Sağlık

Çok fazla veya çok az uyku hastalık riskinizi artırabilir

Çok fazla veya çok az uyku hastalık riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
Irina Polonina/Stocksy
  • Yeni araştırmalar, uykunun bağışıklık sistemini desteklemede oynadığı rolü doğruluyor.
  • Altı saatten az veya dokuz saatten fazla uyumak enfeksiyon riskini artırabilir.
  • Yetersiz uykunun etkileri hem akut hem de uzun vadede hissedilebilir.
  • Basit adımlar, uyku kalitesini ve süresini optimize etmeye yardımcı olabilir.

Yaş, altta yatan sağlık koşulları ve hamilelik gibi faktörlerin kişinin risk soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonların gelişimi.

Ancak dergide yeni bir araştırma yayımlandı. Psikiyatride Sınırlar hastalanma riskimizi etkileyebilecek başka bir unsuru vurguladık ve bunu her gün yapıyoruz: uyku.

“Sonuçlar, neden herkesin uykuya öncelik vermesi gerektiğinin bir başka kanıtı,” dedi Dr. Ingeborg Forthun, Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nde araştırmacı ve çalışmanın ortak yazarı.

Araştırmacıların bulduğu şey

Daha önce, araştırmalar genellikle kontrollü bir ortamda uyku ve enfeksiyona odaklanıyordu – bu nedenle araştırma ekibi bunların “gerçek yaşam” durumlarındaki ilişkilerini keşfetmek istedi.

İçgörü elde etmek için Norveç’teki GP bekleme odalarındaki hastalara anketler dağıttılar ve toplam 1.848 yanıt topladılar.

Anket, genellikle ne kadar uyudukları, ne zaman uyudukları ve uykularını iyi olarak değerlendirip değerlendirmedikleri hakkında sorular sordu.

Katılımcılardan ayrıca son üç ayda bir enfeksiyon geçirip geçirmedikleri veya antibiyotik alıp almadıkları da sorulmuştur.

Araştırmacılar, çok az uyuyan (altı saat veya daha az) veya çok fazla uyuyan (dokuz saat veya daha fazla) katılımcıların enfeksiyon geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldular.

Forthun, Healthline’a verdiği demeçte, “9 saatten fazla uyuduğunu bildirenlerin enfeksiyon bildirme olasılığı, 7 ila 8 saat uyuyanlara göre %44 daha fazlaydı.”

Öte yandan, “6 saatten az uyuduğunu bildirenlerin enfeksiyon bildirme olasılığı% 27 daha fazlaydı” diye devam etti.

Veriler ayrıca, gecede altı saatten az uyuyan veya kronik uykusuzluktan muzdarip olanların, enfeksiyonlarla savaşmak için antibiyotiklere ihtiyaç duyma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Uykunun uzunluğu enfeksiyon riskini etkilerken, araştırmacılar bu risk ile bir kişinin gözlerini kapattığı süre arasında bir ilişki bulamadılar.

Forthun, “Katılımcılara kendilerini sabah insanı olarak mı yoksa akşam insanı olarak mı tanımlayacaklarını sorduk” diyor. “Ancak enfeksiyon riskinde veya bu faktörden antibiyotik kullanımında net bir fark bulamadık.”

Araştırmacılar, hastaların uykularıyla ilgili anılarının yanlış olabileceğinden sonuçların çarpık olabileceğini fark ettiler.

Ayrıca bilim adamları, hastaların neden doktorlarını gördüklerini ve uyku bozukluklarını veya enfeksiyonları etkilemiş olabilecek tıbbi bir sorunları olup olmadığını da bilmiyorlardı.

Ancak Forthun yaptığı açıklamada, bu faktörlerin “sonuçlarımızı tam olarak açıklayabileceğine” inanmadıklarını söyledi.

Uyku bağışıklığı nasıl etkiler?

Bilim adamları uzun zamandır uyku ve bağışıklık sistemimizin ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu anladılar.

Esasen, “uyku, vücudu kurtarma ve yeniden başlatma zamanıdır” dedi Dr. Randall Wright,Houston Methodist’te Nörolog ve Houston Methodist The Woodlands Hastanesinde Beyin Sağlığı Tıbbi Direktörü.

OKU  LASIK: FDA, hastaları yan etkiler konusunda uyarmayı düşünüyor

Healthline’a “Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kimyasalların çoğunu yenileyebiliriz” dedi. “Bağışıklık sistemimizin güçlenmesinin zamanı geldi.”

Öyleyse, çok az ve çok fazla göz kırpma, bir kişinin bağışıklığını tam olarak nasıl etkileyebilir? Birkaç faktör rol oynar.

“Yeterince uyku alamamak mayıs Beyaz kan hücrelerinin vücuttaki etkilenen bölgelere ulaşmasını önleyin,” diye açıkladı Dr. Abhinav Singh, Indiana Uyku Merkezi tıbbi direktörü, Uyku Vakfı uzmanı ve şu kitabın ortak yazarı Sağlıklı uyku: Daha iyi uyumak için 7 basit adım.

Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sistemimizin hayati bir unsurudur ve vücudun virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

Uyku eksikliği de vücudun bunu yapmasına neden olabilir. serbest bırakmak Singh, adrenalin ve prostaglandin stres hormonlarından daha fazlasını paylaştı. Bu çok önemli çünkü “T hücrelerinin (beyaz kan hücrelerinin bir parçası) virüs bulaşmış hücrelere bağlanmasına ve onları öldürmesine yardımcı olan bir molekül olan integrin seviyelerini düşürüyorlar” dedi.

California Üniversitesi, Irvine – Halk Sağlığı Programı’nda halk sağlığı profesörü olan PhD Brittany Morey, düşük kaliteli ve uyku miktarının vücuttaki iltihaplanma düzeylerini de etkileyebileceğini söyledi.

“Uyku sırasında vücut, vücudun iltihaplanma tepkisini etkileyen belirli sitokinleri serbest bırakır” diye paylaştı. “Bu süreç bozulduğunda, vücudun enfeksiyona tepki verme yeteneği engellenir.”

Ve hepsi bu değil. Morey, “Araştırmalar, zayıf uykunun enfeksiyonla savaşmak için antikor üretiminin azalmasına yol açtığını gösteriyor” dedi.

Örneğin birinde öğrenmek Hepatit B aşısı yapılan katılımcıların yüzde 6’sında altı saat veya daha az uyuyanlar daha az antikor üretti ve sonuçta hastalığa karşı daha az korundu.

Uykusuzluğu Anlattık Ama Nasıl Yapılır? ile çok uyku devreye giriyor mu?

Singh, her gece dokuz saat veya daha fazla uyku gerektirmenin “uyku kalitesinin yetersiz olduğunu veya başka bir iltihaplanma sürecinin meydana geldiğini gösterebilir” dedi.

“Uyku ihtiyacını artıran yaygın uyku bozuklukları arasında uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozuklukları ve uykusuzluğun neden olduğu uyku bölünmesi yer alır.”

Bu bozukluklar, vücutta yetersiz uyku ile aynı etkilere neden olarak, dinlendirici bir derin uykuya dalmanızı engelleyebilir.

Yetersiz uykunun anlık ve uzun vadeli etkileri

Kötü bir gece uykusunun bağışıklığımız üzerinde hem akut hem de kalıcı etkileri olabilir.

Morey, “Uzun süreli uyku sorunları, bağışıklık sistemi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir ve hatta kardiyovasküler hastalık ve diğer kronik hastalık riskini artırabilir” diye açıklıyor.

Bununla birlikte araştırmalar, çok daha kısa bir süre içinde uyku kaybının da bağışıklığı bozabileceğini göstermiştir.

Örneğin, bir çalışma sadece dört saat uyuyan katılımcıların “doğal öldürücü hücre” konsantrasyonlarını önemli ölçüde azalttığı görüldü. şimdi bir tane daha öğrenmek katılımcıların inflamatuar sitokin düzeylerinin, kötü bir uykuyla geçen tek bir geceden sonra önemli ölçüde arttığını gördü.

OKU  39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Morey, “Bu nedenle, kötü bir gece uykusundan sonra bile mide bulantısına daha yatkın olmak yaygındır.” Dedi.

Güzel haberler? Wright, olumsuz etkilerin uzun süreli olması gerekmediğini paylaştı.

“Hastadan hastaya değişir, ancak insanların yeterli uyku aldıklarında iyileşme gösterdiklerini biliyoruz” dedi. “Sanırım daha sağlıklı uyku düzenleri ve alışkanlıkları ile gelişmeler göreceksiniz.”

Kötü bir gece uykusundan sonra doğal öldürücü hücre sayıları düşen çalışma katılımcıları için, iyi bir gece uykusundan sonra seviyeleri normale döndü.

Daha iyi uyku için ipuçları

Çeşitli yaklaşımlar uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur ve bunları hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Uykuyu öncelik haline getirin

Bir sonraki TV bölümünü veya bir kitabın sonraki bölümünü sabaha kadar kaydedin ve sosyal medyada gezinmeyi kesinlikle bırakın.

Singh, “Diyet ve egzersizin yanı sıra uykuyu sağlığın en büyük direği olarak kabul edin” dedi.

Tutarlı ol

Morey, “Her gece aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte kalkmaya çalışın” dedi. Bir programa bağlı kalmak bağlı Daha olumlu sağlık sonuçları için.

Yatmadan önce bir rutin oluşturun

Singh, vücudunuzun (ve zihninizin) uykuya hazırlanmasına yardımcı olmak için yatmadan bir saat önce 10-15 dakika boyunca aşağıdakileri yapmanızı tavsiye etti: Ilık bir duş alın; Günlük; kitap okuyun (ekranda değil); 4 nefes alıp 8 nefes vererek derin nefes alıştırması yapın.

ortamınızı optimize edin

Yatmadan en az bir saat önce ekranları (cep telefonları, TV’ler veya dizüstü bilgisayarlar) kapatmanın yanı sıra, yatak odanızı uyku dostu yapın. Singh, odanın “karanlık, serin (<68°F) ve sessiz - beyaz gürültü iyi olmasına rağmen" olduğundan emin olun dedi.

Düzenli olarak spor yapın

Çalışmalar, egzersizi daha iyi uyku kalitesi ve süresi ile ilişkilendirmiştir. Ayrıca Morey, “Egzersiz yapmak daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.”

Gerekirse yardım alın

Kronik uyku problemleriniz varsa, yardım isteyin. Psikologlar ve psikiyatrlar bilişsel davranışçı terapi (CBT) konusunda yardımcı olabilirken, GP’niz iyi bir ilk bağlantı noktasıdır.

Nihai sonuç

Yeni bulgular, sadece uyku kalitesinin enfeksiyon riskini değil, aynı zamanda uyku süresini de etkileyebileceğini gösteriyor.

Çok az uyku genellikle zararlı olarak görülse de, çok fazla uyku da vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Forthun, “Uykunun sağlık için ne kadar önemli olduğu hakkında bildiklerimiz göz önüne alındığında, çalışma sonuçlarına şaşırmadık” dedi.

Yani, diye devam etti, bir sonuç öyleydi Beklenmeyen: Ankete katılan hastaların büyük bir kısmı (neredeyse yarısı) kronik bir uyku bozukluğu yaşadığını bildirdi.

Bu nedenle, uyku ile enfeksiyon riski arasındaki bağlantıya ilişkin farkındalığın artması, uyku sorunları olan kişilerin genel sağlıklarını iyileştirmek için harekete geçmesine yardımcı olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Sağlık

Bir Olimpiyatçı gibi uyumak ister misiniz? Tıpkı altın madalyalı Gabby Thomas'ın yaptığı gibi

Sağlık

Normalden 34 dakika kadar geç yatmak yüksek tansiyon riskinizi etkileyebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir