Oyun Haberleri

Cities: Skylines 2’nin ilk performans yaması Steam’de yayında

Screenshot from Cities Skylines 2

İlk Cities: Skylines 2 yaması şu anda Steam’de ve geliştirici Colossal Order bunun yeni şehir kurma simülasyonundaki tüm sorunları çözmeyeceğini söylese de bu bir başlangıç.

Cities: Skylines 2, orijinal oyunda bir takım önemli iyileştirmeler yapıyor ancak aynı zamanda düşük ve dengesiz kare hızları, takılmalar ve doğrudan çökmeler gibi performans sorunlarıyla da mücadele ediyor. Colossal Order, oyuncuları yayınlanmadan önce “performansla ilgili beklentileri yönetmeleri” konusunda uyarmıştı ancak bu, darbeyi gerçekten hafifletmedi: Çok sayıda oyuncunun, oyunun aslında bir erken erişim sürümü olduğundan şikayet ettiği Steam ve Reddit’te çok fazla mutsuzluk var.

Bu gerçeklerden çok uzak değil. Colossal Order daha yakın zamanda performans sorunlarının farkında olduğunu ancak yine de oyunu planlandığı gibi yayınlamaya karar verdiğini çünkü “oyunu seven oyunculardan lansmanı ertelemenin daha adil olmayacağına dair yeterince geri bildirim gördük” dedi.

Stüdyo, “Oyun üzerinde çalışmaya devam edeceğimizi ve sorunları olabildiğince hızlı bir şekilde çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı biliyoruz, bu nedenle açıklanan çıkış tarihine saygı göstermek ve insanların oyunu oynamaya başlamasına izin vermek istedik” dedi. Bu bana kesinlikle adı dışında erken erişim gibi geliyor.

Stüdyo, Cities: Skylines 2’nin yavaş performansını “modern donanımlar dikkate alınarak gelecek için inşa edildiğini” söyleyerek haklı çıkardı; başka bir deyişle, bilgisayarınızı yükselttikten sonraki üç yıl içinde harika çalışacak. Ancak aynı zamanda oyuncuların karşılaştığı sorunların çoğunun “oyunun temeline derinlemesine dayanmadığını” ve bu nedenle geliştirilebileceğini veya düzeltilebileceğini de vaat etti.

Bu yöndeki ilk adım, bir dizi optimizasyon ve düzeltmeyle bugün geldi. Çok büyük bir bölge değil ama Roma bir günde falan inşa edilmedi. (Görünüşe göre 1.229 yıl sürdü. Umarım Cities: Skylines 2 yamaları bundan biraz daha hızlı akacaktır.)

OKU  Starfield arızası, oyuncuları kayalar, ormanlar ve tüm Yeni Atlantis şehrinin takip ettiğini görüyor

Yama notları:

  • Yüksek çözünürlüklerde daha tutarlı performans elde etmek için LOD, işleme çözünürlüğünden bağımsız olacak şekilde değiştirildi
  • Sis ile küçük optimizasyon
  • Alan derinliği optimizasyonları ve ince ayarlar
  • Küresel aydınlatma ayarlamaları
  • Binalar ortaya çıktığında/seviye atladığında oluşan takılmalar optimize edildi
  • Tüm sistemlerde çeşitli takılmalar optimize edildi
  • Rüzgar türbini yükseltildikten sonra oluşan çökme düzeltildi
  • Arabanın hala gizli olan römorklu araca çarpması sonucu oluşan kaza düzeltildi
  • Mesh yüklemesi nedeniyle oluşan çökme düzeltildi (çoğunlukla düşük ayarlarda meydana gelir)

Bu düzeltmelerden bazıları, Cities: Skyline 2 performansını iyileştirmeye yönelik kılavuzumuzda yaptığımız önerilerle örtüşüyor: Örneğin önerilerimizden biri, “Alan Derinliği Modunu” devre dışı bırakmak, ancak belki onu etkin tutabilirsiniz bu yamadan sonra.

Bu noktada güncellemenin etkinliği hakkında herhangi bir yargıya varmak için henüz çok erken, ancak erken tepkiler çoğunlukla olumlu görünüyor. Steam’deki birkaç kullanıcı, yama yüklendiğinde GPU kullanımlarının azaldığını söylüyor ve Paradox forumlarındaki oyuncular da iyileştirmeler bildirdi. Colossal Order, iyileştirme miktarının donanıma bağlı olarak değişeceğini söyledi: “Bazıları önemli bir iyileşme görebilirken diğerleri yalnızca daha küçük bir iyileşme görebilir. Şu anda, ne tür bir fps elde ettiğinizi görmek için geri çevirdiğiniz ayarlarla deneme yapmanızı öneririz.” Bu güncellemeyle görüyorum.”

Şu anda yama yalnızca Steam’de mevcut ancak Colossal Order, yamanın mümkün olan en kısa sürede Windows Mağazası kullanıcılarına sunulması için çalıştığını söyledi. Ayrıca oyuncuların herhangi bir çökme veya hatayı destek forumuna bildirmelerini istedi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.