Oyun Haberleri

Chonk grafik kartınızın sarkmasına izin vermeyin, yoksa gerçekten ölebilir

Chonk grafik kartınızın sarkmasına izin vermeyin, yoksa gerçekten ölebilir

Canavar Nvidia RTX 4090 gibi modern grafik kartlarının sürekli artan filizmi nerede olacak? (yeni sekmede açılır) son? Görünüşe göre ölü GPU’larda. Bir Alman bilgisayar onarım teknisyeni, Nvidia RTX 2080 Ti kartlarının, yuvada sarkan ağır grafik kartının neden olduğu stres nedeniyle artık rutin olarak arızalandığını bildirdi.

KrisFix (yeni sekmede açılır) (Tom’un Donanımı aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), kartın bazı bellek yongalarının, kartın PCI Express soketindeki ağır sarkma altında esnemesi nedeniyle arızalı lehim noktalarından muzdarip olabileceğini söylüyor. Tahtanın en çok büküldüğü yer burası olduğu için başarısız olan yuvaya en yakın olan yongalardır.

Bu şekilde arızalanan kartlar tamir edilebilir, ancak bellek yongalarını yeniden toplayıp lehimlemek kesinlikle basit bir Kendin Yap işi değildir.

Daha iyi seçenek önleyici tedbirlerdir ve ne mutlu ki bu aslında oldukça yalındır. Kolay seçeneklerden biri, birçok büyük grafik kartının gerçekten de kutuya dahil ettiği sarkma önleyici bir brakettir.

Başka bir seçenek de dikey grafik kartı montajıdır. (yeni sekmede açılır) bu, tahtayı 90 derece döndürmenize ve tüm gerilimi ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Ya öyle olsun ya da hepimiz eski zamanların akıllı yatay bilgisayarlarına dönelim, bilirsiniz bej renkli kutulardaki bilgisayarları ve tüm bu aptal kule bilgisayarları ve onların sarkan GPU’larını unutalım.

Desteksiz büyük bir eski kart çalıştırıyorsanız, hemen paniğe kapılmayın. RTX 2080 Ti kartları artık dört yaşın üzerindedir, bu nedenle bir yuvadan sarkma stresinin arızaya neden olması biraz zaman alır.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  127 USB aygıtını PC'nize nasıl bağlayabilirsiniz? Gibi...

Ancak, gülünç derecede büyük RTX 4080’den biri gibi yeni bir modeliniz varsa (yeni sekmede açılır) ve şu anda bir kule teçhizatındaki soketten sarkan 4090 tertibatları, bir tür desteği daha sonra değil, daha erken halletmek akıllıca olacaktır.

Bir şey olursa, ikinci el kart satın almak daha çok endişe verici olabilir. O iki yıllık RTX 30 serisi kart ne kadar stres yaşadı?

Tüm bunlar, yeni Nvidia RTX 4070’i bu kadar sevmemizin bir başka nedeni. (yeni sekmede açılır). Makul boyutta bir şey, gerçek bir grafik kartı, PCIe grafik yuvasının orijinal amacına veya özelliklerine göre tüm orantısız bir şekilde büyümüş gibi görünen büyük boyutlu bir canavar değil.

Bütünlük açısından, bu kart baskılarının Nvidia’ya özgü olduğunu varsaymak için özel bir neden olmadığını not etmeliyiz. AMD, en son Radeon RX 7900 XT ve XTX dahil olmak üzere devasa grafik kartlarında kendi hattına sahiptir. (yeni sekmede açılır) modeller. Bunlara, daha büyük Nvidia kartları kadar özen gösterirdik, orası kesin.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.