Oyun Haberleri

Dev, Cyberpunk’ın piyasaya sürülmesinden sonra CD Projekt’in moralinin ‘önemli bir darbe aldığını’ ancak bir sonraki Witcher’da aynı hataları tekrarlamayacağını söyledi

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty cinematics

Bu, Cyberpunk 2077’nin dönüş yılı. Oyunun geniş kapsamlı 2.0 güncellemesi ve şık Phantom Liberty genişleme paketi arasında, çoğu izleyici artık oyunun -yayınlanmadan önce heyecanlandırılan hayranlık uyandıran şaheser olmasa da- olduğu konusunda hemfikir.oldukça iyi. Ancak CD Projekt’te oyunun felaketle sonuçlanan lansmanı, geliştiricilerin hafızasında hala büyük bir yer tutuyor ve performansın tekrarlanmasından kaçınmak istiyorlar.

InvenGlobal ile yaptığı sohbette CD Projekt Red mühendislik direktörü Colin Walder böyle söylüyor. Walder, Cyberpunk 2077’nin mutsuz çıkışının ardından CDPR’deki moralin “önemli bir darbe aldığını” söyledi. Walder, “Çıkıştan sonra morali korumak” dedi ve hayranların oyunu nihayet ilk günlerinde ele geçirdiklerinde yaşadığı yaygın hayal kırıklığını hatırlattı, “gerçekten zor bir işti”. Ama hey, stüdyonun derslerini aldığını ve siz ve CDP geliştiricilerinin şu anda kod adı Polaris olan bir sonraki Witcher oyunu için daha iyi bir çıkış bekleyebileceğinizi söylüyor.

Walder, CDP’nin artık “başlangıçtan itibaren belirli şeylerin üstünde” olduğundan emin olduğunu ve özellikle stüdyonun konsollara yönelik gelişimine işaret ettiğini söylüyor. “En başından itibaren çalıştıklarından emin olmamız gerekiyor. Bir sonraki projemiz Polaris için demolarımızı ve dahili incelemelerimizi zaten en başından beri konsolda yürütüyoruz.” Walder, bunun stüdyonun yalnızca “Cyberpunk’ın geliştirilmesinde daha sonra” dikkat etmeye başladığı bir şey olduğunu söyledi ve muhtemelen oyunun konsoldaki ve toptan satıştaki korkunç performansına katkıda bulundu. PlayStation mağazasından kaldırma.

Bu, PC Gamer dot com’da sizin ve benim için pek anlamlı gelmeyebilir, ancak kaz için iyi olan, araştırıcı için de iyidir ve CDP’nin gelecekteki oyunları için daha sağlam bir geliştirme hattı – en azından teoride – oyuncular için daha iyi sonuç verecektir. Bu oyunlar nihayet çıktığında hepimiz.

Tabii ki, aynı zamanda bir şey biraz Takımın moraliyle ilgili olan şey, Cyberpunk geliştiricilerinin bu oyunu herhangi bir durumda kapıdan çıkarmak için katlanmak zorunda kaldığı krizdir. Walder, Cyberpunk’ın piyasaya sürülmesinin bir hayal kırıklığı olduğunu ve “bir şeyleri değiştirmeye kararlı” olduğunu kabul ettikten sonra şirketin “bağlılık göstermesi” gerektiğini söyleyerek bu konuya da değindi.

Walder, “Örneğin, son teslim tarihi yaklaştığında, sıkışıklığa dönmek yerine, ‘hadi programı ayarlayalım’ veya ‘buna farklı şekilde yaklaşalım’ diyebiliriz” dedi. “Bu tekrarlanan bir davranış haline geldiğinde, ekip krizi önlemek için gerçek bir çaba gösterildiğinde, işte o zaman güven ve moral yeniden oluşmaya başlar.”

OKU  BattleTech'in yaratıcılarından bu yeni sıra tabanlı oyun, Indiana Jones ve XCOM'dan esinlenmiştir.

Elbette CDP’nin Cyberpunk’ın lansmanı öncesinde krizle ilgili sözler verdiğini de belirtmekte fayda var. Spesifik olarak, geliştiricilerin alabileceği veya bırakabileceği garip “zorunlu olmayan kriz” ihtimaline bağlı kalınacağı. İtme itildiğinde bu pencereden dışarı çıktı ve sonunda çıtırtı zorunlu hale geldi. Bu yeni taahhüdün öncekinden daha dayanıklı olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek, ancak en azından geliştiricilerin bu sefer onları destekleyecek yakın zamanda kurulan Polonya Gamedev İşçi Sendikası var. Umarız yeterlidir.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.