Sağlık

Çalışma, ameliyattan önce esrar kullanımının ameliyattan sonra ağrıyı arttırdığını gösteriyor

Çalışma, ameliyattan önce esrar kullanımının ameliyattan sonra ağrıyı arttırdığını gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Bazı uzmanlar, insanların ameliyattan en az birkaç gün önce esrar kullanmayı bırakmalarını tavsiye ediyor. Ascent X Medya/Getty Images
  • Araştırmacılar, esrar kullanan kişilerin ameliyattan sonra ilacı kullanmayan kişilere göre daha fazla acı çekme eğiliminde olduğunu söylüyor.
  • Esrar kullanıcılarının ameliyattan sonra daha fazla opioid kullanma eğiliminde olduklarını ekliyorlar.
  • Uzmanlar, beyindeki kannabinoid reseptörlerinin opioid reseptörleri ile örtüşebileceğini söylüyor.
  • Esrar kullanıcılarının opioidlere tolerans geliştirebileceğini ve bu ağrı kesicileri daha az etkili hale getirebileceğini ekliyorlar.

Esrar genellikle ağrı kesici olarak lanse edilir ve bazı araştırmalar bu iddiayı destekler.

Bununla birlikte, yeni bir çalışma, esrar kullanıcılarının ameliyattan sonra daha az değil, daha fazla ağrı yaşayabileceğini buluyor.

Çalışma, New Orleans’taki 2022 Amerikan Anestezistler Derneği Anesteziyoloji Yıllık Toplantısında sunuldu. Sonuçlar henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Araştırmalarında araştırmacılar, Cleveland Clinic’te elektif cerrahi geçiren ve 1.600’den fazla esrar kullanıcısı da dahil olmak üzere 34.000’den fazla kişiye baktı.

Ameliyattan sonraki 30 gün içinde esrar kullananların ameliyattan sonraki 24 saat içinde %14 daha fazla ağrı yaşadıklarını bildirdiler. Esrar kullanıcılarının da kullanmayanlara göre %7 daha fazla opioid ağrı kesici kullandığını söylediler.

Sonuçlar, esrar kullanıcılarının yüzde 20’sine kadarının daha yüksek düzeyde ameliyat sonrası ağrı yaşadığını gösteren önceki araştırmalarla tutarlıdır, Dr. Ohio, Cuyahoga Falls’daki Western Reserve Hastanesi Ağrı Tıbbı Merkezi başkanı ve Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği Ağrı Tıbbı Komitesi üyesi Samer Narouze Healthline’a verdiği demeçte.

Ameliyattan önce esrar

Yeni çalışma, esrar kullanımı, ağrı skorları ve opioid kullanımı arasında da bağlantılar bulan önceki araştırmalardan daha geniş, dedi Dr. Bir basın açıklamasında, çalışmanın baş yazarı ve Cleveland Clinic’in Anesteziyoloji Enstitüsü Sonuç Araştırmaları Bölümü’nde klinik araştırma görevlisi olan Elyad Ekrami.

Ekrami, “Doktorlar, esrar kullanan hastaların daha fazla ağrı yaşayabileceğini ve ameliyat sonrası biraz daha yüksek dozlarda opioid gerektirebileceğini göz önünde bulundurarak, ameliyat sonrası ağrı kontrolü için çok modlu bir yaklaşımı araştırmaya devam etme ihtiyacını vurgulamalıdır.” Dedi.

OKU  Bu tatil sezonunda dikkatli içki içmek için sağlık uzmanlarından 7 basit ipucu

Narouze, kanabinoid reseptörlerinin genellikle omurga ve beyindeki opioid reseptörleri ile örtüştüğünü söyledi. Her ikisi de ağrı regülasyonu ile ilgilidir.

Bunun, esrar kullanıcılarının opioid ilaçlara tolerans geliştirmeleri için kapıyı açtığını ve böylece etkinliklerini sınırladığını söyledi.

Aynı zamanda, daha az güçlü bir analjezik olan kannabinoidlerin, reseptör bölgelerinde opioidlerin yerini alma olasılığını da yükseltir.

Başka bir faktör, Narouze’nin esrarın ana psikoaktif bileşeni olan THC paradoksu olarak adlandırdığı şey olabilir. Düşük dozlarda THC ağrıyı hafifletebilir, ancak yüksek dozlarda ağrıyı artırabilir.

Narouze, “Birçok esrar kullanıcısı, ara sıra kullananlar değil, ameliyattan sonra daha fazla acı çekenlerdir.” Dedi.

ameliyat sonrası ağrı

doktor Washington DC’deki Ulusal Başkent Zehir Merkezi’nde tıbbi toksikolog ve yardımcı tıbbi direktör olan Kelly Johnson-Arbor, esrar kullanımının ameliyattan önce dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Ağrıyı hafifletmek için düzenli olarak esrar kullananlar, ağrı yönetimi yardımcıları söz konusu olduğunda daha fazla tolerans gösterebilir” dedi. “Bu, ameliyattan sonra daha fazla ağrıya neden olabilir veya olmayabilir, çünkü esrar kullanımı ne kadar acı hissettiğinizi etkileyen birçok faktörden sadece biridir.”

“Bu nedenle hastaların esrar kullanımları konusunda doktorlarına karşı dürüst olmaları çok önemlidir. Esrar kullanım alışkanlıklarınızı hekimlerinizle paylaşmamanız, yetersiz anestezi veya ameliyat sonrası ağrı kontrolü ile sonuçlanabilir” diye ekledi Johnson-Arbor.

Esrar Uyarıları

Naruze, yeni çalışmanın sınırlamalarından birinin, esrar kullanıcılarından ne kadar kullandıkları, ilacı içip içmedikleri veya ameliyattan önce çekimser kalıp kalmadıkları konusunda veri toplamaması olduğunu söyledi.

Naruze, esrar içen esrar kullanıcılarının, elektif ameliyat geçirmeden önce en az iki hafta esrar içmekten kaçınmalarını tavsiye etti.

doktor Kronik ağrısı olan kişiler için dijital bir sağlık platformu olan Clearing’in baş sağlık görevlisi Jacob Hascalovici, esrar kullanıcılarının ameliyattan en az 72 saat önce ilacı kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

OKU  Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, vücuda esrar kullanmamaya alışması için biraz zaman verir, böylece hastalar ameliyattan uyanır uyanmaz esrar yoksunluğunun potansiyel etkilerinden etkilenmez” dedi. “Ayrıca esrar kullanımının ameliyatın kendisini karmaşık hale getirme olasılığını da azaltır.”

ChoicePoint’in Fair Lawn, New Jersey’deki bağımlılık tedavi programının klinik direktörü Jordyn Mastrodomenico, Healthline’a esrarla ilgili bulguların, sigara ve nikotin kullanımının ağrı kesici üzerindeki etkileri hakkında bilinenlere benzer olduğunu söyledi.

“Sigara içen hastaların farklı bir ağrı eşiği vardır ve bunu akılda tutarak doktorlar daha yüksek dozda anestezik ve analjezik verir” dedi. “Daha önce esrar kullanmış olan hastaların, halihazırda güçlü bir ilaç kullandıkları için düşük bir ağrı tolerans profiline sahip olma olasılığı vardır… Halihazırda güçlü bir analjezik almış bir hastada ağrıyı tedavi etmek zordur.”

Geçmişi kannabinoidlerin analjezik etkilerinin araştırılmasını içeren Narouze, bulguların ameliyat sonrası iyileşme sırasında esrar kullanıcılarının ağrı kesici ilaçlara erişimini kısıtlamak için bir neden olarak kullanılmasına karşı uyarıda bulundu.

“Opiyat yönetimi ile esrar kullanımı arasında önemli derecede kötü etkileşimler olduğuna dair herhangi bir rapor bulunmamaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir