Sağlık

Eli Lilly, İnsülini 35 Dolardan Sınırlandıracaklarını Söyledi: Diğer Şirketler de Takip Edecek mi?

Eli Lilly, İnsülini 35 Dolardan Sınırlandıracaklarını Söyledi: Diğer Şirketler de Takip Edecek mi?

Pinterest’te paylaş
Dobrila Vignjevic/Getty Images
  • Eli Lilly, cepten insülin maliyetini ayda 35 $ ile sınırlayacağını açıkladı.
  • Markasız insülin fiyatı şişe başına 25 dolara düşecek.
  • bu insülin maliyeti ilaç şirketlerinin fiyatları artırması ve birçok kişinin insülin ürünleri için ayda 1.000 dolardan fazla ödeme yapması nedeniyle son yıllarda hızla arttı.

İlaç üreticisi Eli Lilly dün insülin maliyetini ayda 35 dolarla sınırlayacağını duyurdu.

Ayrıca markasız insülin fiyatını şişe başına 25 dolara düşürecek.

Önlemler, insülin maliyetini% 70’e kadar azaltacaktır.

bu insülin maliyeti ilaç şirketlerinin fiyatları artırması ve birçok kişinin insülin ürünleri için ayda 1.000 dolardan fazla ödeme yapması nedeniyle son yıllarda hızla arttı.

İnsülin belirsizliğinde artış

İnsülinin yüksek maliyeti — reçete ek ödemeleri, eş sigorta veya muafiyetler şeklinde — milyonlarca şeker hastasının “insülin belirsizliği‘, kan şekeri seviyelerini kontrol edememesine neden oldu.

PharmD, sağlık bilimleri klinik profesörü Sarah McBane, “Pek çok insan, yüksek maliyet nedeniyle insülin de dahil olmak üzere ilaçlarına erişmekte zorlanıyor, büyük insülin üreticilerinden birinin maliyet bilincine sahip bir hareket uyguladığını görmek harika,” dedi. Irvine’deki California Üniversitesi’nde Healthline’a eczacılık eğitimi için kurucu dekan yardımcısı.

Enflasyon Azaltma Yasası uyarınca, Medicare alan kişilerin insülin için 35 dolardan fazla ödemesi gerekmez. Başkan Joe Biden, Birliğin Durumu konuşmasında ilaç şirketlerini hayat kurtaran ilacın fiyatlarını düşürmeye çağırdı.

Biden 1 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Amerikan aileleri, diğer ülkelerdeki insanların aynı reçeteler için aldığından çok daha fazla ilaç maliyetiyle çok uzun süredir eziliyor.” “İnsülin yapımı 10 dolardan daha ucuza mal oluyor, ancak Amerikalılar bazen bunun için 300 doların üzerinde ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu sadece yanlış.”

İşte fiyat değişiklikleri ve ne zaman yürürlüğe gireceği

Lilly, 2023’te yürürlüğe girecek dört maliyet düşürme girişimini özetledi.

“Bugün duyurduğumuz agresif fiyat indirimleri, diyabetli Amerikalılar için gerçek bir fark yaratmalı. Bu fiyat indirimlerinin sigorta ve eczane sistemlerinin uygulanması zaman alacağından, son Medicare Kısım D sınırına girmeyen, Lilly insülin kullanan hastalar için muafiyete derhal üst sınır getirmek üzere ek bir adım atıyoruz.” David A. Ricks, Eli Lilly’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su, bir basın açıklamasında belirtti.

OKU  Ozempic aldım, sonra pankreatit oldum

1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, markasız insülininin (Insulin Lispro Injection 100 Unit/mL) maliyeti flakon başına 25 $’a düşecek ve bu da onu piyasadaki en uygun fiyatlı yemek zamanı insülini yapacak.

Lispro şırıngasının önceki fiyatı 82,41 dolardı.

2023’ün 4. çeyreğinden itibaren Humalog (insülin lispro enjeksiyonu) ve Humulin (insülin insan) fiyatları %70 oranında düşürülecektir.

Eli Lilly sözcüsü Healthline’a verdiği demeçte, Humalog’un önceki fiyatı 274,70 dolardı ve fiyat indirimlerinden sonra 66,40 dolara mal olacak.

Humulin daha önce 148,70 dolardı ve 44,61 dolara düşecek.

1 Nisan 2023’ten itibaren, Rezvoglar Enjeksiyonu (insülin glargine-Aglr), beşli KwikPens paketi için 92 $’dan piyasaya sürülecek – karşılaştırılabilir Lantus Enjeksiyonundan %78 daha ucuz.

Hemen geçerli olmak üzere, Lilly, katılımcı perakende eczanelerde satılan Lilly insülininin maliyetini 35 $ ile sınırlandırıyor.

Sigortası olmayan kişiler, tasarruf kartı indirmek ve ayda 35 dolara Lilly insülini satın almak için InsulinAffordability.com’a gidebilir.

Eli Lilly’nin bir sözcüsü, “Fiyatlandırma ayarlamalarının uygulanması zaman aldığından, Lilly insülin kullanan hastalar için insülin giderlerini derhal ayda 35 $ ile sınırlamak için ek bir adım atıyoruz” dedi.

Sözcü, “Şu anda, sigortasız veya ticari sigortası, Medicaid veya katılımcı Medicare Kısım D planı kullanıyor olsun, kalem veya flakon sayısına bakılmaksızın, herkes aylık Lilly insülin reçetesini 35 $ veya daha düşük bir fiyata satın alma hakkına sahiptir.” katma.

Daha düşük maliyetler, hayat kurtaran bakıma erişimi artıracak

İnsülin, diyabetli birçok Amerikalı için karşılanamaz hale geldi.

Yüksek maliyet, insanların ne kadar insülin kullandıklarını veya seyahat insülin satın almak için ülke dışına – Kanada veya Meksika’ya -.

İnsülin tayınlaması körlük, amputasyon, hastaneye yatış ve önlenebilir ölüm riskini artırır.

McBane, “Bu, hem morbiditeyi – hem de hastalığın semptomlarını – ve hastalıkla ilişkili ölüm oranını veya ölümü artırıyor” diyor.

OKU  CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Ağustos 2022’de ABD Senatosu, Medicare’e ilaç şirketleriyle ilaç fiyatlarını müzakere etme yetkisi veren Enflasyon Düşürme Yasasını kabul etti.

Sonuçlardan biri şuydu: insülin maliyetlerine üst sınır 2023’te ayda 35 dolara.

McBane, “İlaçların maliyetini daha uygun bir miktara getirmek, daha az insanın ilaçları ile ailelerini beslemek veya elektrik faturalarını ödemek arasında seçim yapmak zorunda kalması anlamına geliyor” dedi.

California Irvine Üniversitesi Halk Sağlığı Departmanında misafir doçent sağlık, toplum ve davranış profesörü olan PhD Brandy Lipton, Eli Lilly’nin fiyat indirimlerinin Medicare’in Enflasyon Azaltma Yasası uyarınca insülin maliyetlerine ilişkin aylık 35 dolarlık üst sınırını yansıttığını söylüyor.

Lipton, “Medicare üst sınırından önce, Medicare üyeleri ceplerinden ayda ortalama yaklaşık 48 dolar ödüyordu, ancak bazıları için maliyet çok daha yüksekti,” dedi Lipton.

Tavan fiyatların Medicare’de olanlar üzerinde önemli bir etkisi olmayacak, ancak özel sigortası olanlar veya sigortasız olanlar önemli tasarruf görecekler.

Lipton, “Maliyet, insülinin tayınlanmasına yol açabilecek önemli bir engeldir ve Eli Lilly’nin yeni üst sınırı, enflasyonu düşürme mevzuatına dahil olmayan insanlar için maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Biden, diğer ilaç şirketlerinin de muhtemelen insülin maliyetlerini düşüreceğini söyledi.

Büyük bir ilaç şirketi maliyetlerini düşürdükten sonra “her şeyi değiştirir” dedi.

Lipton, “Sigortacılar daha düşük fiyatlı şirketlerden insülin almayı tercih edeceklerinden, diğer ilaç şirketleri de aynı şeyi yapabilir” dedi.

Alt çizgi:

İlaç üreticisi Eli Lilly bu hafta insülin ürünlerinin maliyetini %70’e varan oranlarda azaltacak birkaç fiyat indirimi değişikliğini uygulamaya koyduğunu duyurdu. İnsülin, milyonlarca Amerikalı için karşılanamaz hale geldi ve birçoğunun insülini paylaştırmasına, amputasyon, hastaneye yatış ve ölüm risklerini artırmasına neden oldu. Fiyat tavanları, sigortasız veya özel sigortalı birçok kişinin tedavi masraflarını karşılamasına yardımcı olurken, diğer ilaç üreticilerini de maliyetlerini düşürmeye teşvik edecek.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir