Sağlık

Bu tedavi hipnozu kronik ağrıda daha etkili hale getirebilir

Bu tedavi hipnozu kronik ağrıda daha etkili hale getirebilir

Pinterest’te Paylaş
Olga Rolenko/Getty Images
  • Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bir ekibin yeni araştırması, hipnoza yatkınlığınızı artırmanın bir yolunu buldu.
  • Hipnozun zihinsel hastalıkları ve ağrı bozukluklarını tedavi etme aracı olarak kullanımı giderek daha fazla araştırılmaktadır.
  • Araştırmanın gösterdiği şey bu transkraniyal Derin beyin stimülasyonu hipnoza yatkınlığı gözle görülür şekilde arttırsa da, ortaya çıkan bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Stanford Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, yeni bulgularının kronik ağrısı olan insanlara fayda sağlayabileceğini umuyor.

Bu hafta yayınlanan makale Doğanın ruh sağlığıtranskraniyal manyetik uyarının (TMS) kısa süreliğine hipnotize edilebilirliği nasıl artırabileceğine odaklanıyor.

Hipnoz Nasıl Geliştirilir?

Araştırma 80 kişinin katıldığı çift-kör, randomize, kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Katılımcıların yarısı tedaviyi alırken, diğer yarısı kafatasına nüfuz edecek kadar güçlü olmayan ancak aynı prosedürü izleyen transkraniyal manyetik stimülasyonun bir versiyonunu aldı.

Genel olarak, insanların tahminen %15’inin hipnoza yatkın olduğu düşünülüyor ve 10 puanlık hipnoza yatkınlık derecesine göre bu kişilerin 9 veya 10 puan almaları bekleniyor.

Önceki çalışmalar hipnoza dayalı müdahalelerin hem psikolojik terapilere hem de hipnozdan etkilenenlere faydalı olabileceğini göstermiştir. kronik ağrı. Araştırmaları için araştırmacılar, Fonksiyonel Bağlantı Hedefli Transkranyal Stimülasyon (SHIFT) ile Entegre Stanford Hipnoz adı verilen bir teknik kullandılar.

Çalışmanın bir parçası olarak katılımcılara hem standart MR hem de fonksiyonel MR taraması yapıldı. Bu taramalar, araştırmacıların yalnızca kişinin hipnoza yatkınlığıyla ilişkili beyin aktivitesini gözlemlemelerine değil, aynı zamanda transkraniyal mıknatıslanma uyarımında kullanılan manyetik bobini en iyi nereye yerleştireceklerini bilmelerine de olanak sağladı. Katılımcılar, temel değeri belirleme prosedüründen önce hipnotize edilebilirlik değerlerinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için bir teste tabi tutulduktan sonra, tekrar teste tabi tutuldular.

OKU  Utangaç kızlar için egzersiz: Bu TikTok trendi spor salonu kaygısını nasıl azaltabilir?

Nörostimülasyonu alanların hipnoza yatkınlıkta önemli bir artış olduğu, yani 10 puanlık hipnoza yatkınlık ölçüsünde bir puan daha yüksek puan aldıkları bulundu. Nörostimülasyon almayanlarda herhangi bir artış olmadı.

Stanford’un başyazarı ve doktora sonrası araştırmacısı Dr. Afik Faerman (Doktora), bu kavram kanıtlama çalışmasının, hipnoza dayalı tedavilerin gelecekte özellikle kronik ağrı sorunları olan kişiler için daha iyi kullanılmasına olanak sağlayacağı konusunda iyimser olduğunu söylüyor.

“Acı çeken kişilerin otomatik olarak hipnoza dayalı tedavi için iyi adaylar olduğunu biliyoruz çünkü hipnozun ağrı için işe yaradığını biliyoruz. Hipnozun birincil tedaviye göre avantajı ise ilaçsız olmasıdır.”

Dahil edilen tüm katılımcılar, vücutta ortaya çıkması nedeniyle seçilen kronik bir ağrı bozukluğu olan fibromiyaljiden muzdaripti.

Dr. Pasifik Nörobilim Enstitüsü’nde restoratif nöroşirürji direktörü ve aynı zamanda UCLA Nöroşirürji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Jean-Philippe Langevin, Faerman ve ekibinin bulgularında umut gördüğünü söylüyor.

Langevin çalışmaya dahil değildi.

Langevin, “Nöromodülasyonun yalnızca zihinsel sağlık sorunları gibi sorunları çözmek için kullanılabileceği, aynı zamanda gelecekte bazı insan yeteneklerini geliştirmek için de kullanılabileceği düşüncesi her zaman vardır” dedi.

Tıpta hipnoz nasıl kullanılır?

Hipnoz araştırma çevrelerinde yeni bir olgu olmaktan uzaktır, ancak Dr. Stanford Üniversitesi’nde tıp profesörü ve araştırmanın eşbaşkanı David Spiegel, bunun geçici olarak gözden düştüğünü söylüyor.

“Hipnoz aslında Batının en eski psikoterapi kavramıdır… [It’s sometimes] ya bir sahne gösterisi hilesi olarak ya da tehlikeli ya da alakasız bir şey olarak bir şekilde bir kenara itildi.”

Spiegel ve meslektaşlarının çalışmasına ve önceki araştırmalarına göre, hipnotize edilebilirlik, Faerman’ın “…hedeflemeye çalıştığımız bu yapıların ince taneli yolu” dediği iki farklı serebral korteksin etkileşiminin birleşimiyle belirleniyor. ”

Bu çalışmayı diğer müdahalelerden ayıran yönlerden biri de invaziv olmamasıdır. Langevin, tedavi sürecinde transkraniyal manyetik uyarım ve fMRI kullanımının, özellikle daha sık tedaviler söz konusu olduğunda, hipnozla ilgili veya hipnozun ötesinde önemli etkileri olabileceğini söylüyor.

OKU  Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

“Travma sonrası stres bozukluklarını araştırıyorum. Langevin, “Yani bu, transkraniyal manyetik uyarı yoluyla nörostimülasyonu da kullanan aktif bir alandır” dedi. “Daha ciddi hastalığı olan hastalarda kısmi sonuçlar veya belki kısmi faydalar görürsek geri dönüp kalıcı implantasyon yapabiliriz [stimulator] sonuçları yeniden oluşturmak için.

Hipnoz nasıl yardımcı olabilir? kronik sorunları olan

Spiegel, bu yaklaşımın tıptaki hakim anlatılara temelden meydan okuduğunu ve hastalara alternatif bir tedavi seçeneği sunduğunu söylüyor.

“Modern tıpta standart; kesi, yutma veya enjeksiyondur. Fiziksel bir şey yapın, vücuda bozuk bir araba gibi davranın, parçaları değiştirin ve onarın” dedi Spiegel. “Ve aslında insanlar bunu yapmayı öğrenebilirler [modulate pain sensations] Hipnoz gibi tekniklerle arası çok iyidir. Ve bu durumda transkraniyal manyetik uyarımla destekleniyor.”

Faerman, gelecekte böyle bir işlemin çok sayıda hasta üzerinde yapılmasını, bunun zaman ve maliyet tasarrufu sağlamasını istiyor.

“Benim vizyonum… bir klinik psikolog olarak ve genel olarak hastaların psikoterapi için psikologlarına veya psikiyatristlerine gelmeleri ve terapi randevularına gitmeden önce kısa bir uyarım seansı yapmalarıdır ve umarım durum böyledir ” Aldığınız tedavi,” dedi Faerman.

Getir

Araştırmacılar, kısa bir süre için hipnotize edilebilirliği artırmanın müdahalesiz bir yolunu bulmuş olabileceklerini söylüyor. Hipnoz, kronik ağrı da dahil olmak üzere bazı tıbbi durumların tedavisinde yardımcı olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir