Sağlık

Günün erken saatlerinde yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Günün erken saatlerinde yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Pinterest’te Paylaş
Yeni bir çalışma yemek zamanlamasını ve kardiyovasküler riski inceliyor. Maskot/Getty Images
  • İlk ve son öğünlerini günün erken saatlerinde yiyen kişilerde kardiyovasküler hastalık riski daha düşüktü günün ilerleyen saatlerinde yemek yiyenlere göre.
  • Ek olarak, gece boyunca daha uzun süre aç kalmak, daha düşük felç ve diğer serebrovasküler hastalık riskiyle ilişkilendirildi.
  • Doktorların insanlara yemek saatlerini kademeli olarak ayarlamalarını tavsiye edebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Hangi yiyecekleri yediğiniz kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir veya azaltabilir. Ancak daha ileri araştırmalar, öğünlerinizi ne zaman yediğinizin de önemli olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca 14 Aralık’ta yeni bir çalışma yayınlandı. Doğa iletişimi Günün ilk ve son öğünlerinin geç saatlerinin genel olarak daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğunu buldu. Bu etki kadınlarda erkeklere göre daha güçlüydü.

Biyodavranışsal Hemşirelik Bölümü profesörü Pamela Martyn-Nemeth, PhD, RN, “Sabah ve akşam erken saatlerde yemek yemenin (kahvaltıdan erken ve akşam yemeğinden önce) metabolizma üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren giderek artan bir literatür var” dedi. Illinois Chicago Üniversitesi’nden bilim.

Healthline’a “Öğün zamanlamasından biraz farklı ama bununla ilgili olan, zaman kısıtlı yeme konusunda da bazı araştırmalar yapıldı” dedi.

Martyn-Nemeth yeni araştırmaya dahil değildi.

Yemek zamanlaması kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Araştırmada araştırmacılar günlük gıda alımı ile kardiyovasküler hastalık riski arasındaki bağlantıyı inceledi.

Araştırma, Fransa’da diyet ve sağlık arasındaki ilişkiyi inceleyen web tabanlı bir çalışma olan NutriNet-Santé çalışmasına katılan 103.389 yetişkini içeriyordu.

Katılımcıların ortalama yaşı 42 civarındaydı ve neredeyse 10 kişiden 8’i kadındı.

Araştırmacılar, insanların gün içinde ne zaman ve ne sıklıkta yemek yediğini tahmin etmek için katılımcılar tarafından çevrimiçi olarak gönderilen diyet kayıtlarını kullandı. Katılımcılara ortalama yedi yıl kadar eşlik ettiler.

Sabahları, “günün ilk öğününden itibaren geciken her ek saatin daha yüksek bir genel riskle ilişkili olduğunu” buldular. [cardiovascular disease.]”

Araştırmacılar ayrıca “son öğünün ertelenmesiyle geçirilen her ilave saatin, serebrovasküler hastalık riskinde %8 artışla ilişkili olduğunu” buldu.

OKU  Kronik ağrınız olduğunda tıbbi esrar yaşam kalitenizi nasıl artırabilir?

Son yemeğini akşam 21.00’den sonra yiyen kişilerin, son yemeğini akşam 20.00’den önce yiyenlere göre %28 daha yüksek beyin damar hastalığı riskine sahip olduklarını buldular.

Bu etkilerin her ikisi de kadınlarda erkeklere göre daha güçlüydü.

Ek olarak, gece boyunca uzun süre aç kalmak, iskemik felç ve diğer serebrovasküler hastalık türlerinin riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi. Ancak gece boyunca aç kalmanın genel kardiyovasküler hastalık veya koroner kalp hastalığı riski üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

Gün içindeki besin alım sıklığının da kardiyovasküler risk üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

“Sonuçlarımız, önceki yeme alışkanlıklarını benimsersek ve kahvaltıyı atlamak yerine daha uzun bir gece orucunu erken son öğünle birleştirirsek potansiyel bir fayda olduğunu gösteriyor.” [cardiovascular disease] Önleme,” araştırmacılar makalede yazıyor.

Martyn-Nemeth daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylese de, çalışmanın çok sayıda katılımcı, uzun takip süresi ve araştırmacıların kardiyovasküler riski etkileyebilecek diğer değişkenleri dikkate alması gibi bazı güçlü yönleri olduğunu belirtti.

Ancak, erken yiyenler ile geç yiyenler arasında sonuçları etkilemiş olabilecek bazı farklılıklar vardı.

Örneğin, gençler, kardiyovasküler hastalık geçmişi olmayan kişiler, halihazırda düzenli sigara içenler ve daha yüksek düzeyde fiziksel aktiviteye sahip kişiler, ilk ve son öğünlerini daha geç yeme eğilimindeydi.

Ek olarak, yemeğini erken yiyen katılımcılarla karşılaştırıldığında, geç öğün yiyen katılımcıların daha fazla alkol tüketme, daha sık alkol alma, daha geç yatma ve yemeklerini hafta içinde farklı saatlerde yeme eğiliminde oldukları görüldü.

Yemek yediğiniz zaman sirkadiyen ritminizi etkileyebilir

Daha erken yemek zamanlarıyla birlikte daha düşük kardiyovasküler riskin olası bir açıklaması, yemek zamanlamasının organlardaki sirkadiyen ritimler üzerindeki etkisidir.

Sirkadiyen ritimler vücudun iç saatini oluşturan yaklaşık 24 saatlik döngülerdir. Bunlardan en bilinenlerinden biri gece-gündüz döngüsüne (aydınlık-karanlık olarak da bilinir) bağlı olan uyku-uyanıklık döngüsüdür.

Diğer çevresel etkiler de günlük ritminizi etkileyebilir. Araştırmalar, günlük yeme ve oruç döngüsünün karaciğer, kalp, böbrek ve pankreas gibi organlardaki sirkadiyen ritimlerin senkronize edilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

OKU  Viagra ve Kalp Sağlığı: ED İlaçlarını Almak Neden Hayatınızı Uzatmaya Yardımcı Olabilir?

Yeni makalenin yazarları ayrıca bazı faydaların uzun süreli gece orucuna bağlı olabileceğini öne sürüyor. “Gece aç kalma süresi ile serebrovasküler hastalık riski arasında ters bir ilişki bulduk” diye yazdılar.

Daha uzun süre oruç tutmanın benzer faydaları diğer araştırmalarda da gözlemlenmiştir (en az bir çalışmada herhangi bir fayda bulunmamasına rağmen).

Örneğin bir çalışmak gıda alımını 6 saatlik bir aralıkla sınırlayan (zaman kısıtlı yeme veya aralıklı oruç olarak bilinen) prediyabetli erkeklerin insülin duyarlılığında, kan basıncında ve iştah kontrolünde iyileşmeler olduğunu buldu.

Diğer araştırmalar aralıklı oruç uygulayan kişilerde kardiyovasküler faydalar veya kilo kaybı bulmuştur.

Ancak Martyn-Nemeth, aralıklı oruç çalışmalarının zorlayıcı olabileceğini, çünkü yeme aralığı daha kısa olan kişilerin bazen daha az kalori tükettiğini, bunun da metabolizmayı ve kardiyovasküler riski etkileyebileceğini söyledi.

Her ne kadar yeni çalışmanın yemek zamanlaması ve gecelik oruç süresinin sağlık üzerindeki etkisini anlamamıza katkıda bulunacağına inansa da, insanlara yemeklerini günün belirli bir saatinde yemelerini tavsiye etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

“Böyle bir tavsiyede bulunmadan önce bireyin tercihlerini, yaşam tarzını ve sağlık özelliklerini dikkate almamız gerekir” dedi.

Getir

Yedi yıllık takip ile yapılan büyük bir çalışmada araştırmacılar, ilk ve son öğünlerini daha önce yiyen kişilerin, daha sonra yiyenlere göre kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Gece boyunca daha uzun süre aç kalmak aynı zamanda felç veya diğer serebrovasküler hastalık riskinin azalmasıyla da ilişkiliydi, ancak gün içinde yenen öğün sayısının bu veya genel kardiyovasküler hastalık üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

Gittikçe artan sayıda araştırma, ilk ve son öğünlerinizi daha erken yemenin yanı sıra, gece boyunca daha uzun süre oruç tutmanın faydalı olabileceğini öne sürüyor. Yine de uzmanlar, önerilerde bulunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyarıyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.