Oyun Haberleri

Çarpıcı 240Hz 32 inç 4K OLED monitör, Asus’un Gamescom ürün zenginliğinin yıldızı

Asus ROG Swift OLED PG32UCDM

Asus, Almanya’daki Gamescom fuarında çok sayıda premium kitin tanıtımını yaptı. Öne çıkan, 4K 32 inç OLED güzelliği olan Asus ROG Swift OLED PG32UCDM oyun monitörü olmalı. Asus ayrıca 34 inç ve 49 inç OLED panellerin yanı sıra anakartlar, Wi-Fi yönlendiriciler ve çok daha fazlasını da duyurdu.

Asus, bunun dünyanın kendi türünde ilk monitörü olduğunu düşünüyor ve şaşırtıcı bir şekilde PG32UCDM, LG WOLED alternatifi yerine Samsung QD-OLED panel teknolojisini kullanıyor. Şu ana kadar Asus, OLED oyun monitörleri için LG’nin kampındaydı.

Teknik özellikler açısından Asus, %3’lük bir pencerede 1000 nit maksimum parlaklık ve 250 nit tam ekran sürekli parlaklık iddiasında bulunuyor. Bu, Alienware 34 AW3423DWF gibi mevcut QD-OLED monitörlerle oldukça uyumludur, bu nedenle 32 inçlik bir panelde 4K’nın daha sıkı piksel yoğunluğunun parlaklığı azaltmadığını görmek güzel.

Yenileme için 240Hz ve Asus’un, birçok OLED oyun monitörünün talep ettiği, alışılagelmiş hızlı 0,03 ms’lik süreye hızla ulaşan yanıt yanıtını alırsınız. 90 W güç dağıtımı, DP 1.4 ve HDMI ile USB-C’nin yanı sıra bir KVM anahtarı ekleyin ve harika bir pakete sahip olun.

Asus ayrıca özel soğutma bloğu ve QD-OLED panelinin arka tarafının tamamını kaplayan yeni grafen ped sayesinde olağanüstü soğutma iddiasında bulunuyor. Monitörün fana ihtiyaç duymaması yeterince iyi.

Bir başka ilginç özellik ise Tekdüzen Parlaklıktır. Bu, örneğin masaüstündeki parlak renkli bir pencereyi yeniden boyutlandırdığınızda panelin parlaklığının atlamamasını sağlayan bir OSD ayarıdır. Bu, birçok OLED monitörün yaşadığı bir sorundur ve çok dikkat dağıtıcı olabilir.

Tek sorun, tek tip parlaklığa ulaşmanın kaçınılmaz olarak genel parlaklığı sınırlamasıdır. Bu, muhtemelen oyun ve HDR video yerine günlük bilgisayar kullanımını hedefleyen bir özelliktir. Ancak panelin etkinleştirildiğinde ne kadar parlak olduğunu görmek ilginç olacak.

OKU  Pokemon Hayranı Hitmontop İçin Paradoks Formu Tasarladı

Ancak asıl hayal kırıklığı ulaşılabilirliktir. Asus ROG Swift OLED PG32UCDM gelecek yılın başlarına kadar çıkmayacak. Fiyatlandırma ve stok durumuna gelince, bu kesinleşmedi ancak bize 1.500 dolar civarında bir şeyin muhtemel olduğu söylendi.

Asus’un 34 inçlik ultra geniş ekranı Samsung QD-OLED yerine LG WOLED’i ve parlak kaplama yerine mat kaplamayı tercih ediyor. (Resim kredisi: Asus)

Genel olarak, bu, beklediğimiz birinci sınıf OLED oyun panelinin her santimetresine benziyor. Nispeten yüksek piksel yoğunluğu, standart dışı alt piksel düzeni nedeniyle diğer düşük çözünürlüklü QD-OLED’lerin yaşadığı hafif yumuşak yazı tiplerini düzeltecektir.

Genel olarak oyun monitörlerinde QD-OLED’in üstün tam ekran parlaklığı nedeniyle WOLED’i tercih ediyoruz. OLED monitörlerdeki parlak kaplamaları da seviyoruz, bu nedenle bu şeyin maksimum kontrast ve ultra mürekkepli siyah seviyeleri için parlak, oldukça mat bir kaplamaya sahip olduğunu bildirmek güzel. Sevilmeyecek ne var? Peki, fiyat dışında.

Sırada Asus ROG Swift OLED PG34WCDM var. Bu, tıpkı Alienware 34 AW3423DWF gibi, Samsung’un QD-OLED teknolojisine dayanan başka bir ekran olduğunu düşündüğünüz için affedilebileceğiniz, kavisli 34 inç 1440p ultra geniş ekrandır. WOLED ve LG tabanlı olması dışında.

Sonuç olarak, 1.300 nitlik daha yüksek zirvelere ulaşır. Asus tam ekran parlaklığından bahsetmiyor ancak muhtemelen 32 inçlik QD-OLED kuzeninden daha düşük olacak. PG34WCDM de 240Hz’dir ve yanıt için 0,03 ms olarak derecelendirilmiştir. Biraz şaşırtıcı bir şekilde, bu model parlak değil mat bir kaplamaya sahip; bu da panel tedarikçisi LG’nin Asus’tan ziyade tercihini yansıtıyor olabilir.

Asus ROG Swift OLED PG49WCD

Asus’un 49 inçlik ekranı kağıt üzerinde Samsung OLED G9’a benziyor. (Resim kredisi: Asus)

PG34WCDM yıl sonuna kadar piyasaya çıkacak, görünüşe göre yaklaşık 1.300 ila 1.400 dolar arasında bir fiyata, Alienware 34’ün 1.000 doların altında bir fiyatla alınabileceği göz önüne alındığında bu biraz pahalı.

Ekran kraliçeleri

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel panelleri.
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çabuk çığlık atmak.
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüğün işe yarayacağı zaman.
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K oyun.

OKU  Trajik: Skyrim'in ultra sinsi kova numarası Starfield'da çalışmıyor

Üçlüyü tamamlayan ise Asus ROG Swift OLED PG49WCD’dir. 49 inçlik 32:9 ubergeniş bir paneldir ve üçü arasında en az ilginç olanı, Samsung’un kendi OLED G9’unda görüldüğü gibi 49 inç QD-OLED Samsung panelini kullanmasıdır, ancak 240Hz yerine 144Hz’de daha yavaş çalışması dışında.

Hala şaşırtıcı olması muhtemel, sadece daha önce görmediğimiz yeni bir şey getirmiyor. Bu nedenle, Ekim ayında kapıdan çıkan ilk model ve resmi fiyatı 1.499 dolar.

Sonuçta, pahalı olsa da oldukça saçma sapan bir OLED monitör üçlüsü ve Asus’un hem Samsung QD-OLED hem de LG WOLED panel teknolojisini tercih ettiğini görmek ilginç.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.