Oyun Haberleri

Bossa Studios 2023’ü personelinin üçte birini işten çıkararak kapattı

Lost Skies screenshot - masked character throwing a spiked disc

Surgeon Simulator, I Am Bread ve I Am Fish gibi oyunların geliştiricisi İngiltere merkezli Bossa Studios, 2023 yılı sonunda 19 kişinin işten çıkarılacağını doğruladı. GamesIndustry raporuna göre bu kesintiler yıllık toplam istihdamın kabaca üçte birini temsil ediyor. Bossa’nın toplam çalışan sayısı.

İşten çıkarmalar 2023’ün sonunda gerçekleşti ve çoğunlukla QA ve üretim personeli ile Birleşik Krallık dışındaki çalışanlar arasında yapıldı. Bossa Studios kurucu ortağı Henrique Olifiers siteye yaptığı açıklamada, işten çıkarmaların, yılın son çeyreğinde piyasaya sürülen çok sayıda büyük bütçeli oyun da dahil olmak üzere, 2023’ün sonuna kadar süren “mükemmel olaylar fırtınası” nedeniyle gerçekleştiğini söyledi. muhtemelen Starfield, Mortal Kombat 1, Assassin’s Creed Mirage, Cities Skylines 2, Alan Wake 2 ve Modern Warfare 3 gibi oyunların yer aldığı, Ağustos ayında gelen Baldur’s Gate 3’ün devam eden etkisinin yanı sıra artan işletme maliyetleri ve yeni oyunlar için finansman ertelendi.

Olifiers, “Bu mavi ay durumunun sonucunda, stüdyoyu bu yılın sonunda içinde bulunduğumuz konumu yansıtacak şekilde yeniden şekillendirmek gibi zor bir karar vermek zorunda kaldık ve artık tüm çabalarımızı Lost Skies’a odakladık” dedi. “Bu, kendimizi stüdyonun kabaca üçte birini, aralarında en yakın meslektaşlarımızın da bulunduğu, bırakmak zorunda kalacağımız yürek parçalayıcı bir konumda bulduğumuz anlamına geliyor.”

Mayıs 2023’te duyurulan Lost Skies, Bossa’nın 2019’da kapattığı zeplin MMO projesi Worlds Adrift’e oldukça benzeyen, 1-6 oyunculu açık dünya ortak hayatta kalma oyunudur. 2024’te yayınlanması planlanan Lost Skies’ın lansmanı işten çıkarmalardan etkilenecek.

Bossa’daki işten çıkarmalar, oyun sektörü çalışanları için oldukça mutsuz geçen yılın sonunu getirdi. 2023, piyasaya sürülen oyunlar açısından tartışmasız hafızadaki en iyi yıllardan biri olsa da, aynı zamanda çok sayıda stüdyoda endişe verici sayıda işten çıkarmalara ve Versus Evil, Free Radical Design, Campfire Cabal ve Volition dahil olmak üzere birçok stüdyonun tamamen kapatılmasına da tanık oldu. . İronik bir şekilde, Versus Evil’in ebeveyni TinyBuild, Surgeon Simulator, I Am Bread ve I Am Fish özelliklerini 2022’de Bossa’dan 3 milyon dolara satın aldı; Bossa CEO’su Olifiers, 2023’te GamesIndustry’ye, anlaşmanın şirkete “yaptığımız bu yeni oyunda yapmaya karar verdiğimiz her türlü gecikmeyi veya büyük yatırımı atlatmamıza olanak tanıyan bir savaş sandığı” verdiğini söyledi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Square Enix'in ücretsiz 'AI teknoloji önizlemesi', Steam kullanıcı puanını Çok Negatif olarak aldı ve bunu hak ediyor