Sağlık

Bu beş sağlıklı uyku alışkanlığı, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Bu beş sağlıklı uyku alışkanlığı, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Michela Ravasio/Stocksy
 • Yeni bir çalışma, kaliteli uyuyan kişilerin, kötü uyku alışkanlıklarına sahip olanlara kıyasla kardiyovasküler hastalık, kanser ve diğer nedenlerden ölme riskinin daha düşük olduğunu buldu.
 • Beş temel sağlıklı uyku alışkanlığına sahip erkeklerin 30 yaşındaki ortalama yaşam süreleri, bu alışkanlıklardan hiçbirine veya yalnızca birine sahip olmayan erkeklere göre 4,7 yıl daha uzundu.
 • Kadınlar, iyi uyku alışkanlıklarından daha küçük bir destek aldı. Beş sağlıklı uyku alışkanlığının tümüne sahip olan kadınların 30 yaşında beklenen yaşam süreleri, hiçbirine sahip olmayan veya yalnızca bir tanesine sahip olan kadınlara göre 2,7 yıl daha uzundu.

Genel sağlığınızı iyileştirmek ve muhtemelen daha uzun yaşamak istiyorsanız, geliştirmek istediğiniz sağlıklı alışkanlıklar listenize kaliteli uykuyu ekleyin.

Yeni bir çalışmanın ön sonuçları, kaliteli uyku alan kişilerin, kötü uyku alışkanlıklarına sahip olanlara göre – beş farklı faktöre dayalı olarak – kardiyovasküler hastalık, kanser ve diğer nedenlerden ölme riskinin daha düşük olduğunu buldu.

İyi uyuyanlar ayrıca, düzenli olarak sağlam bir zzz yakalamak için mücadele edenlere göre daha uzun ömürlüydü.

Araştırmanın yazarı Dr. Dr.

Qian bir basın açıklamasında, “Genel olarak uykuyu iyileştirebilirsek – ve uyku bozukluklarını belirlemek özellikle önemliyse – bu erken ölümlerin bir kısmını önleyebiliriz.” Dedi.

Beş sağlıklı uyku alışkanlığı

Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yıllık toplantısında 23 Şubat’ta sunulan bir çalışmada, araştırmacılar beş sağlıklı uyku alışkanlığı belirlediler:

 • her gece yedi ila sekiz saat uyu
 • çoğu gece kolayca uykuya dalmak
 • çoğu gece uyu
 • sabah dinlenmiş olarak uyanmak
 • uyku ilacı kullanmayın

2013 ve 2018 yılları arasında Ulusal Sağlık Görüşme Anketine katılan 172.000’den fazla kişinin uyku kalitesini değerlendirmek için bu faktörleri kullandılar.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi tarafından yapılan bu yıllık anket, uyku ve uyku alışkanlıkları hakkında sorular içermektedir.

OKU  Eli Lilly, İnsülini 35 Dolardan Sınırlandıracaklarını Söyledi: Diğer Şirketler de Takip Edecek mi?

Yaklaşık dört yıl sonra araştırmacılar, zayıf uyku ile erken ölüm riski arasında bir bağlantı olup olmadığını görmek için hangi katılımcıların öldüğünü belirlemek için Ulusal Ölüm Endeksi’nden gelen verileri kullandılar.

Ayrıca, bir kişinin ölme riskini etkilemiş olabilecek diğer faktörleri de değerlendirdiler, örneğin: B. sosyoekonomik durum, sigara, alkol tüketimi ve diğer hastalıklar.

“Bire bir olumlu uyku faktörüne sahip olan insanlarla karşılaştırıldığında, beş faktörün hepsine sahip olanların herhangi bir nedenden ölme olasılığı %30, kardiyovasküler hastalıktan ölme olasılığı %21, kanserden ölme olasılığı %19 daha azdı. kalp hastalığı veya kanser dışındaki nedenlerden ölme olasılığı yaklaşık %40 daha az.

Ayrıca, 30 yaşında beş sağlıklı uyku alışkanlığının tümüne sahip erkeklerin yaşam beklentisi, bu alışkanlıklardan hiçbirine veya yalnızca birine sahip olmayan erkeklerden 4,7 yıl daha uzundu.

Kadınlar, iyi uyku alışkanlıklarından daha küçük bir destek aldı. 30 yaşında beklenen yaşam süresi, beş sağlıklı uyku alışkanlığının tamamına sahip olan kadınların, hiçbirine sahip olmayan veya yalnızca bir tanesine sahip olan kadınlara göre 2,7 yıl daha uzundu.

Uyku alışkanlıklarının kadınların yaşam beklentisini neden erkeklerden farklı etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Uyku kalp sağlığından daha fazlasını etkiler

Çalışma gözlemsel olduğu için araştırmacılar doğrudan neden ve sonuç ilişkisini kanıtlayamadılar, yalnızca uyku kalitesi ile ölüm riski arasında bir bağlantı olduğunu kanıtladılar.

Bununla birlikte, bu sonuçlar, düşük uyku kalitesi ile herhangi bir nedenden ve kanserden ölme riskinin artması arasında bir bağlantı olduğunu gösteren diğer yayınlanmış araştırmaları yansıtıyor.

Diğer Araştırma ayrıca kötü uyku kalitesinin tip 2 diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını bulmuştur.

Ayrıca, bir kişinin uyurken nefesini tutmasına veya durmasına neden olan bir durum olan obstrüktif uyku apnesi riski artırabilir. yüksek tansiyon, atriyal fibrilasyon ve kalp krizi.

doktor California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir kardiyolog olan Nicole Weinberg, bunun gibi araştırmaların, uykunun sadece kardiyovasküler hastalıkla ilgili olarak değil, tüm vücudu nasıl etkilediğini daha iyi anlamamıza yol açtığını söyledi.

OKU  Yaz Saati Uygulaması Bu Pazar Sona Eriyor Uykunuzu Nasıl Etkileyebilir?

“Tıp dünyasında uyku sağlığı açısından bu ayrıntılara bakabilmek ve hastalarımızı daha sağlıklı hale getirebilmek gerçekten heyecan verici bir dönem” Weinberg, Healthline’ın karşısında.

Hastalarıyla, özellikle yakın zamanda kalp krizi geçirmişlerse veya düzensiz kalp atışı veya yüksek tansiyon sorunları varsa, uyku kaliteleri hakkında sık sık konuşur.

Weinberg, “Bütün bunlar, farkında olsalar da olmasalar da, uyku sorunlarını araştırmaya başlamak için nedenler.” Dedi.

Daha iyi uyku için ipuçları

Bazı insanlar daha iyi gelişerek uykularını iyileştirebilirler. uyku alışkanlıkları (“uyku hijyeni” olarak da bilinir), örneğin:

 • Her gece aynı saatte yatın ve hafta sonları bile her sabah aynı saatte kalkın.
 • Yatak odanızın serin, karanlık ve sessiz olduğundan emin olun
 • TV’ler, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere elektronik cihazları yatak odasından uzak tutun.
 • Yatmadan hemen önce büyük öğünler, kafein ve alkolden kaçının
 • Geceleri daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek düzenli egzersiz

“Asla uyuyamayacağım” veya “Ya bu gece uyuyamazsam?” gibi düşünceler nedeniyle iyi bir gece uykusu almakta güçlük çeken kişiler için uykusuzluk için bilişsel-davranışçı terapi (CBT-i) yardımcı olabilir.

Uyku alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra hala dinç uyanmıyorsanız, bir doktora danışın. Bir uyku bozukluğu veya altta yatan başka bir sağlık durumu, kötü uykunuza katkıda bulunabilir.

Pek çok sağlık planının, yetersiz uykunun nedenini belirlemeye yardımcı olabilecek evde uyku çalışmalarını kapsadığına dikkat çeken Weinberg, “Uyku bozukluklarıyla ilgili endişelerin bir doktorla konuşmayı gerektirdiğini düşünüyorum” dedi.

“İnsanların günde kaç saat uyuması, dinlenmesi ve tamir etmesi gerektiğini düşündüğünüzde, vücudunuzun olabildiğince sağlıklı olduğundan emin olmak için bu zamanın ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Sağlık

Bir Olimpiyatçı gibi uyumak ister misiniz? Tıpkı altın madalyalı Gabby Thomas'ın yaptığı gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir