Sağlık

Depresyon: Matcha Çay Tozu Belirtileri Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Depresyon: Matcha Çay Tozu Belirtileri Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pinterest’te paylaş
Japonya’daki araştırmacılar, matcha çayı tozunun ruh halini ve zihinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Dulin/Getty Images
  • Bu tahmini majör depresif bozuklukların ABD’de 21 milyon yetişkini etkilediğini.
  • Japonya’daki araştırmacılar, matcha çayı tozunun, ruh halini ve zihinsel performansı artırmanın yanı sıra depresyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor..
  • Tozun, dopaminerjik nöral devreleri aktive ederek ruh sağlığını iyileştirdiğini söylüyorlar.
  • Çalışmaları fareler üzerinde yapıldı ve uzmanlar insan denekler üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Journal’da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, matcha çayı tozu insanların depresyon ve stresle başa çıkmalarına yardımcı olabilir. besin.

Araştırmacılar, bulgularının, geleneksel Japon çayının, daha önce sosyal izolasyondan stres yaşayan farelerde dopaminerjik sinir ağlarını aktive ederek ve depresif semptomları iyileştirerek ruh halini ve zihinsel performansı artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Matcha, sağlık yararları için lanse edilir. Bununla birlikte, Japonya’daki Kumamoto Üniversitesi’nden araştırmacılara göre daha mekanik araştırmalara ihtiyaç var, bu nedenle çalışma fareler üzerinde yapıldı. Daha fazla araştırmanın daha iyi antidepresanlar geliştirmeye yardımcı olabileceğini söylediler.

depresyon nasıl tedavi edilir

Araştırmacılar, depresyonun dünya çapında en yaygın akıl hastalığı olduğuna ve bundan etkilenen insan sayısının artmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Başlangıcı değişkenlik gösterse de, beyindeki dopamin azalmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Dopamin, ruh halini yükseltmede önemli rol oynayan bir nörotransmiter ve hormondur.

Antidepresanlar düşük dopamin seviyelerine karşı koyabilir, ancak birçoğunun yan etkileri vardır. İnsanlar ayrıca daha yüksek dozlar veya ilaçlarda değişiklik gerektiren antidepresanlara karşı direnç geliştirebilirler.

Matcha çayı tozu depresyona nasıl yardımcı olabilir?

Matcha geleneksel olarak çayda kullanılır ve yapraklarından elde edilir. kamelya sinensisruh halini iyileştiren bileşikler açısından zengindir.

Araştırmacılar, önceki çalışmalar sırasında farelerde düzenli matcha tüketiminin, dopamin D1 reseptör sinyali yoluyla dopamin fonksiyonunu aktive ederek laboratuvar hayvanlarında kaygı benzeri davranışları iyileştirdiğini söylüyor.

OKU  Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

doktor Kumamoto Üniversitesi’nden Yuki Kurauchi, bir araştırmacı ekibine, sosyal olarak izole edilmiş farelerde matcha çayı tozunun depresyon üzerindeki etkilerini incelemek için liderlik etti.

Ekip, sosyal izolasyon stresine maruz bıraktıkları strese dayanıklı BALB/c ve strese duyarlı C57BL/6J fareleri kullandı.

Bir matcha çayı süspansiyonunun oral uygulamasının strese duyarlı farelerde depresyon seviyelerini azalttığını söylediler. Bu, farelerde depresyonu değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan kuyruk süspansiyon testlerinde farelerin performansı ile ölçülmüştür.

Kurauchi yaptığı açıklamada, “Matcha çayı, sosyal izolasyondan daha fazla stres yaşayan ve strese dayanıklı farelere kıyasla daha fazla depresyon benzeri davranış sergileyen strese eğilimli farelerde hareketsizlik süresini azalttı.” Dedi.

Fare beyinlerinin analizi, matka tükettikten sonra strese duyarlı farelerde prefrontal korteks ve nükleus akkumbens aktivasyonunu ortaya çıkardı. Bu bölgeler, dopaminerjik devrenin önemli bir parçasını oluşturur ve beyindeki dopamin seviyelerinin kontrolünde çok önemlidir.

Nöral aktivitenin önemli bir göstergesi olan c-Fos’u eksprese eden hücrelerin sayısındaki artışla gösterilen aktivasyonları, tipik olarak dopamin seviyelerini yükseltir ve ruh halini yükseltir.

Uzmanlar Matcha Çayı Araştırmasına Yanıt Verdi

Uzmanlar, Healthline’a çalışma hakkında iyimser olduklarını ancak fareler ve insanlar arasında farklılıklar olduğuna dikkat çekti.

Dr. Kelly Johnson-Arbor, Tıbbi Toksikoloji Doktoru ve National Capital Gift Center’da Tıbbi Direktör.

Johnson-Arbor Healthline’a “Şu anda matcha’nın insanlarda ruh halini değiştirmede etkili olup olmadığı belli değil.” “Çoğu sağlıklı insan, sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak matcha çayını günlük yaşamlarına dahil edebilse de, matcha çayının insanlarda depresyon gelişimini etkilemede etkili olduğunun açıkça kanıtlanmadığını unutmamak önemlidir.”

“İnsanlar, depresyon semptomlarını tedavi etmek için matcha veya başka bir doğal ilaç kullanmadan önce daima doktorlarına danışmalıdır” diye ekledi.

Bütünleştirici ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış ve eczacılıkta tıp diplomasına sahip lisanslı bir naturopatik doktor olan Victoria Chan, Healthline’a, matcha’nın beyni ve sinir sistemini sakinleştiren bir amino asit olan yüksek düzeyde L-theanine içerdiğini söyledi. Bu aynı zamanda çayın doğal kafeinin titremesini de azaltır.

OKU  Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Chan, “Bilimsel topluluk, depresyonun neden oluştuğu hakkında sürekli olarak daha fazla şey öğreniyor” dedi. “Popüler yanlış anlamanın aksine, depresyona sadece dengesiz nörotransmiterler veya ‘kimyasal dengesizlikler’ neden olmaz. Depresyon, diğerlerinin yanı sıra sindirim, hormonlar, bağışıklık tepkisi, tiroid, detoksifikasyon, alerjik reaksiyonlar, diyet, karaciğer, genetik, stres reaksiyonlarındaki bozukluklardan kaynaklanabilir.

Chan, matcha’nın depresyonu nörotransmitterleri etkilemenin ötesine geçen şekillerde hafiflettiğini söyledi.

Chan, “Antidepresanlarınız depresyonunuzu hafifletmiyorsa, tamamen nörotransmiterler tarafından belirlenmeyen bir kök nedeniniz olabilir – hangi antidepresanlar en çok etkilenir” dedi. “Durum buysa, depresyonunuzu diğer biyolojik yollarla tedavi etmekten ve bu farklı yollara yardımcı olan, matka gibi araçlar kullanmaktan faydalanabilirsiniz.”

Çalışma hakkında bazı uyarılar

doktor AI sağlık platformu Welzo’da bir dermatolog ve tıbbi yardımcı olan Zeeshan Afzal, Healthline’a, matcha’nın L-theanine ve kafeinin beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için birleştirilebileceğini söyledi.

Ancak Afzal, fazla heveslenmemeniz konusunda da uyardı.

Afzal, “Fareler üzerinde yapılan çalışma, potansiyel antidepresan hakkında bazı bilgiler sağlayabilirken,” dedi. “Sonuçların insanlar için mutlaka tahmin edilemeyeceğini not etmek önemlidir. Fareler ve insanlar farklı fizyolojilere sahiptir ve ilaçların ve tedavilerin iki türü nasıl etkilediği konusunda genellikle önemli farklılıklar vardır.”

Afzal, insanlarda daha etkili çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Gelecekteki çalışmalar, matcha’nın antidepresan etkilerini doğrularsa, potansiyel olarak depresyon için doğal bir alternatif veya ek tedavi haline gelebilir” dedi. “Ancak, bu alanda hala yapılacak çok araştırma olduğunu ve depresyonu olan kişilerin tanı ve tedavi için her zaman nitelikli bir sağlık uzmanına başvurması gerektiğini belirtmek önemlidir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir