Sağlık

Tip 2 Diyabetli Çocukların Tümünde Obezite Yoktur: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Tip 2 Diyabetli Çocukların Tümünde Obezite Yoktur: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Portre/Getty Images
  • Son zamanlarda yapılan bir araştırma, tip 2 diyabetli her 4 çocuktan 1’inde tanı anında obezite olmadığını buldu.
  • Tip 2 diyabet için daha yüksek risk taşıyan bazı çocuklar mevcut tarama yöntemlerinden yoksun olabilir.
  • Tarama yönergeleri, ailede diyabet öyküsü, ırk ve etnik köken ve bir çocuğun annesinin hamilelik sırasında diyabeti dahil olmak üzere tip 2 diyabet için diğer risk faktörlerini dikkate alır.

Çocuklarda ve ergenlerde tip 2 diyabet oranları yetişkinlere göre çok daha düşük olmasına rağmen, güçlü artış 2000’li yılların başından beri ergenler arasındaki vakalarda.

Bu durum, hücreler insüline normal şekilde yanıt vermediğinde ortaya çıkar. Bunun için risk faktörlerinden biri aşırı kilolu veya obez olmaktır.

Bu nedenle Amerikan Diyabet Derneği, aşırı kilolu veya obez olan ve aynı zamanda hastalık için bir veya daha fazla başka risk faktörü taşıyan 10 yaş ve üstü çocuklarda tip 2 diyabet taraması yapılmasını önermektedir.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışma, tip 2 diyabetli 4 çocuktan 1’inde tanı anında obezite olmadığını bulmuştur.

Bu, mevcut tarama yöntemlerinin, tip 2 diyabet için daha yüksek risk taşıyan bazı çocukları ve ergenleri gözden kaçırabileceğini düşündürmektedir.

Elde ettiğimiz sonuçlara göre, “Muhtemelen [there is] normal vücut kitlesine sahip olan ve diyabeti olabilecek ancak mevcut vücut kitle merkezli taramada gözden kaçan çocukların bir alt kümesi,” çalışma yazarı Dr. M. Constantine Samaan, McMaster Üniversitesi Pediatri Bölümünde Doçent ve Hamilton, Ontario’daki McMaster Çocuk Hastanesi’nden Healthline’a.

Vücut kütlesi dışındaki faktörler söz konusudur.

Tarama kılavuzları, tip 2 diyabet için ailede diyabet öyküsü, ırk ve etnik köken ve bir çocuğun annesinin hamilelik sırasında diyabet geçirmesi gibi diğer risk faktörlerini dikkate alır.

Samaan, “Ancak, çocuklar obez olmadığında bu faktörlerin her zaman dikkate alınmaması muhtemeldir.” Dedi.

Sonuçların ayrıca, çocuklarda ve ergenlerde tip 2 diyabeti yönlendiren – vücut kütlesi dışında – mekanizmaların daha derin bir şekilde anlaşılması gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

OKU  Bağırsak Sağlığı: Derin Meditasyon Bunu Nasıl İyileştirebilir?

Samaan, bu bilginin “çocuklarda tip 2 diyabetin karmaşıklığını yakalayan algoritmalar kullanarak” tip 2 diyabet ve prediyabet için çocukları taramanın yeni yollarını geliştirmek için kullanılabileceğini söyledi.

“Bu modellerin neye benzediği, devam eden bir çalışmadır” dedi.

Yeni çalışmada Samaan ve meslektaşları, çocuklar ve ergenlerde obezite oranlarını inceleyen çeşitli ülkelerden 53 önceki çalışmanın sonuçlarını birleştirdi.

Bu sözde meta-analiz, tip 2 diyabetli çocukların ve ergenlerin yaklaşık dörtte üçünün obez olduğunu gösterdi.

Çalışma 15 Aralık’ta tıp dergisinde yayınlandı. JAMA ağı açık.

doktor Yeni çalışmaya dahil olmayan Aurora’daki Çocuk Hastanesi Colorado’da pediatrik endokrinoloji profesörü olan Megan Kelsey, çalışmada tip 2 diyabetli gençlerin çoğunluğunun hala obeziteye sahip olduğuna dikkat çekti.

Diğerlerinin çoğunun aşırı kilo aralığında bir vücut kitle indeksi (BMI) olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, fazla kilolu ve normal kilolu olma oranları, Samaan ve meslektaşlarının incelediği çalışmalar arasında büyük farklılıklar gösteriyordu, bu nedenle kaç tane normal kilolu çocuğun tip 2 diyabet hastası olduğu net değil.

Yine de, “bu çalışma kilo problemleriyle ilişki hakkında bildiklerimizi doğruluyor. [type 2] Diyabet – çoğunlukla aşırı kilolu veya obez gençleri etkiliyor,” dedi Kelsey Healthline’a.

Yeni çalışma ayrıca, tip 2 diyabetli her 10 erkekten 8’inde, 10 kadından 6’sında obezite olduğunu buldu.

Bazı normal kilolu çocukların neden tip 2 diyabet geliştirdiğine gelince, Samaan bazılarının insülin üretimi veya tepkisinde bozulma olabileceğini söyledi.

“Bazı kanıtlar var [related to this] Asya’da insülin üretimi azalmış çocukların alt gruplarına ilişkin çalışmalardan” dedi ve bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Tip 2 diyabet belirtileri aramak

Tip 2 diyabet taramasının amaçlarından biri, onu hastalık sürecinin erken evrelerinde, komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce yakalamaktır.

Ancak Kelsey, tip 2 diyabetin en sık semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit edildiğini söyledi. Bununla birlikte, ortaya çıkan en erken belirtiler genellikle artan susuzluk ve idrara çıkmadır, dedi.

OKU  Eli Lilly, İnsülini 35 Dolardan Sınırlandıracaklarını Söyledi: Diğer Şirketler de Takip Edecek mi?

Acil tıbbi müdahale gerektiren daha ileri tip 2 diyabet belirtileri arasında şiddetli karın ağrısı, kusma, hızlı nefes alma ve açıklanamayan kilo kaybı yer alıyor.

Samaan, obeziteye ek olarak, tip 2 diyabetin anormal kan lipid seviyeleri, yüksek tansiyon, obstrüktif uyku apnesi, yağlı karaciğer ve kızlarda polikistik over sendromu gibi diğer durumlarla bağlantılı olduğunu söyledi.

“Tip 2 diyabet teşhisi için tarama ve değerlendirme bu hastalar için önemlidir” dedi. “Aileler, en iyi yaklaşımı belirlemek için sağlayıcılarıyla iletişime geçebilir.”

Çocuklarda artan vakalar

Tip 2 diyabet 2002 ile 2015 yılları arasında çocuk ve ergenlerde nispeten nadir görülürken – ve ergenlik öncesi nadir – bu yaş grubundaki tip 2 diyabet oranı arttı yılda yaklaşık %5Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre.

Ek olarak, bir grup araştırmacı, COVID-19 salgını sırasında çocuklar ve ergenler arasında tip 2 diyabette ani bir artış olduğunu belgeledi. Bu artışın nedenleri açık değildir.

Kelsey, bu durumun çocuklarda ve ergenlerde yetişkinlere göre yönetilmesi daha zor olsa da, tip 2 diyabet için risk faktörleri olan ergenlerin çoğunda çocukluk döneminde bu durumun gelişmediğini söyledi.

Yine de: “Kimin gelişip kimin gelişmeyeceğini nasıl ayırt edeceğimizi bilmiyoruz. [type 2] Risk altında olanlarda bile genç yaşta diyabet” dedi.

Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzını ve VKİ’yi sürdürmek, tip diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir, dedi.

Ayrıca, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde planlanan çok merkezli büyük bir araştırma çalışmasının, kimin tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu ve neden daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını söyledi.

“Bu, gelecekte önleme stratejilerini daha iyi geliştirmemize yardımcı olmalı” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.