Sağlık

Çalışmada etkili olan Pfizer RSV aşısı, bunun çocuklar için anlamı

Çalışmada etkili olan Pfizer RSV aşısı, bunun çocuklar için anlamı

Pinterest’te paylaş
Su Arslanoğlu/Getty Images
  • Pfizer, hamilelere verilen RSV aşısının, yaşamın ilk altı ayında bebeklerde görülen ciddi hastalık semptomlarının %70’ini durdurduğunu söyledi.
  • Şirket, bu yıl içinde FDA onayı isteyecek.
  • Uzmanlar, aşının gelecek yıl kadar erken bir tarihte hazır olabileceğini söylüyor.

Bilim adamları, bebeklerde hastaneye yatışların önde gelen nedeni olan solunum sinsityal virüsüne (RSV) karşı bir aşı geliştirmede ilerleme kaydediyorlar.

Salı günü Pfizer, hamile kadınlara verilen RSV aşısının, bebeklerde doğumdan yaşamın ilk altı ayına kadar şiddetli RSV’yi önlemede %70 etkili olduğunu duyurdu.

Şirket, bu yıl içinde Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay için başvurmayı planlıyor.

Haber, RSV’nin ülke genelinde, özellikle küçük çocuklarda arttığı bir zamanda geliyor.

RSV sıklıkla burun akıntısı ve öksürük gibi solunum problemlerine neden olsa da, bebekler ve yaşlı yetişkinler gibi risk altındaki gruplarda ciddileşebilir ve pnömoniye veya bronşiolit adı verilen bir pnömoni tipine yol açabilir.

Çocuklar ve yetişkinler için RSV aşıları üzerine yeni araştırma

Potansiyel RSV aşılarına yönelik artan sayıda araştırma var.

AstraZeneca tarafından finanse edilen yakın tarihli bir klinik çalışma, aşı adaylarından birinin bebeklerde hastaneye yatış gerektiren enfeksiyonları önlemede %75 etkili olduğunu buldu.

Klinik deneyler ayrıca, RSV aşılarının yaşlı yetişkinlerde ve hamile kadınlarda (antikorları plasentadan fetüslerine geçirebilen) oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Kanıtlar çok umut verici olduğu için sağlık uzmanları, kullanıma hazır bir RSV aşısına sahip olmamızın çok uzun sürmeyeceğini söylüyor.

“Yüksek riskli yetişkinlerin bir yıl içinde birden fazla onaylanmış RSV aşısı olması muhtemeldir” dedi Dr. Johns Hopkins Üniversitesi Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli bilgin ve bulaşıcı hastalık uzmanı Amesh Adalja, Healthline’a verdiği demeçte.

Neden henüz bir RSV aşımız yok?

Şu anda RSV’ye karşı aşı bulunmamaktadır. Yüksek riskli bebeklere ve erken doğmuş bebeklere, RSV mevsiminde ayda bir kez Synagis adı verilen monoklonal antikor tedavisi verilir.

OKU  Tip 2 Diyabet İlacı Tirzepatide Hızlı Kilo Verme Yolunda Kullanım: Bilmeniz Gerekenler

Bilim adamları onlarca yıldır bir RSV aşısı geliştirmeye çalıştılar, ancak aşı adaylarının birçoğu testlerde başarısız oldu.

Adalja, “Birkaç aday başarısız olduğu için, RSV aşıları geleneksel olarak ilaç şirketinin mezarlığı olarak kabul edildi” diyor.

California Üniversitesi, Irvine Halk Sağlığı Programı’nın direktörü ve kurucu dekanı DrPH Bernadette Boden-Albala’ya göre, RSV teşhisi konan kişilerin büyük çoğunluğu genellikle sorunsuz bir şekilde iyileşti, bu nedenle bunun için tek bir atış geliştirmeye acil bir ihtiyaç yoktu.

Ancak son yıllarda RSV üzerindeki yük artmıştır. Ağır vakalarda, hastaların ek oksijene veya mekanik ventilasyon ile entübasyona ihtiyacı olabilir.

Boden-Albala, “Bebeklerde ve küçük çocuklarda solunum güçlüğü nedeniyle hastaneye yatışlar da dahil olmak üzere, RSV’nin geçen yılki şiddeti, aşı geliştirme araştırmalarını yeniledi.” Dedi.

Son zamanlarda öğrenmek Adalja, RSV’nin hücrelerimizde grip ile birleşebileceği ve yeni bir patojen türü oluşturabileceği endişelerini de dile getirdi, ancak bu çalışma bir laboratuarda yapıldı ve virüslerin gerçek dünyada nasıl davrandığına uygulanamaz, diyor Adalja.

RSV aşısı ne zaman görülecek?

Adalja, COVID aşılarının geliştirilmesinde etkili olan aşı geliştiricilerinin son zamanlarda bağışıklık sisteminin RSV gibi virüslerle nasıl başa çıktığını geliştirecek yeni bir aşılama yöntemi keşfettiğini söylüyor.

Aşılar, bağışıklık sistemine virüsü herhangi bir zarar vermeden önce nötralize edebilen antikorlar üretme şansı vermek için hücrelerimizle birleşmeden önce virüsün bir kısmını dondurur.

Adalia, “Birkaç ilaç şirketi şimdi bir yetişkin aşısı geliştirmek için uğraşıyor (bir pediatrik aşı biraz daha uzakta olabilir) ve birkaç toplantıda sunulan faz 3 aşı denemeleri, etkinlik ve güvenlik açısından büyük umut vaat ediyor.” dedi.

Adalja, yüksek riskli yetişkinler için RSV aşılarının muhtemelen önümüzdeki sonbaharda hazır olacağını, ancak çocuklar için bir RSV aşısının onaylanması ve mevcut olması için muhtemelen biraz daha beklememiz gerekeceğini de sözlerine ekledi.

OKU  OKB ve Çocuklar: Video Oyunları, Kompulsif Davranışlarla Bağlantılı Ekran Süresi

RSV ile ilgili sonuç:

Halk sağlığı uzmanları, yıl içinde RSV’ye karşı bir aşı bulmamızı bekliyor. Klinik çalışmalardan elde edilen son kanıtlar, test edilen bazı RSV atışlarının ciddi hastalıkları önlemede oldukça etkili olduğunu bulmuştur. Haber, ülke genelinde RSV vakalarının hızla artması ve yıllardır ülke çapındaki en kötü salgınlardan birine yol açmasıyla geliyor.

İlgili yazılar
Sağlık

İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Sağlık

Papa Francis, Palm Sunday için hastaneden zamanında taburcu olmayı bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir