Sağlık

Demansı olan 3 yaşlı Amerikalıdan 1’i büyük ameliyattan bir yıl sonra ölüyor

Demansı olan 3 yaşlı Amerikalıdan 1'i büyük ameliyattan bir yıl sonra ölüyor

Pinterest’te paylaş
Fly View Productions/Getty Images
  • Araştırmacılar, huzurevinde yaşamayan yedi yaşlı Amerikalıdan yaklaşık birinin büyük bir ameliyattan bir yıl içinde öldüğünü buldu.
  • Kırılgan veya bunama ile yaşayan ve ameliyat olanlar çok daha büyük risk altındaydı.
  • Aynı dönemde 4 zayıf yaşlıdan 1’inden fazlası ve olası demansı olanların yaklaşık 3’ünde 1’i öldü.

New, ABD’de toplumda yaşayan yaşlı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 14’ünün büyük ameliyattan sonraki yıl içinde öldüğünü ve kırılgan veya demansı olanlar için önemli ölçüde daha yüksek bir risk olduğunu söyledi. Araştırma 19 Ekim’de yayınlanan Yale Üniversitesi tarafından JAMA ameliyatı.

Bulgular, 2011 ve 2017 yılları arasında büyük bir ameliyat geçiren 65 yaş ve üstü yaklaşık 1000 toplum temelli Medicare yararlanıcısının verilerine dayanmaktadır.

doktor Yale’deki Humana Vakfı’nda geriatrik tıp profesörü ve çalışmanın baş yazarı Thomas M. Gill, Healthline’a bu çalışmayı yürüttüğünü, çünkü hem seçmeli hem de seçmeli olmayan büyük ameliyatları takip eden yılda ulusal olarak temsili ölüm oranı tahminlerinin her zaman mevcut olmadığını söyledi. yine de mümkün, yaşlı insanlar için hazır değildir.

Hastalar ortalama 79 yaşındaydı.

Gill ve ekibi, Ulusal Sağlık ve Yaşlanma Eğilimleri Çalışması’na (NHATS) kayıtlı 992 toplulukta yaşayan yaşlı yetişkin tarafından gerçekleştirilen 1.193 büyük ameliyattan elde edilen verileri analiz etti.

Tüm hastalar Medicare yararlanıcılarıydı ve büyük ameliyatlar ve ölümler, Medicare & Medicaid Services Merkezlerinden alınan verilere bağlanarak belirlendi.

Hastaların yaş ortalaması 79 idi ve yüzde 56’sı kadındı. Yüzde 75’ten fazlası beyaz ve yaklaşık yüzde 17’si siyahtı.

Demanslı, kırılgan yaşlılar için güçlü rakamlar

Araştırmacılar, bir huzurevinde yaşamayan 7 yaşlı Amerikalıdan yaklaşık 1’inin büyük bir ameliyattan sonraki bir yıl içinde öldüğünü bulmuş olsa da, sayılar zayıf veya bunama ile yaşayanlar için çok daha netti.

Aynı dönemde, 4 zayıf yaşlıdan 1’inden fazlası ve olası bunaması olanların yaklaşık 3’ünde 1’i öldü.

Karşılaştırıldığında, büyük bir ameliyat geçirmemişlerse beklenen bir yıllık ölüm oranı yüzde beşten azdı.

Gill, “Kırılganlık ve bunama dahil olmak üzere geriatrik duyarlılık göstergelerinin büyük cerrahiyi takip eden yılda ölüm oranını artıracağını beklememize rağmen” dedi. “Bu etkilerin büyüklüğü beklediğimizden çok daha büyüktü.”

OKU  Çocuklar için kilo verme ameliyatı: Çocuk doktorları neden yeterince kullanılmadığını söylüyor?

Sistemde bir mola

A başyazı hangisinde Amerikan Tabipler Birliği Dergisi (JAMA) zu Gill’in çalışması, operasyonun hedeflerine genellikle operasyondan sonra ulaşılamayan bir “sistemde kırılma” konusunda uyarıda bulunuyor.

Yazarlar, “Bu bulguların, yardımlı yaşam ortamındaki hastalar üzerinde daha da şiddetli bir etkisi olması muhtemeldir ve en fazla risk altındakiler için açıkça karşılanmayan ihtiyaçlar vardır” diye yazıyor.

Başyazı, Gill ve ekibi tarafından sunulanlar gibi bulguların “operasyonları değerlendirirken takasların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabileceği” sonucuna varıyor.

Bu hastalar özel dikkat gerektirir

Gill, “Büyük ameliyat geçiren yaşlı bireyler, geriatrik duyarlılık belirtileri açısından taranmalıdır.” Dedi. “Kırılganlık ve/veya bunama nedeniyle savunmasız olanlar, uzun vadeli sonuçlarını iyileştirmek için özel ilgiyi hak ediyor.

Uzmanlar, Healthline için yapılan büyük bir ameliyattan sonra yaşlıların ölüm riskinin artmasının bazı nedenlerini açıkladı.

“Yaşlanma, özellikle yaşlı hastalar invaziv prosedürlerden sonra sıklıkla başka risklerle karşı karşıya kaldıkları için benzersiz sağlık sorunları yaratabilir” dedi. Louis Morledge, New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde dahiliye uzmanı.

Geriatrik hastalar için temel endişelerden bazılarının iyileşme sorunları (yavaş iyileşme veya yara bölgelerinin yeniden enfeksiyonu), kalp ve akciğer sorunları ve bazen oluşabilen kan pıhtılaşması olduğunu açıkladı. tromboembolik emboli (damarlarda kan pıhtıları) ve artan kafa karışıklığı veya olası hafıza kaybı.

Bazen ameliyatın riski faydadan ağır basar

Morledge, hastanın yaşı nedeniyle ameliyatın erteleneceği veya önerilmeyeceği bir durum olup olmadığı sorulduğunda, “Kesinlikle” dedi.

“Özellikle geriatrik hasta popülasyonu için, prosedürün etkilerinin ve risklerinin yararlarından açıkça daha ağır bastığı prosedürler her zaman olacaktır” diye açıkladı.

Morledge, hastaların ameliyattan önce herhangi bir sağlık sorununu, diyet veya bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere aldıkları ilaçları ve ameliyatlarıyla ilgili endişeleri veya korkuları hakkında konuşmalarını tavsiye eder.

“Hasta veya bakıcı, geçmişte anestezi ile meydana gelen herhangi bir ameliyatı ve herhangi bir sorunu açıklamalıdır” diye ekledi. “Ayrıca, anesteziden sonra yaşamış olabileceğiniz herhangi bir hafıza problemi veya düşünme problemi hakkında da konuşun.”

OKU  Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Alzheimer’s Drug Discovery Foundation’da (ADDF) Yaşlanma ve Alzheimer’ı Önleme Direktör Yardımcısı olan Doktora Betsy Mills, deliryumun geriatrik hastalarda ameliyat sonrası en önemli komplikasyonlardan biri olduğunu söyledi.

Mills, “Delirium, bir kafa karışıklığı veya zihinsel farkındalık eksikliği anlamına gelir” dedi. “Birçok durumda, postoperatif deliryum geçicidir ve iyileşme uzayabilse de zamanla düzelir.”

Potansiyel olarak daha büyük bir endişenin, “genel anestezi ile majör cerrahi geçiren geriatrik hastalarda da artan” uzun vadeli bilişsel gerilemeye yol açabilecek postoperatif bilişsel işlev bozukluğu (POCD) riski olduğunu ekledi.

Mills’e göre, ileri yaş ve başlangıçtaki bilişsel bozukluk, şu anda, postoperatif deliryum veya bilişsel işlev bozukluğu yaşama olasılığı en yüksek olan kişilerin en iyi öngörücüleridir.

Yaşlı hastalar için riski azaltmak

New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde bir geriatrist olan Tarayn Dhansew, DO, Kırılganlık veya bunama olan yaşlı hastalarda büyük cerrahinin stresini hafifletmenin yolları olup olmadığı sorulduğunda, “Neyse ki, evet” yanıtını verdi.

Sağlık hizmeti sağlayıcılarının bunu kendi inisiyatifleriyle yapabileceğini açıkladı. Kapsamlı geriatrik değerlendirme ve 4Ms modeli, erken risk tespiti ve ‘takip’, büyük bir ameliyatın stresini azaltmaya yardımcı olabilir.

“4Ms modeli,” dedi Dhansew. “Dört temel alanı vurgulayarak yaşlı yetişkinlerin bakımı için bir çerçeve sağlamaya yardımcı olur: Hareketlilik, Akıl, İlaç ve En Önemli Olan Şey.”

Bu modelin Northwell Health’in Geriatri ve Palyatif Bakım Departmanı tarafından yaygın olarak benimsendiğini vurguladı.

Dhansew, “Kapsamlı geriatrik değerlendirme, önemli kronik durumları ve bilişsel durumu ele alıyor,” diye devam etti. “Hepsi bir hastanın genel işlevsel durumu ve tedavi hedefleri için en önemli olan şey bağlamında.”

nihai sonuç

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, kırılgan veya demans ile yaşayan yaşlı kişilerin, büyük cerrahiyi takip eden yıl içinde önemli ölçüde artan ölüm riskine sahip olduğunu bulmuştur.

Uzmanlar, yaşlı hastaların benzersiz sağlık sorunları olduğunu ve ameliyattan sonra farklı risklerle karşı karşıya olduklarını söylüyor.

Ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcılarının cerrahi prosedürlerin yükünü azaltmak için ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için bu riskleri belirlemenin yolları olduğunu söylüyorlar.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir