

Bizden geriye kalanlar Huang, böceklere bulaşan bir mantara odaklanıyor ve onu insan gıda kaynaklarını bozan ve sonunda insandan insana ısırık yaraları ve ölümcül enfekte insanlardan hava yoluyla yayılabilen bir kıyamet patojenine dönüştürüyor” dedi. “Neyse ki, bu felaket olaylarının birleşimi son derece olası değil.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir