Oyun Haberleri

Intel’in, istemci CPU gelirini artırmak için 2024’te büyük bir ‘Windows yenilemesi’ üzerine bahse girmesi, görünüşe göre Windows 12’nin çıkış tarihi söylentilerini doğruluyor

Windows 11 square logo

Milyarlarca dolarlık kuruluşlar tarafından analistlerin karşı karşıya geldiği konferansların metinleri genellikle son derece sıkıcı işlerdir. Ancak yakın zamanda yapılan bir Intel sohbeti, Windows’un bir sonraki sürümünün ne zaman geleceğine dair söylenti ateşine ekleyebileceğimiz küçük bir parça içeriyor. Ve bu özel durumda Intel bunun kesinlikle gelecek yıl olacağını ima ediyor.

Intel, işlerin nasıl gittiği ve finans, dökümhaneler vb. açısından yakın geleceğin nasıl görüneceği hakkında sohbet etmek için geçen ay Citi ile bir araya geldi. Ancak bunların arasında Intel’in 2024 yılında satışların nasıl artacağını düşündüğüne dair kısa ve neredeyse geçici bir yorum da vardı:

“Aslında 24’ün müşterilerimiz için oldukça iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz, özellikle de Windows yenilemesi nedeniyle. Ve biz hala kurulu sistemin oldukça eski olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini düşünüyoruz ve Windows katalizörü göz önüne alındığında gelecek yılın bunun başlangıcı olabileceğini düşünüyoruz. Bu yüzden 24’ten itibaren işlerin nasıl gelişeceği konusunda iyimseriz.”

Ne düşündüğünüzü biliyorum: Windows 12 açıkça belirtilmemiştir, ancak Microsoft’un işletim sistemine yönelik herhangi bir normal güncellemeye hiçbir zaman yenileme adı verilmemektedir. Veya Intel’in satış personelinin canlanması için yeterli bir katalizör olacak bir şey.

Microsoft’un arayüzde önemli bir değişiklik veya buna benzer bir şey planlaması mümkün, ancak durumun böyle olmaması için ortalıkta dolaşan yeterince söylenti var. Örneğin, büyük sürümlerin geliştirilmesi üç yıllık bir döngüye sahip ve tek başına bu, bir sonraki Windows’un 2024’ün ikinci yarısında ortadan kalkacağına işaret ediyor.

Intel’in ana akım bilgi işlem için bir sonraki CPU mimarisi olan Meteor Lake’in içeride her şeyin nasıl çalıştığına dair radikal bir değişiklik olduğunu ve tıpkı Alder ve Raptor Lake’in Windows 11 ile en iyi şekilde çalıştığı gibi, aynı şeyin yeni tasarım için de geçerli olabileceğini unutmayın. Windows 12.

OKU  Yeni EA Patenti, The Sims 5'te Ev İnşa Etmeyi Çok Daha Kolay Hale Getirecek

Microsoft, Windows’un bir sonraki sürümüyle ilgili ne planladığı konusunda pek fazla bilgi sunmadı. Kullanıcı arayüzü, Başlat Menüsü, widget’lar vb. gibi şeylerin güncellenmesini bekleyebiliriz (ancak daha iyisi için olmasa da) peki ya temel, temel yapı?

Yükseltmeyi mi düşünüyorsunuz?

Windows 11 Kare logosu

(Resim kredisi: Microsoft)

Windows 11 incelemesi: En son işletim sistemi hakkında ne düşünüyoruz?
Windows 11 nasıl yüklenir: Güvenli kurulum kılavuzumuz.
Windows 11 TPM gereksinimi: Sıkı işletim sistemi güvenliği.

Microsoft’un bir süredir işletim sistemini ciddi şekilde elden geçirdiğine dair pek çok ipucu var ve beklenen değişikliklerden bazıları Intel’in istemci CPU’larıyla yaptığı şeylerle bağlantılı görünüyor; örneğin yapay zeka sistemlerinin çok daha fazla entegrasyonu ve yapay zeka sistemlerinin kaldırılması gibi. Genel performansın önünde engel oluşturan eski özellikler ve destek.

Windows 11’in genel tüketici tarafından düşük düzeyde benimsenmesi zayıftı ve Microsoft, Windows 10’dan mümkün olduğu kadar çok kullanıcıyı uzaklaştırmak için 2024’ü yıl olarak görecek. Ve eğer Intel, yeni çiplerinin yeni bir işletim sistemiyle önemli ölçüde daha hızlı olmasını sağlayacak şekilde birlikte hareket ederse, o zaman gelecek yıl, Windows 11 ile umulan (ama hiçbir zaman gerçekleşmeyen) büyük geçişi görebiliriz.

Donanım gereksinimlerinde büyük bir artış daha olursa, PC oyuncularının eski işletim sistemini sonuna kadar kullanmaya devam etmesi muhtemeldir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.