Sağlık

Otizm Teşhisleri Ciddi Derecede Hafife Alınabilir: Bilmeniz Gerekenler

Otizm Teşhisleri Ciddi Derecede Hafife Alınabilir: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Bazı uzmanlar, tüm çocukların otizm açısından taranması gerektiğini öne sürüyor. Maskot/Getty Images
  • Araştırmacılar, otizm spektrum bozukluğu tanılarının arttığını, ancak vakaların hala eksik bildirilebileceğini söylüyor.
  • Uzmanlar, artışın bir nedeninin, daha fazla tıp uzmanının semptomlara daha aşina hale gelmesi olabileceğine dikkat çekiyor.
  • Bazı uzmanlar, tüm çocukların otizm için taranmasını önermektedir.

Yeni bir çalışma, otizm spektrum bozukluğu (ASD) teşhislerinin yükselişte olduğunu bildiriyor. Tersine, sonuçlar aynı zamanda otizm vakalarının eksik bildirildiğini de göstermektedir.

Araştırmacılar, 2000 ve 2016 yılları arasında New York-New Jersey metropol bölgesindeki verileri analiz ettiler ve bulgularını bugün dergide yayınladılar. pediatri.

Araştırmacılar, zihinsel engelli çocuklarda OSB tanılarının 2000 ile 2016 yılları arasında iki katına çıktığını, ancak bu dönemde zihinsel engelli olmayan çocuklarda tanıların neredeyse beş katına çıktığını belirtti.

Araştırmacılar, en büyük artışın zihinsel engelli olmayan çocuklarda görüldüğünü belirtti – önceki verilerin aksine, zihinsel engelli ve otizmin el ele gittiğini öne sürüyor.

Rutgers New Jersey Tıp Fakültesi’nde araştırma çalışması yöneticisi ve çalışmanın baş yazarı olan DPH Josephine Shenouda, Healthline’a verilerin gelişmiş bir otizm anlayışını yansıttığını ve nörogelişimsel bozukluğun erken teşhisinin önemini vurguladığını söyledi.

Otizm her zaman teşhis edilmez

Otizmin belirgin belirtileri yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkıyor – ancak verilerin gösterdiği gibi, otizmli birçok çocuğa teşhis konmuyor ve rapor edilmiyor.

doktor New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde çocuk ve ergen psikiyatrisi şefi Shawna Newman, Healthline’a OSB semptomlarının çocukluk boyunca ortaya çıktığını söyledi.

“Küçük bir çocuk belki iki yaşına kadar göz teması kurmazsa, bu en büyük şeylerden biri” dedi. “Bakış, ebeveynler ve çocukları arasında gerçekleşen ilk şeylerden biridir.”

OKU  ALS: Roberta Flack, hastalık nedeniyle artık şarkı söyleyemediğini söylüyor

Newman, genç yaştaki bu duygusal karşılıklılık eksikliğinin yanı sıra, OSB’li çocukların genellikle kendilerini ilgilendiren şeylere güçlü bir şekilde odaklandıklarını açıklıyor.

“Çok dar bir ilgi alanları veya davranışları olabilir. Newman, bir şeyi aynı şekilde yapamazlarsa, anlamayabilirler ve son derece sıkıntılı hale gelebilirler” dedi. “Bir oyuncakla oynamaktan keyif alabilirler ama her seferinde aynı şekilde oynarlar. Bir rutinleri varsa ve bu bir şekilde alt üst olursa, bu gerçekten yıkıcı oluyor.”

İletişim sorunları, bir çocuğun otizm spektrumunda olduğunun başka bir işareti olabilir. Newman, otizmli çocukların doğrudan iletişim kurmak yerine sanki bir senaryoyu takip ediyormuş gibi kelimeleri okuyabildiğini söylüyor.

“Yeni yürümeye başlayan çocuklar gevezelik edebilir ve bu ille de dil değil, iletişimdir” dedi. “Otizmli çocuklar kelimeleri veya cümleleri sanki yazılmış gibi tekrarlayabilirler, ancak bu gerçekten doğrudan bir iletişim değildir.”

Değişen otizm anlayışı

Shenouda’ya göre çalışmanın verileri, doktorların başka bozuklukları olmayan çocuklarda otizmi tespit etmede daha iyi olabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, aynı zamanda Rutgers Halk Sağlığı Okulu’nda doçent olan Shenouda, çocukların hala çatlaklardan düştüğünü söylüyor.

“Sonuçlarımız, hizmetlerin ve kaynakların bol olduğu bir metropol bölgesinde otizmin yaygınlığını gösteriyor, ancak yine de, kaynakların yüksek olduğu bir bölgede bile, eksik sayıma işaret eden dezavantajlı bölgelerden gelen çocuklar arasında eşitsizlikler görüyoruz” dediniz.

“Öte yandan, ülke çapındaki tahminler, kentsel, banliyö ve kırsal yaygınlığın bir bileşimini yansıtıyor ve otizmin büyüklüğünü ve eksik sayılmasını anlamak için farklı bölgelerde daha fazla epidemiyolojik araştırmaya ihtiyaç var” diye ekledi.

Shenouda, otizmi anlama ve tanımlama çabalarının artmasıyla vakalardaki artışın devam edecek daha büyük bir eğilimin parçası olduğunu söylüyor.

“Bugün daha fazla çocuk otizmle özdeşleştiriliyor, ancak tarihsel olarak dezavantajlı gruplar arasında zihinsel engelli olmayan otizmi tanımlamadaki eşitsizlikleri ele aldıkça bu sayı muhtemelen artmaya devam edecek” dedi.

OKU  Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Tüm çocuklar otizm için taranmalı mı?

Uzmanlar, OSB teşhisleri ile ırk ve sosyoekonomik durum arasında güçlü bir ilişki olduğunu, bu nedenle bu boşluğu kapatmanın bir yolunun tüm çocuklar için evrensel otizm taraması olacağını belirtiyor.

Shenouda, “Otizm için erken tarama, çocukları erken teşhis etmek için çok önemlidir ve yetersiz hizmet alan topluluklardan gelen çocukların evrensel otizm taramasından faydalanması muhtemeldir” dedi.

Newman, erken müdahalenin her şeyi değiştirebileceğini söyleyerek kabul etti.

“Kesinlikle, [universal screening] faydalı olabilir” dedi. “Taramadan geçmek görece kolay ve araştırmalardan biliyoruz ki erken müdahale, ister dil ister öğrenme sorunları olsun, bir çocuğun yaşam gidişatını değiştirebilir. Erken teşhis, erken tarama, değerlendirme ve muhtemelen teşhis, çocuğun hayatında faydalı olacak pek çok beceriyi öğrenmesine yardımcı olabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir