Sağlık

Egzersiz rutininiz kişiliğinize uygun mu? İşte nasıl öğreneceğiniz

Egzersiz rutininiz kişiliğinize uygun mu?  İşte nasıl öğreneceğiniz

Pinterest’te paylaş
Kişiliğinizin, farklı egzersiz biçimlerinden ne kadar keyif aldığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Getty Resimleri
  • Belirli bir egzersizden aldığınız memnuniyet düzeyi, kişiliğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.
  • Belirli bir spor rutini, baskın kişilik özelliklerinizi tamamlamıyorsa, ona bağlı kalmak için daha az motive olabilirsiniz.
  • Beş Büyükler envanteri, en önemli beş kişilik özelliği yelpazesinde nerede olduğunuzu belirlemenize yardımcı olacak basit bir testtir.
  • Bu, size en fazla faydayı sağlayabilecek egzersiz biçimlerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Antrenmanınızdan ne kadar yararlandığınız, atletik yeteneğinizle daha az, bir kişi olarak kim olduğunuzla daha çok ilgili olabilir.

Aslında araştırmalar, bir kişinin kişiliğinin, fiziksel aktivite davranışlarının güçlü bir göstergesi olduğunu bulmuştur.

İnsanların egzersiz yapma şeklini özellikle etkileyen kişiliğin bir yönü motivasyondur.

Bir spor ve performans psikoloğu olan PhD Hayley Perlus, Healthline’a “Uzun vadeli bir şey yapacaksak, içsel motivasyona ihtiyacımız var” dedi. “Bir özerklik duygusuna ihtiyacımız var. Bunu kendimiz için yapmalıyız.”

Arizona Coyotes’ta bir NHL zihinsel performans koçu olan MSW, RSW, RP, Brenley Shapiro, birinin kendi kendini motive edip etmediğini sormanın yanı sıra, “içgüdüsel rekabet dürtüleri, içe dönüklük / dışa dönüklük seviyeleri ve kendi kendini yönetme potansiyeli” ni şu şekilde listeliyor: insanların ilgisini çeken aktivite türleri ve bu faaliyetlerde ne kadar başarılı olacakları konusunda kilit rollerdeki oyuncular.

Başka bir deyişle, kişilik tipiniz sadece hoşunuza giden egzersiz türlerini değil, aynı zamanda ona bağlı kalmak için motive olma olasılığınızı da etkiler.

İster yeni bir fitness rutini başlatmayı, ister mevcut rutininizi değiştirmeyi düşünüyor olun, kişilik tipinizi bilmek hangi antrenmanların sizin için en iyi sonucu vereceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Kişiliğini böyle belirlersin tür

Kişilik değerlendirmeleri, aşağıdakiler gibi pek çok çevrimiçi öz değerlendirme aracıyla hiç bu kadar kolay olmamıştı: Myers-Briggs tip göstergesion altı alt tipi olan bir kişilik ölçeği ve enneagraminsanları dokuz farklı alt tipe ayırır.

Bununla birlikte, bu ölçeklerin erişilebilirliğine ve popülaritesine rağmen, hiçbirinin bilimsel olarak en geçerli veya güvenilir olarak kabul edilmediğini belirtmekte fayda var.

Bunun yerine, birçok bilim adamı ve araştırmacı, insanları bir süreklilik içinde var olan beş ana özelliğe göre derecelendiren Beş Büyük kişilik ölçeğini kullanmayı tercih ediyor.

OKU  Neden kışın yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme riski daha yüksektir?

Bu özellikler:

  • açıklık
  • dürüstlük
  • dışa dönüklük/dışa dönüklük
  • uyumluluk
  • Nevrotiklik (strese dayanamama)

Bir dizi web sitesi, Beş Büyük kişilik testinin sürümlerini sunar ve popüler bir seçenek Beş Büyük envanterdir. Bu, her bir özellik için spektrumda nereye düştüğünüzü belirlemek için 50 çoktan seçmeli soruya verdiğiniz yanıtları kullanan kısa bir testtir.

Big Five envanterini buradan alabilirsiniz.

Kişiliğinize en uygun eğitimi bu şekilde bulabilirsiniz.

Beş Büyükler içindeki her bir kişilik özelliği yelpazesinin neresinde olduğunuzu bilmek, aşağıdaki egzersiz türlerinden hangisinin en iyi olduğunu veya hangilerinden kaçınılacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Pinterest’te paylaş
Yürüyüş, macerayı ve keşfi sevenler için harika bir egzersiz şeklidir. Noel Hendrickson/Getty Images

Açıklık düzeyi yüksek kişiler için: yürüyüş

Açıklık, maceraya susamışlık ve yeni şeyler deneme isteği ile ilişkilidir.

Sürekli değişen hava ve alışılmadık arazileri keşfetme fırsatları ile yürüyüş yapmak, bu kişilik özelliğine sahip insanlar için çok çekici bir aktivite olabilir. Yürüyüş, kalori yakmanın harika bir yoludur ve bir dizi çalışma, zihinsel sağlık yararlarını da vurgulamıştır.

2019 öğrenmek Haftada en az iki saat doğada veya kentsel ortamda yürüyüş yapan kişilerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarında iyileşmeler olduğunu bildirdi.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, 8 saatlik bir iş günü boyunca her 30 dakikada bir 5 dakikalık kısa yürüyüşlerin bile hem kan şekerini hem de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Pinterest’te paylaş
Bir plana uymayı seven biriyseniz, bir HIIT dersi almak sizin için harika bir seçim olabilir. Cavan Resimleri/Getty Resimleri

Vicdanı yüksek kişiler için: Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT)

Perlus, Vicdanlılıktan iyi puan alan kişilerin genellikle yapı ve düzenden etkilendiğini söyledi. Genellikle detay odaklı ve iyi hazırlanmışlardır.

Bu kişilik özelliğine sahip bir kişiyseniz, yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) sizin için olabilir. HIIT antrenmanları, kısa süreli yoğun aktivite ve ardından düşük yoğunluklu dinlenme sürelerinden oluşur.

HIIT antrenmanları büyük ölçüde değişiklik gösterebilse de, sınıflar genellikle belirli hedeflerle programlanır ve katılımcıların izlemesi için net bir plan sağlar.

Tipik bir HIIT antrenmanı 10-30 dakika sürer. Ama kısa süreye rağmen çalışmalar HIIT antrenmanlarının diğer egzersiz türlerine göre %25-30 daha fazla kalori yakabildiğini buldu.

Pinterest’te paylaş
Yoga bir dizi fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık yararı sunar. İyi Tugay / Getty Images

Dışa dönüklüğü düşük kişiler için: yoga

Dışadönüklük ölçeğinin alt ucunda puan alan kişiler tipik olarak enerjilerini yalnız vakit geçirerek doldururlar ve sosyal etkileşimleri, bu kişilik özelliğinin üst ucuna yakın puan alanlardan daha fazla yorucu bulurlar.

OKU  İşte 30 gün boyunca alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Tüm uygulama dikkatinizi içe çevirmeye odaklandığından ve çok sayıda fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık yararı sunduğundan, yoga daha içe dönük kişilik tipleri için harika bir egzersizdir.

Çoğu insan yogayı gücü ve esnekliği geliştirmenin bir yolu olarak düşünürken, yoga çok çeşitli uygulamaları kapsar. Bunlardan bazıları fiziksele bile odaklanmayabilir, bunun yerine meditasyon veya nefes çalışması gibi faaliyetlerle zihninizi ve ruhunuzu geliştirmeyi amaçlayabilir.

Çok sayıda çalışma, yoganın da azalmaya katkıda bulunabileceğini bulmuştur. korkmak, uykuyu iyileştirmekve Bağışıklık sisteminizi güçlendirin ile.

Pinterest’te paylaş
Rekabetin zorluğu gibi mi? CrossFit sizin çağrınız olabilir. Kike Arnaiz/Stocksy

Düşük toleranslı kişiler için: CrossFit

Uyumluluk, akışa devam etme ve başkalarının yönlendirmesine izin verme istekliliğidir. Terazinin diğer ucunda rekabet gücü yer alır.

Rahat ölçekte düşük puan alan biriyseniz, muhtemelen bir başkasına karşı çalıştığınız veya “en iyi performans” sergileyen kendi kişisel egzersizlerinize karşı yarışarak antrenman yapabileceğiniz bir sporda başarılı olursunuz.

CrossFit, güç ve kondisyona odaklanan bir yüksek yoğunluklu interval antrenman şeklidir. Antrenmanlar tipik olarak tümü yüksek yoğunlukta gerçekleştirilen presler, çekmeler ve ağız kavgası gibi fonksiyonel hareketlerden oluşur.

CrossFit sporcuları arasındaki rekabet büyük ölçüde teşvik edilirken, Perlus bunun mutlaka kötü bir şey olmadığına dikkat çekiyor.

“Eğer işbirliği içinde kullanırsak, rekabet kötü bir kelime değildir” dedi. “Yol [CrossFit] formüle edilmiş, son derece rekabetçi bir ortamda kendi gelişiminize odaklanın.”

CrossFit antrenmanları, yeni başlayanlardan ileri düzey sporculara kadar herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için tamamen ölçeklenebilir.

Pinterest’te paylaş
Bisiklete binmek, daha uzun zorluklardan hoşlananlar için mükemmel olan harika bir egzersizdir. Jakub Barcik/EyeEm/Getty Images

Yüksek nevrotikliğe sahip kişiler için: bisiklete binme

Nevrotizm kelimesinin olumsuz çağrışımları olsa da, çalışmalar bunun türlerin hayatta kalmasını destekleyen uyarlanabilir bir davranış olduğunu bulun.

Nevrotizm ölçeğinde yüksek puan alanlar için bisiklet, dik yokuşlardan artan dirençle mücadeleye kadar çeşitli zorluklara uyum sağlamaya yardımcı olabilir.

Bisiklete binme, yüksek veya düşük yoğunlukta yapılabilen bir egzersizdir. Sağlıklı kilo yönetimini teşvik etmeye, bacak kaslarını güçlendirmeye ve Bilişsel işlevde iyileşme yaşlı yetişkinlerde.

çalışmalar ayrıca bisiklet sürmenin kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirerek inme veya kalp krizi geçirme şansınızı azaltabileceğini bulmuşlardır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Peloton, bir düzineden fazla yaralanmanın bildirilmesinin ardından 2 milyondan fazla bisikleti geri çağırıyor

Sağlık

6 dakikalık HIIT egzersizi hafızayı güçlendirebilir, çalışma bulguları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir