Sağlık

Uzmanlar neden şimdi yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak kilo verme ilaçları öneriyor?

Uzmanlar neden şimdi yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak kilo verme ilaçları öneriyor?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, diyet ve egzersizin tek başına uzun süreli kilo kaybı için yeterli olmayabileceğini söylüyor. Anchiy/Getty Images
 • Amerikan Gastroenteroloji Derneği, obeziteyi tedavi etmek için yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte reçeteli ilaçlar öneren yeni kılavuzlar yayınladı.
 • Dernek yetkilileri, diyet ve egzersizin tek başına uzun süreli kilo kaybı sağlamak için yeterli olmayabileceğini söylüyor.
 • Uzmanlar, çocukluk çağı obezitesi, kronik inflamasyon ve aşırı yemek yemenin yaşam tarzı değişikliklerinin uzun vadeli başarısını engelleyen faktörlerden bazıları olduğunu söylüyor.

İlaçlar, kilo verme planınızda eksik olan önemli bir öğe olabilir.

Obeziteyi tedavi etmek için yakın zamanda onaylanmış dört ilaç, yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak artık Amerikan Gastroenteroloji Derneği tarafından öneriliyor.

Dernek yetkilileri, ilaçların diyet ve egzersiz de dahil olmak üzere diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kullanıldığında, tek başına yaşam tarzı değişikliklerinden daha etkili sonuçlar verdiğini söylüyor.

Ne kadar daha etkili?

Tavsiyelerle bağlantılı olarak yürütülen bir çalışma, bir kontrol grubuna kıyasla vücut ağırlığı yüzdesine göre bu kilo kaybı azalmalarını bildirdi.

 • Semaglutid (Wegovy🙂 %10
 • Phentermine Topiramat ER (Qsymia): %8
 • Liraglutide (Saxenda): %4
 • Naltrekson-bupropion ER (Kontrave): %3

doktor UCsan Diego Health’deki kilo yönetimi programının çalışma yazarı ve tıbbi direktörü Eduardo Grunvald, bir basın açıklamasında bu ilaçların yaşam tarzı sorunlarını değil biyolojik bir hastalığı tedavi ederek çalıştığını açıkladı.

Çalışmanın yazarlarına göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki obezite oranları son 20 yılda %30’dan yaklaşık %42’ye yükseldi ve sağlık komplikasyonlarına yol açtı.

Grunvald, “İlacı kilo kaybını desteklemek için bir seçenek olarak kullanmak, eklem ağrısı, diyabet, yağlı karaciğer ve yüksek tansiyon gibi kilo ile ilgili komplikasyonları iyileştirebilir.” Dedi.

Yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili kısıtlamalar

doktor Güney Kaliforniya’daki Lindora Kilo Kaybı ve Sağlıklı Yaşam Klinikleri’nde baş sağlık görevlisi olan Amy Lee, Healthline’a insanların kilo verme şeklini etkileyen birçok faktör olduğunu söyledi.

OKU  Bilim adamları nihayet neden soğuk havalarda hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buluyorlar.

“Benim tecrübeme göre, diyet ve egzersiz tek başına yeterli olmayabilir” dedi.

Lee, kilo vermeyi daha zor hale getirmede rol oynayabilecek birkaç başka faktör olduğunu açıklıyor.

İşte işinde karşılaştığı en yaygın faktörlerden bazıları.

çocukluk çağı obezitesi

Lee, birisi çocukluğundan beri fazla kilolu biriyse, metabolik temellerinin onları yetişkinliğe giden daha zor bir kilo verme yoluna hazırladığını söylüyor.

kronik iltihap

Lee, enflamasyonun obezite ile ilişkili olabilecek altta yatan bir sağlık durumu olduğunu veya vücudu iltihaplı bir durumda tutan alakasız bir tıbbi durumla bağlantılı olabileceğini söylüyor.

“Diyabet, kronik ağrı, artrit, uykusuzluk (birkaç isim) gibi durumlar çok iltihaplı olabilir ve bu da vücudun yakıt ve yağ depolama şeklini değiştirebilir” diye açıklıyor.

Yaşla ilişkili hormonal değişiklikler

Lee, vücudumuz yaşlandıkça ortaya çıkan hormon dengesizliklerinin metabolizmamızı doğrudan etkileyebileceğini söyledi.

Değişiklikler, kadın menopozu veya erkek andropoz ile ilişkili seks hormonundaki azalma kadar “basit” olabilir.

Lee, “Fakat bozulabilecek diğer hormonlar, metabolizmada da rol oynayan tiroid hormonlarıdır.” Dedi.

Teknolojik ilerlemenin etkileri

Lee, “Giderek daha fazla insan teknolojiye bağımlı hale geldikçe, komplikasyon, daha hareketsiz hale gelmeleri, daha az aktiviteye ve gönül rahatlığı, can sıkıntısı ve zihinsel sağlık etkilerinde artışa yol açması olabilir.” Dedi.

“İnsanlar bir kilo verme programına devam etmek ve hatta genel olarak bir şeyler yapmak için daha yorgun ve motivasyonsuz olabilir” diye ekledi.

Gıda bağımlılığının rolü

Food Addiction Reset LLC’nin CEO’su Joan Ifland, Ph.D., FACN, Healthline’a “insanların kilo verememelerinin bir numaralı nedeninin obez bir kültürde yaşamamız olduğunu” söylüyor.

Ifland, modern kültürde işlenmiş gıdaların her yerde olduğunu ve etrafımızın bağımlılık yaratan uyaranlarla çevrili olduğunu söylüyor, diyor Dr. İzlanda.

“İşlenmiş gıdalar, beyinde kötüye kullanılan ilaçlar gibi etki ederek dürtü kontrolünün kaybına yol açar” diyor. “Dürtü kontrolü olmadan insanlar onları çaresizce yer. Diyet ve egzersiz bunu düzeltmez.”

OKU  Kanserden kurtulan kişilerde kalp hastalığı riski artabilir

Ek olarak, Ifland, kilo verme programlarının kalorileri kısıtlayarak bağımlılığı daha da kötüleştirebileceğini ve yiyecekler için beyin açlığı korkularını artırabileceğini söylüyor.

Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlarda nelere dikkat edilmelidir?

Yaşam tarzı değişiklikleri uzun süreli kilo kaybı için işe yaramıyorsa yalnız değilsiniz.

Lee, “uyuşturucular herkes için değildir, ancak yardımcı olurlarsa onları alın” diyor.

Obeziteyi tedavi etmek için ilaçlar söz konusu olduğunda tavsiyelerinden bazıları.

sorular sor

Ne aldığınızı bilmek, sağlıklı yaşam yolculuğunuz için çok önemlidir.

Lee, “Hastalar hangi ilaç sınıflarının mevcut olduğunu anlamalı ve olası yan etkiler ve kontrendikasyonlar hakkında iyi bilgilendirilmelidir” diyor.

“Bunların hepsi reçeteli ilaçlardır, bu nedenle her seçeneğin ayrıntılarını gözden geçirmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekir” diye belirtiyor.

Örneğin Lee, “Bazı ilaçlar saf uyarıcıdır ve diğerleri yiyecekleri metabolize etme şeklimizi değiştirmeye yardımcı olabilir” diyor.

Gerçekçi ol

Ifland, tek bir ilacın obeziteye katkıda bulunabilecek işlenmiş gıdalara olan bağımlılığı tedavi edemediğini ekliyor.

Ifland, dikkate alınması gereken başka şeyler olduğunu da ekliyor:

 • İlaç kesilir kesilmez kilo geri gelir.
 • Yan etkiler ciddi olabilir, bu nedenle ilaca süresiz devam edilemez.
 • Sigorta şirketlerinin zayıflama ilaçları için süresiz ödeme yapmasına izin verilmez.
 • Gerçek kilo kaybı, ilacın yan etkilerinin neden olduğu rahatsızlıkla karşılaştırıldığında küçük olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir