Sağlık

Çocuklarda Miyopi: Göz Damlaları Miyopiyi En Aza İndirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çocuklarda Miyopi: Göz Damlaları Miyopiyi En Aza İndirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, küçük çocuklarda görülen görme sorunlarının ileriki yaşlarda daha ciddi göz sorunlarına yol açabileceğini söylüyor. Bilim Fotoğraf Kitaplığı/Getty Images
  • Araştırmacılar, 4 ila 9 yaş arası çocuklarda her gece atropin göz damlası kullanımının miyopi veya miyopi ilerlemesini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Çocuklarda tedavi edilmeyen miyopinin ileriki yaşlarda daha ciddi göz sağlığı sorunlarına yol açabileceğini belirtiyorlar.
  • Uzmanlar, ebeveynlerin ekran süresini sınırlayarak ve çocukları daha sık dışarıda olmaya teşvik ederek çocuklarının göz sağlığına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yeni araştırmalar, göz damlası uygulamasının çocuklarda miyopiyi geciktirmeye ve muhtemelen önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Hong Kong’daki araştırmacılar rapor 4 ila 9 yaş arasındaki çocuklarda gece atropin göz damlası kullanımının, iki yıl sonra miyopi veya miyop olma olasılığını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Bulguları doğrulamak ve çoğaltmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacak olsa da, çalışmanın baş yazarı Healthline’a verilerin umut verici olduğunu ve görme problemlerini daha sonra yaşamda daha ciddi hale gelmeden önce tomurcuklanmanın bir yolu olabileceğini söyledi. .

Miyopi yaygındır

Miyopinin tedavisi genellikle kolay olsa da (genellikle düzeltici lensler veya lazer cerrahisi ile) ve diğer göz problemleri kadar ciddi olmasa da, yine de yaygındır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) miyopiyi sınıflandırır Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın göz problemlerini temsil eden bir kategori olan kırma kusurları olarak.

Görme yaşla birlikte azaldığından, Hong Kong verileri genç yaşta göz damlasının daha sonra daha büyük sorunları önlemenin bir yolu olabileceğini gösteriyor.

Dr. Araştırmanın baş yazarı ve Hong Kong Çin Üniversitesi’nde oftalmoloji doçenti olan Jason Yam. “Bu nedenle, miyopi başlangıcını geciktirmek, yüksek miyopi ve gelecekteki komplikasyon riskini azaltabilir. Çalışmamız miyopi başlangıcını geciktirmek için en etkili yöntemi belirledi.”

Devlet destekli çeşitli araştırma fonları ve hayır kurumları tarafından finanse edilen çalışma, %0,05 atropin içeren göz damlalarının en iyi sonuçları verdiğini ortaya koydu. Bu göz damlaları ile plasebo veya %0.05 atropin içerenler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.

OKU  Çocuk doktorları, çocukların diş sağlığı için kılavuzları güncelliyor

Yam, kendisinin ve meslektaşlarının daha uzun vadeli etkileri değerlendirmek için çalışma katılımcılarını takip etmeye devam ettiğini söylüyor.

Gözlükçüler zaten atropin yazıyor

Araştırmalar, miyopi tedavisi olarak atropin hakkındaki bilgileri genişletirken, Healthline tarafından araştırılan optometristler yıllardır kullanıldığını söyledi.

Bir optometrist ve Optometristler Koleji’nde Vision Development üyesi olan Laura Vasilakos, Healthline’a kendisinin ve diğer miyop çocukların rutin olarak düşük doz atropin göz damlası reçete ettiğini söyledi.

Başka bir optometrist olan Dana Spearin, Healthline’a atropin göz damlasının yararlı bir tedavi olduğunu söyleyerek kabul etti.

“2 yıllık bir süre boyunca %0,05 atropin alan hastalarımın hiçbirinde miyop veya miyopide anormal bir artış olmadı” dedi. “Birçok ebeveyn ve hasta miyopi yönetimini bilmiyor veya tedavinin önemini anlamıyor. Bu çalışma, anne babanızın gözleri gibi gözlerinizin bozulmaması gerektiği fikrini normalleştirmeye yardımcı olacak.”

miyopi yükselişte

“1970’lerden beri miyopi insidansı arttı neredeyse iki katına çıktıABD nüfusunun yüzde 25’inden yüzde 42’ye yükselen, ancak önümüzdeki 20 yılda yüzde 50’nin üzerine çıkması bekleniyor” diye açıkladı Vasilakos. “Bir çocuk miyop olduğunda, her 6 ila 12 ayda bir görmeleri bozulur ve giderek daha güçlü bir reçete gerektirir.”

Vasilakos, miyopinin çoğu genç yetişkinde eninde sonunda dengeleneceğini söyledi – ancak miyopinin ilk ilerlemesi, yani gözlerin çok fazla esnediği ve büyüdüğü, yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha büyük göz sorunlarına yol açabilir, örneğin: B. miyopik makula dejenerasyonu, retina dekolmanı, glokom ve katarakt.

“Miyopi ne kadar yüksekse, risk o kadar büyük” dedi. “Miyopi 10 yaşın altındaki çocuklarda en hızlı ilerlediğinden, göz büyümesini yavaşlatmak için en önemli fırsat çocukların küçük olduğu dönemdir.”

Çocuklarında miyopiden endişe duyan ebeveynler için, son araştırmalarda ayrıntılı olarak açıklanan atropin damlalarından özel kontakt lenslere, ortokeratolojiye veya Braket gibi davranan Ortho-K kontakt lenslere kadar bir dizi tedavi seçeneği vardır. gözü şekillendirmek ve görme yeteneğini geliştirmek.

OKU  Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir?

Göz sağlığına günlük olarak dikkat etmek için Vasilakos, çok yaygın hale gelen şeyi sınırlamayı öneriyor: ekran başında geçirilen süre.

“20-20-20+2 kuralına uyun: Her 20 dakikada bir ekran başında 20 saniye ara verin, 20 fit veya daha uzaktaki bir şeye bakın ve gün boyunca en az 2 saat dışarıda geçirin.” ‘ dedi Vasilacus. “Dünya Sağlık Örgütü tavsiye eder 5 ila 17 yaş arası çocuklar için günde 2 saatten fazla eğlence amaçlı ekran süresi ve okul öncesi çocuklar için günde 1 saat sınırı.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir