Sağlık

Millennials, Gen Xers’a kıyasla daha yüksek inme ölüm oranlarına sahip olabilir

Millennials, Gen Xers'a kıyasla daha yüksek inme ölüm oranlarına sahip olabilir

Pinterest’te paylaş
Rutgers tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, Millennials arasında felçten ölüm oranının yaşla birlikte artacağını ve 40 yıllık düşüşü tersine çevireceğini gösteriyor. Westend61/Getty Images
  • Son zamanlarda yapılan bir analiz, Y kuşağı arasında inme ölümlerinin artacağını ve 40 yıllık düşüşü tersine çevireceğini gösteriyor.
  • Araştırmacılar, inmeye bağlı ölümlerdeki artışın obezite ve diyabete bağlanabileceğini öne sürüyor.
  • Bazı uzmanlar, ölümlerdeki artışı koruyucu sağlık hizmetlerine erişim eksikliğine bağlıyor.
  • Yaşam tarzı ayrıca genç nesiller arasında inme ölümlerindeki artışa katkıda bulunur.
  • Birçok inme risk faktörü, daha sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleriyle değiştirilebilir.

İnme bir Önde gelen ölüm ve sakatlık nedeni Her yıl 795.000’den fazla insanın felç geçirdiği Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, ABD’deki inme ölüm oranının 1975’ten 2019’a düştüğünü gösteriyor, ancak bu eğilimin Y kuşağı yaşlandıkça değişmesi bekleniyor.

Araştırmacılara göre, Y kuşağı arasında inme ölümleri önceki nesillere göre artacak.

Analiz yayınlandı Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi.

İnme mortalite oranlarındaki son eğilimler

Rutgers analizi, hastaları doğum yılına göre ayıran ilk analizdi ve 1975 ile 2019 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 ila 84 yaş arasındaki kişilerde yaşa göre ayarlanmış iskemik inme riskindeki artışı belirledi.

Araştırmanın baş yazarı ve Kadın Hastalıkları Bölümü’nde epidemiyoloji ve biyoistatistik şefi olan PhD, MPH Cande Ananth, “1960 civarında başlayarak, ne kadar geç doğarsanız, belirli bir yaşta ölümcül iskemik inme geçirme riskiniz o kadar yüksek olur.” , Jinekoloji ve Üreme Bilimleri Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Okulu bir basın açıklamasında söyledi.

Ananth, “Bu çalışma, bu eğilimin bir nedenini belirlemedi, ancak diğer araştırmalar, ana nedenlerin artan obezite ve diyabet oranları olduğunu gösteriyor” diye devam etti.

Araştırmacılar ayrıca inme mortalite oranlarının hemorajik inme (%65) ile karşılaştırıldığında iskemik inme (%80) için daha fazla azaldığını keşfettiler.

Diğer bir önemli bulgu da inme nedeniyle kadın ve erkek ölümleri arasındaki farkın, hastalar yaşlandıkça azaldığıydı.

55 yaşın üzerindeki erkeklerin ölümcül felç geçirme olasılığı kadınlara göre iki kat daha fazladır. Bununla birlikte, 85 yaşında ölümcül inme oranları hemen hemen aynıdır.

İnme Ölüm Oranları Neden Yükseliyor?

İnme ve kalp krizi önleme konularına odaklanma eksikliği nedeniyle inme ölüm oranları artabilir.

OKU  30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

“Bir sağlık sistemi ve topluluk olarak, insanlar hasta olduğunda müdahale etmeye daha fazla odaklanıyoruz ve felç gibi tehlikeli hastalıkları önlemeye daha az odaklanıyoruz” diyor Dr. Kanada, Toronto’daki St. Michael’s Hastanesinde telestroke nöroloğu ve inme programının tıbbi direktörü Atif Zafar, Healthline’a söyledi.

“Sonuçlar [of the Rutgers analysis] çoğumuz inme doktoru için sürpriz değil. Koruyucu sağlık tarafımız çok zayıf ve gördüklerimiz de o ikilemin sonucudur.”

Zafar, birinci basamak sağlık hizmetlerinin güncelliğini yitirdiğini ve genç nesillerin erişimini tehlikeye attığını kaydetti.

Yaşam tarzı da inmeye bağlı ölümlerdeki artışa katkıda bulunur. Araştırmalar artan oranlarda olduğunu göstermiştir. şişmanlık ve diyabet da rol oynar.

Zafar, “Gençlerde obezite ve diyabet prevalansı daha yüksekse, inmeye bağlı sakatlık ve ölüm şansı artar.” Dedi.

Binyıllar daha yüksek inme riski altındadır

Son yıllarda gençler arasında inme arttı – ancak genç yaş gruplarında felçten ölümler nadirdir. Rutgers analizinin gösterdiği gibi, inme mortalitesi insanlar yaşlandıkça artmaya başlar.

Ananth, Healthline ile yaptığı bir röportajda, Rutgers analizinin gözlemsel doğası nedeniyle, çalışmanın Y kuşağındaki risk faktörlerini incelemek için tasarlanmadığını, ancak yine de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Ananth, “Bir kişiyi artmış felç riskine yatkın hale getiren çeşitli risk faktörleri (yüksek BMI ve obezite, sigara ve alkol tüketimi, diyabet ve yüksek tansiyon en önemlisidir) vardır” dedi.

Ek olarak, Zafar’a göre Y kuşağı ihtiyaç duydukları tıbbi bakımı her zaman alamayabiliyor.

Önceki araştırmalar, Baby Boomers kuşağının %82’si ve X Kuşağı kuşağının %74’ü ile karşılaştırıldığında Y kuşağının yalnızca %65’inin aile doktoruna sahip olduğunu göstermiştir.

Y kuşağı, önceki kuşaklardan farklı zorluklarla da karşılaşabilir.

“Hayat ve iş olarak [have] Teknoloji ve dünyada artan verimlilik nedeniyle Y kuşağı daha talepkar hale geliyor, Y kuşağı kendine daha az zaman ayırıyor ve bu nedenle kişisel sağlıkları etkileniyor” dedi.

Ananth, stresin Y kuşağı arasında felçle ilişkili ölümlerdeki artışa büyük olasılıkla katkıda bulunduğunu buldu.

Yine de, değişen dünyadan kaynaklanan yeni stres faktörlerinin potansiyel riskler olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ananth, “Hava kirliliği ve iklim değişikliğinin riskleri ne ölçüde etkilemiş olabileceği tam olarak anlaşılamamıştır.” dedi.

OKU  Kalp hastalığı: "Keto benzeri" düşük karbonhidratlı diyetler riskinizi ikiye katlayabilir

İnme önleme ipuçları

İnme için tüm risk faktörleri önlenebilir değildir, ancak sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak inmeye bağlı ölümleri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

“Irk, cinsiyet ve genetik bu vakaların bazılarına katkıda bulunurken, her iki inme türü için (iskemik ve hemorajik) çok daha yaygın olan risk faktörleri, yüksek tansiyon, diyabet, sigara, obezite ve beslenme eksikliği gibi yaşam tarzıyla ilgilidir. egzersiz” dedi Dr. Westchester Tıp Merkezi Beyin ve Omurga Enstitüsü ve NovaSignal Bilimsel Danışma Kurulu müdürü Chirag Gandhi, Healthline’a söyledi.

Gandhi, daha sağlıklı bir diyeti düzenli fiziksel aktivite ile birleştirmenin ve bir doktorla yakın iletişimi sürdürmenin felç riskini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Doktorunuz önemli laboratuvar okumalarını takip edebilir ve gerekirse ilaç tedavisine başlayabilir.

Teknolojideki gelişmeler de önleme konusunda yardımcı olabilir.

Gandhi, “Yoğun bakım ünitesi bakımının kritik döneminde ve önemli ayakta hasta takibi sırasında inmeli hastaların bakımı için teknoloji şarttır” dedi.

“Otomatik Transkraniyal Dopplerlerin Uygulanması [ultrasound] şimdi yoğun bakımdaki ekibimizin beyindeki kan damarlarının durumunu gerçek zamanlı olarak daha iyi anlamasına ve felçten sonra beyinde hızla gelişen yeni kan pıhtılarını aramasına olanak sağlıyor.”

Gandhi, bu şekilde sağlık ekiplerinin inme nedeniyle beyin hasarı olan kişilere yönelik bakımı hızla iyileştirebileceğini açıkladı.

Ultrason teknolojisi, doktorların pıhtının kalpten beyne giden yollarını doğru bir şekilde görmesini sağlar. Gandhi, bir kez tanımlandıktan sonra, bu anormal yolların etkili bir şekilde kapatılabileceğini ve gelecekteki felç riskini azaltabileceğini söyledi.

Getirmek

Yakın tarihli bir analize göre araştırmacılar, Y kuşağı arasında inme ölümlerinin 40 yıl sonra ilk kez artacağını tahmin ediyor.

Bu kohortta inme ölümlerinin artan sayısı, obezite ve diyabetteki artışlardan, tıbbi bakıma erişim eksikliğinden ve muhtemelen modern yaşamın benzersiz stres faktörlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Kilo yönetimi, sağlıklı ve dengeli beslenme, kan şekeri ve kan basıncını kontrol etme felç riskini azaltmak için etkili önlemlerdir. Stres yönetimi de anahtardır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir