Oyun Haberleri

Intel’in yeni Alman fabrikası için daha fazla hükümet fonu istediği bildiriliyor

Intel Fab 38 construction in front of Fab 28.

Son yıllarda yarı iletken endüstrisinde oldukça önemli bir sarsıntı görüldü. Küresel salgınla birleşen silikon ve çip kıtlığı çok büyük bir bedel aldı. Tayvan, tüm bu aksamalara rağmen fabrikasyon endüstrisine hakim olmak için hala güvenli görünüyor. (yeni sekmede açılır)belirsizlik, diğer ülkelerin karışıma atlamak için baskı yapmasına neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri, CHIPs yasası tarafından desteklenen ve hatta Çin’e karşı yaptırımlar uygulayan yeni fabrikalar ile devreye girmeye çaresiz bir ülke. (yeni sekmede açılır) Sektöre doğru büyük bir itme gören bir başka yer de Avrupa’dır. (yeni sekmede açılır)ancak Almanya’da son teknolojiye sahip yeni bir dökümhane inşa ediliyor (yeni sekmede açılır) başlangıçta planlanandan çok daha pahalı görünüyor.

2022’nin başlarında Intel, Almanya’nın Magdeburg kentinde yeni bir yonga üretim fabrikası kurduğunu duyurdu. Son teknoloji dökümhane, devlet finansmanı tarafından karşılanacak yaklaşık 7 milyar Euro ile 17 milyar Euro’ya mal olacaktı. Şimdi, Reuters’e göre (yeni sekmede açılır)hükümet kaynakları Intel’in işi bitirmek için hükümet katkısını 10 milyar Euro’nun üzerine çıkarmak istediğini söyledi.

Ne Intel ne de Alman hükümeti bu sayıyı henüz doğrulamadı, bu yüzden kesin olarak bilemeyiz. Bununla birlikte, bir Intel sözcüsünün şirketin “kritik maliyet farkını kapatmak” için hükümetle birlikte çalıştığını söylediği aktarıldı. Bunun 3 milyar avroya ulaşıp ulaşmadığı henüz belli değil.

Mükemmel çevre birimleri

(İmaj kredisi: Colorwave)

En iyi oyun faresi (yeni sekmede açılır): oyun için en iyi kemirgenler
En iyi oyun klavyesi (yeni sekmede açılır): bilgisayarınızın en iyi arkadaşı
En iyi oyuncu kulaklığı (yeni sekmede açılır): oyun içi sesi görmezden gelme

Intel, fabrikanın neden daha fazla paraya ihtiyaç duyacağı konusunda büyük bir oyuncu olarak artan enerji maliyetlerini gösteriyor. Ayrıca, maliyetleri önemli ölçüde artırabilen daha gelişmiş üretim teknolojisinin kullanılmasından da bahsetti. TSMC, Kuzey Amerika’daki yeni tesisini 4nm üretimden 3nm üretime yükselttiğinde (yeni sekmede açılır)şirket benzer şekilde bunu yapmak için gereken fonlar konusunda ağzı sıkıydı.

Intel’in yeni Alman dökümhanesinin ne için kurulduğunu tam olarak bilmiyoruz, ancak 2026’da 2 nm üretim görmeye hazır olduğumuz düşünülürse (yeni sekmede açılır), şirket bu geleceğe bakıyor olabilir. Ancak Intel’in CEO’su daha önce çip sıkıntısının 2024’e kadar devam edeceğini belirtmişti. Durum buysa, farklı boyutlarda çipler üzerinde çalışabilen bir fabrika olması muhtemel. Intel zaten saf bir 2nm fab kuruyor olsaydı şaşırırdım, ama harika olurdu. Eğer öyleyse, uzun yıllar boyunca bu fabrikadan herhangi bir şey çalıştıran bir cihaz görmemiz pek olası değil.

OKU  Timb-err: Old School Runescape'in yeni ormancılık güncellemesi 'kendi iyiliği için fazla karmaşık' olduğu için eleştiriliyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.