Oyun Haberleri

PC oyunlarının hilelere karşı savaşı şiddetlenirken, EA neden kendi anti-hilesini yaptığını açıklıyor: ‘Hile geliştiricileri giderek daha fazla çekirdeğe yöneliyor, bu yüzden çekirdek modu korumalarına ihtiyacımız var’

battlefield 2042 season 4

EA, uzun süredir anti-hile ortağı olan Easy Anti-Cheat’ten dahili olarak geliştirilen çekirdek düzeyinde bir anti-hile yazılımına geçiyor. Şirketin kısaca “EA anticheat” olarak adlandırdığı yazılım, ilk olarak Ekim ayında 6. Sezon geldiğinde Battlefield 2042’de uygulanacak.

Karar, EAC veya BattleEye gibi hazır hizmetleri kullanmak yerine kendi anti-hile çözümlerini geliştirmeyi tercih eden diğer büyük oyun stüdyolarının izinden gidiyor. Riot, 2020’de Valorant’ın lansmanında kendi Vanguard yazılımını tanıttı ve 2021’de Activision, mevcut tüm Call of Duty oyunlarında aktif olan özel bir hile önleme çözümü olan Ricochet’i geliştirdi.

EA’in hileye karşı tek başına uçma gerekçesi? Nasıl çalıştığı üzerinde daha fazla kontrol ve daha hızlı güncellemeler.

Şirket bugün yayınlanan bir SSS’de şöyle yazdı: “Üçüncü taraf hile önleme çözümleri genellikle ekiplerimiz için şeffaf değil ve EA’ya özgü oyun modları için daha fazla doğruluk ve ayrıntı düzeyi sağlayan ek gizlilik kontrolleri veya özelleştirmeler uygulamamızı engelliyor.” “EA anticheat ile güvenlik ve gizlilik duruşunun tam sahipliğine sahibiz, böylece güvenlik sorunlarını ortaya çıktıkları anda çözebiliriz.”

Şu ana kadar bahsi geçen tüm hile önleme yazılımlarında olduğu gibi, EA’nın tescilli hile önleme yazılımı bilgisayarınızda çekirdek düzeyinde çalışacak ve makinenizin işlemlerine derinlemesine erişim sağlayacak, bu da bazı oyuncuların güvenlik konusunda tedirgin olmasına neden olacaktır. Riot, Vanguard’ı duyurduğunda şirket, oyun oynamadığınız zamanlarda bile yazılımın her zaman arka planda çalışmasını zorunlu kıldığı için eleştirilere maruz kalmıştı.

EA’nın anti-hile’si her zaman çalışmayacak; yalnızca bir EA oyunu oynarken etkin olacak – ancak stüdyo, çekirdek düzeyine geçme kararını ele aldı.

“PC hile geliştiricileri çekirdeğe giderek daha fazla yöneliyor, bu nedenle adil bir oyun sağlamak ve PC hile geliştiricileriyle eşit bir oyun alanında mücadele etmek için çekirdek modu korumalarına ihtiyacımız var.”

OKU  Nvidia'nın CEO'sunun GPU'ların nasıl yapıldığını açıklamasını izlemek, neredeyse anladığımı hissettiriyor. Neredeyse

bakış açısı

Sırada Apex Legends mı var? (Resim kredisi: Respawn Entertainment)

Makinenize başka bir çekirdek düzeyinde yazılım davet etme konusundaki adil endişelere gelince, EA “yazılımımızın herhangi bir güvenlik açığına neden olmamasını sağlamaya” kararlı olduğunu söylüyor.

SSS şöyle devam ediyor: “Ancak bu konuda sadece bizim sözümüze güvenmeyin.” “Ayrıca EA anticheat’in bilgisayarınızın güvenlik duruşunu bozmadığını doğrulamak ve katı veri gizliliği sınırları sağlamak için bağımsız, üçüncü taraf güvenlik ve gizlilik değerlendiricileriyle de çalıştık.”

Şirket ayrıca hayır, yazılımın tarama verilerini, kişisel dosyaları veya amacı ile ilgisi olmayan herhangi bir şeyi izlemek için tasarlanmadığını ve ilgili oyunun kaldırılmasının aynı zamanda anti-hile yazılımını da kaldıracağını açıkladı.

Duyuruda EA’nın hilesini kullanacak başka herhangi bir oyundan bahsedilmiyor ancak Battlefield 2042’nin bir test çalışmasını temsil ettiği makul bir varsayım. EA anticheat işe yararsa, bunun yayıncının daha popüler olan oynaması ücretsiz FPS Apex Legends’ında da görünmesini beklerim.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.