Oyun Haberleri

Milyonlarca dolarlık kripto para çekme işinin yeni bir yönü var: CEO var olmayabilir

An Ai face looks down on a human.

Guardian Avustralya birkaç ay önce bir soruşturma yayınladı. HyperVerse adı verilen kripto şeması-slash-dolandırıcılığı, çökmeden önce küçük yatırımcılardan milyonlarca dolar çekmek için büyük ünlülerin desteğini kullanan bir fon. Blockchain Global, 2021’de 58 milyon ABD doları borcuyla iflas etti, ancak şimdi kuyruğunda oldukça klasik bir dolandırıcılık iğnesi var: Bu planı destekleyen CEO, gerçek bir insan gibi görünmüyor.

HyperVerse, Blockchain Global kurucu ortakları Sam Lee ve Ryan Xu tarafından desteklendi ve her ikisi de Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu’na havale edildi: Lee, HyperVerse’in bir dolandırıcılık olduğunu reddediyor ve kuruluş statüsüne itiraz ediyor, Xu ise hiçbir şey söylemedi. Ancak şirketin CEO’su, planın 2021’in sonlarında lansmanında Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ve aktör Chuck Norris’in yanı sıra HyperVerse’i destekleyen video mesajlarıyla birlikte yer alan Steven Reece Lewis’ti.

HyperVerse’e göre Steven Reece Lewis, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuş, Cambridge’de yüksek lisans yapmış, Adobe’ye bir şirket satmış ve yeni bir BT şirketi kurmuştu, vb. Ayrıca Goldman Sachs’ta biraz çalışmak için zaman da bulmuştu (Matt Taibbi tarafından unutulmaz bir şekilde anlatılmıştır HyperVerse tarafından kelle avına çıkmadan önce “insanlığın yüzünü saran, kan hunisini para gibi kokan her şeye acımasızca sıkıştıran büyük bir vampir kalamar” olarak.

Lewis, HyperVerse lansman videosunda yer aldı ve onu aşağıdan izleyebilirsiniz. Sizi bunun bir Cambridge mezunu ve Goldman Sachs operatörü mü, yoksa neye imza attığını tam olarak bilmeyen bir aktör mü olduğunu düşünmeye davet ediyorum: özellikle “HyperVerse” kelimesinin telaffuzuna dikkat edin.

Sorun şu ki… bu saygın kurumların hiçbiri Steven Reece Lewis’in adını duymadı. Guardian’ın araştırması, ne üniversitelerin, ne adı geçen şirketlerin, ne de Companies House’un (İngiltere merkezli işletme sicili) bu isimde bir kişinin kaydına sahip olmadığını ortaya çıkardı. Adobe hiçbir zaman bu isimde bir kişiye ait bir şirketi satın almamıştır ve Goldman Sachs’ta da onunla ilgili herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. HyperVerse’den bir ay önce açılan ve daha sonra hareketsiz hale gelen X hesabı da dahil olmak üzere, internetteki tek varlığı HyperVerse ile bağlantılı.

İki (iddia edilen) şirket kurucusundan Xu çoğunlukla hareketsizken Lee her türlü kötü davranışa bulaşmış gibi görünüyor. HyperVerse, HyperFund adlı başka bir kripto planıyla bağlantılıdır ve Lee, inanılmaz derecede ironik “Hepimiz Satoshi’yiz” de dahil olmak üzere birçok başka kripto yatırım platformuyla bağlantılıdır. Bu, Bitcoin’in kurucusunun takma adı olan Satoshi Nakamoto’ya bir göndermedir; onun küçük adamı merkezi bankacılıktan kaçınması için güçlendirmeye yönelik orijinal fikri, tüccarların ve hırsızların vahşi batı kripto para biriminden çok farklı bir hale geldi.

OKU  Kısıtlı askeri bilgiler bugünlerde War Thunder forumlarında o kadar çok paylaşılıyor ki artık kimse umursamıyor (War Thunder moderatörleri hariç)

Kaliforniya’daki Lee’ye, Hepimiz Satoshi dolandırıcılığını kontrol etmesi için bir “vazgeçme ve kaçınma emri” çıkarıldı ve bunun “dolandırıcı bir piramit ve Ponzi planı” olduğu belirtildi.

Geçen yıl Lee, çöküşün belirginleşmesinin ardından Hyper yatırımcılarıyla kısa bir süre görüştü ve onları “ağacınızı yeniden inşa etmeye” teşvik etti. Bundan sonra kimsenin gerisini duymaya ihtiyacı olduğundan emin değilim.

İnsanların Blockchain Global aracılığıyla ne kadar kaybetmiş olabileceğine dair bir rakam yok: Tahminler on milyonlarca kişiden en düşük milyarlara doğru gidiyor. Bu bizzat kripto hakkında temel bir şey söylüyor.

Ve belki de Steven Reece Lewis’in bu makalede neredeyse ortadan kaybolması yerinde olabilir: Ne de olsa, onun hiçbir zaman gerçek olmadığı anlaşılıyor. Kimse orada ne olduğunu bilmiyor ve hepimiz ruhen Satoshi olsak da, doğa diş ve pençe bakımından daha kırmızıdır.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.