Sağlık

Kuru Ocak Sizin için çok mu kuru? Bunun yerine ıslak Ocak’ı deneyin

Kuru Ocak Sizin için çok mu kuru?  Bunun yerine ıslak Ocak'ı deneyin

Pinterest’te paylaş
Kuru bir Ocak’a alternatif olarak, yağışlı bir Ocak’ta içkiyi azaltmanın birçok sağlık yararı vardır ve alkolle 31 günü aşan daha sağlıklı bir ilişki geliştirmenize yardımcı olabilir. Klaus Vedfelt/Getty Images
  • Kuru Ocak olarak bilinen bir trendi benimseyerek içkiyi bırakmak, Noel’den sonra aşırı içmenin etkilerini hafifletmenin popüler bir yoludur.
  • Kuru Ocak, aşağıdakiler gibi bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir: B. Geliştirilmiş uyku ve zihinsel sağlık.
  • Bazı insanlar, içme alışkanlıklarında uzun vadeli değişiklikler yapmak ve alkolle ilişkilerini geliştirmek için Dry Ocak’a katılır.
  • Bazı uzmanlar, ıslak Ocak ayının uzun vadeli başarı için daha iyi bir yaklaşım olabileceğini öne sürüyor.
  • Islak Ocak, alkolden soğuk hindiye gitmek yerine daha az içmeyi içerir.

Ocak, genellikle içme ve yeme alışkanlıkları için bir sıfırlama işlevi görür.

Bazıları için bu, katılımcıları 31 gün boyunca alkolden tamamen uzak durmaya teşvik eden popüler bir trend olan Dry Ocak’a katılmak anlamına geliyor.

Ancak son yıllarda Islak Ocak olarak bilinen Kuru Ocak’ın zayıflatılmış bir versiyonu ortaya çıktı.

Nemli Ocak ile katılımcılar, tamamen bırakmak yerine normalde içtiklerinden daha az içmeye teşvik edilir. Bazıları, bu daha rahat yaklaşımın daha iyi uyum sağladığını ve hatta uzun vadede içki içme alışkanlıklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yeni bir yıl yaklaşırken, hedeflerinize ya hep ya hiç yaklaşımı benimsemek cazip gelebilir.

Bununla birlikte, soğuk hindi, alkol alırken katı sınırlar koymanıza izin verirken, kendinize karşı çok katı olmak başarısızlığa ve bazı durumlarda eskisinden daha fazla içmeye neden olabilir.

Dolayısıyla, uzun vadede alkolle ilişkinizi geliştirmeyi umuyorsanız, yağışlı bir Ocak ayıyla başlamak daha etkili bir yaklaşım olabilir.

Kuru Ocak ve Islak Ocak. Fark ne?

Psikolog Tara Quinn-Cirillo, alkolle ilişkinizin sağlıksız veya sorunlu olduğunun farkındaysanız, Ocak ayının değişim için iyi bir başlangıç ​​noktası olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, tamamen bırakmayı mı yoksa sadece alımınızı azaltmayı mı düşündüğünüzün, tamamen hedef belirleme, motivasyon ve bağlılık ile olan ilişkinize bağlı olduğunu söylüyor.

Bazı insanlar alkol tüketimine katı sınırlamalar getirirken diğerleri bunu çok kısıtlayıcı bulabilir ve sonunda daha kötü hissedebilir.

Örneğin, katı bir yaklaşımla, Ocak ayında sosyal bir etkinlik sırasında bir veya iki içki içmek tam bir başarısızlık olarak görülebilir ve küçük bir hatanın sizi hedeflerinizden tamamen vazgeçmenize neden olma riskini artırır.

OKU  Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Quinn-Cirillo, “Örneğin, sağlık uyarısı gibi bir risk veya içki içmeniz nedeniyle şiddet veya çatışma gibi davranışsal sorunlar olduğunda, tamamen vazgeçmeniz gerekip gerekmediğini kendinize sormalısınız.” Dedi.

Kademeli davranış değişiklikleri genellikle daha büyük uzun vadeli kazançlara yol açabilir

“Davranış değişikliği açısından hızlı bir düzeltme istemeye hazırız ve bu hedef belirleme için geçerli. Quinn-Cirillo, “Yolculuğumuzda inişler ve çıkışlar olacağı yönünde bir duruş sergilemek, uzun vadede daha iyi sonuçlara yol açacaktır” dedi.

Kayıtlı bir beslenme uzmanı ve Integral Wellness beslenme ve sağlık kliniğinin kurucusu Natalie Louise Burrows için, perhiz sağlık açısından son derece faydalı olabilir; uyku, kilo ve bağışıklıktan hormon dengesine ve zihinsel sağlığa kadar her şeyi iyileştirir.

Ancak, bir yeme veya içme alışkanlığını değiştirirken kademeli bir yaklaşımın her zaman en iyisi olduğuna inanıyor.

“Ya hep ya hiç eylemleri, genellikle yalnızca aşırı derecede aşırı yeme veya dışlama davranışları döngüsünü sürdürür ve sağlıklı bir ilişki şansını azaltır” diye açıkladı. “Öte yandan, gri alan düşüncesi, diyet ve yaşam tarzı seçimlerine denge getiriyor. Bu, alkolü bırakamayacağınız anlamına gelmez, ancak yaklaşım ve ‘neden’ başarı için çok önemlidir.”

Ve Ocak ayında ayık olma motivasyonunuz sadece Aralık ayında aşırı içki içmenin etkilerini hafifletmekse, çok uzağa gidemeyebilirsiniz.

“Alkolle ilişkiniz hakkında ne hissettiğinizi anlamanın ve uzun vadede daha az alkol içmenize yardımcı olmak için Dry Ocak yapmak isteyip istemediğinizi kendinize sormanın önemli olduğunu düşünüyorum. Aralık ayındaki eylemler için bir jailbreak kartı haline gelirse, bu ileriye dönük en iyi yol olmayabilir, çünkü ilişkinizin iyileşmesi pek olası değil,” diye uyardı Burrows.

Quinn-Cirillo da aynı fikirde. Tavsiyesi, önce neden içme alışkanlıklarınızı iyileştirmek istediğiniz konusunda net olmanız ve ardından hedefinize doğru küçük, ulaşılabilir adımlar atmanızdır.

OKU  İşte 30 gün boyunca alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Islak bir Ocak ne kadar nemli olmalı?

Peki, içki içmeyle tam olarak nasıl başa çıkıyorsunuz ve hangi sınırları belirlemelisiniz?

Burrows, önce mevcut içme alışkanlıklarınızı yönergelere göre ölçmenizi önerir.

CDC, ölçülü içmeyi, erkekler için günde iki içki veya daha az ve kadınlar için günde bir veya daha az içki ile sınırlandırmak olarak tanımlar.

Ardından, Burrows haftada üç ila dört alkolsüz gün geçirmenizi ve o günleri önceden planlamanızı tavsiye ediyor.

“Bu gerçekten ruh hali, biliş ve enerji açısından yardımcı oluyor. Daha iyi uyuyorlar ve bağışıklık sistemi ile karaciğere yenilenme ve kilo kaybını destekleme şansı veriyorlar” dedi.

Burrows’un üçüncü ipucu, haftanın geri kalan günlerinde neden alkol aldığınızı düşünmek.

“Kendine sor, başka bir alışkanlık ya da etkinlikle değiş tokuş etmek istediğin bir şey var mı?” diye tahminde bulundu.

Düşük alkollü ve alkolsüz içecekler de sınırlamak için iyi bir yoldur.

Ocak ayında da budama yaptığınızdan emin olmanın başka kullanışlı yolları da var. Quinn-Cirillo, daha düşük alkollü içecekleri tercih edebileceğinizi söylüyor.

Örneğin, alkollü içecekleri birayla değiştirebilir ve belirli günlerde içeceğiniz şişe veya bardak sayısına sınır koyabilirsiniz.

Elinizde birkaç alkolsüz alternatif olması da gerçekten yardımcı olabilir. Bugün piyasada birçok alkolsüz bira, şarap ve hatta alkollü içkiler var.

Burrows, “Gazlı su genellikle göz ardı edilir” diye ekliyor. “Bir damla doğal likör, çilek veya narenciye ile tatlandırılabilir.”

Sağlık, diyet veya yaşam tarzı söz konusu olduğunda Burrows, anahtarın bu değişikliklerin hayatınızı nasıl iyileştireceğini düşünmek olduğunu söylüyor.

“Hayatının nasıl olmasını istediğini düşün. İnsanların veya toplumun sizden ne beklediğini boşverin, çünkü hedeflerinizi değerlerinizden çok dış etkenlere bağlarsanız, pes etme olasılığınız daha yüksektir” dedi.

Sonunda Kuru Ocak, Damp Ocak ya da hiçbirini seçmeseniz de, her iki uzman da ya hep ya hiç yaklaşımının nadiren uzun vadeli başarıya yol açtığı konusunda hemfikir olsa da, hepsi kişisel tercihinize bağlıdır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Sağlık

Ölçülü içmenin senin için iyi olmadığı ortaya çıktı

Sağlık

Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir