Oyun Haberleri

Mini LED oyun monitörleri teoride kötü bir fikir ve pratikte daha da kötüler

Samsung Neo G9

Bu hayal kırıklığı yaratacak, ancak bunun üstesinden gelmek mümkün değil. Mini LED, beklediğiniz monitör teknolojisi değil. Mini LED monitörler teoride kötü bir fikirdir ve pratikte daha da kötüdür.

Aslında, mini LED teknolojisinin en iyi olduğu şey harika özellikler sunmaktır. 1.400 nit parlaklık mı? Kontrol etmek. Milyonlarla ölçülen kontrast oranları? Evet. Ultra parlak yüksekler, mürekkep gibi siyah alçaklar, epik tam ekran parlaklığı, sıfır yanma riski, ultra yüksek yenileme hızlarıyla uyumluluk? İşler.

Sadece gerçek deneyimden bahsetme. Çünkü biraz berbat.

Tamam, yeterince gerçek olan büyük bir avantajı var. Mini LED şu anda gerçekten satın alabileceğiniz oyun monitörlerinde ve tüm şekil ve boyutlarda mevcuttur. Bu, PC monitörleri bağlamında tamamen teorik kalan, ancak yeni nesil panel tasarımının vaat edilen kutsal alanı olan microLED’e göre çok net bir avantaj sağlar.

Ayrıca, PC monitörlerinde yeni kullanılmaya başlayan ancak TV OLED panellerinden türetildiği için sınırlı olan OLED teknolojisinden çok daha fazla ekran boyutunda daha yaygın olarak mevcuttur. Yani, diyelim ki 27 inç veya 32 inç 4K OLED oyun monitörü alamazsınız, bunlar 42 inç ve üzerinde başlar. Daha küçük olan 27 inçlik OLED monitörler “yalnızca” 1440p’dir ve yine de 1.000 ABD Doları ve üzeri bir maliyeti vardır. Evet.

Mini LED ile ilgili sorun

Her neyse, sorun şu: Mini LED teknolojisi bir çamurdur ve her zaman da öyle kalacaktır. Kronik doğal eksiklikleri olan bir ekran teknolojisi için köhne bir yarı düzeltme. Ve düzelttiklerinin yerini alacak yepyeni bir dizi sorun yaratır.

Ancak kendimizi aşmayalım, önce mini LED’in gerçekte ne olduğunu, ekran teknolojisi sürekliliğinde nerede oturduğunu ve diğer panel seçenekleriyle nasıl karşılaştırıldığını ele alalım.

Mini LED hakkında anlaşılması gereken ilk şey, bunun yalnızca LCD paneller için bir arka ışık teknolojisi olduğudur. Kendi başına bir ekran teknolojisi değil. LCD panellerin ışığı engellemede pek iyi olmadığı gerçeğini telafi etmek için tasarlanmıştır.

Bu bir sorun çünkü geleneksel bir LCD monitörde arka ışık her zaman açık. Aslında, parlak olması gereken bir piksel ve karanlık olması gereken bir piksel için aynı ışık kaynağına sahipsiniz.

Uygulamada, LCD paneller her zaman bir miktar ışığın geçmesine izin verir. Böylece, herhangi bir görüntüdeki bu koyu pikseller biraz ışık sızdırıyor. Ve parlak pikselleri ne kadar parlak yapmak isterseniz, resmin bu karanlık kısımları istenmeyen ışık sızıntısıyla o kadar çok silinir.

Bir masanın üzerinde önden Samsung Odyssey Neo G9.

İsim vermemekle birlikte, en büyük markaların bazı çok pahalı mini-LED monitörleri inanılmaz derecede kırıldı… (İmaj kredisi: Gelecek)

Mini LED çözümü, o tek, büyük, aptal arka ışığı aktif bir dizi çok daha küçük aydınlatma bölgeleriyle değiştirmektir. Sonuç, teorik olarak, gösterilen görüntünün parlaklık topografyasına uyması için panel boyunca ışık çıkışını ince ayar yeteneğidir.

Böylece, daha parlak görüntü öğelerinin arkasındaki bölgelerde arka ışığı çevirir ve daha karanlık alanlar için geri sararsınız. Presto, kontrastı önemli ölçüde artırdınız ve gerçek yüksek dinamik aralık olasılıklarının kilidini açtınız. Başka bir deyişle, hem eskisinden daha parlak hem de çok daha üstün kontrast sunan bir ekrana sahip olabilirsiniz. İş işten geçirildi.

Sorunun ortaya çıktığı ve mini LED’in açıkça bazı alternatifler kadar iyi olmadığı durumlarda hassasiyet söz konusudur. Hem OLED hem de microLED, gerçek piksel başına aydınlatma kontrolü sunar. Her iki teknolojide de her piksel kendi tamamen adreslenebilir ışık kaynağıdır. Arka ışık yok, sadece her piksel için maksimum parlaklıktan tamamen kapatmaya kadar tam kontrol.

Karşılaştırıldığında, mini LED arka ışık bölgeleri birkaç piksel üzerinden paylaşılır. Ve bu piksel sayısı büyüktür. Gerçekten büyük.

OKU  Beyaz Rusya, 'dostça olmayan' ülkelerden gelen içerik için korsanlığı yasallaştırıyor

Bu yeterli bölge değil

Diyelim ki 32 inçlik bir 4K monitör alın. Bu, mini LED arka aydınlatmalı üst düzey oyun monitörleri için son zamanlarda popüler bir form faktörüdür. 4K LCD panelin doğal çözünürlüğü 3.840 x 2.160 pikseldir.

Bu tam olarak toplamda 8.294.400 piksele denk geliyor. Bu çok fazla. Şimdi, 1.152 kısma bölgesine sahip bir mini-LED monitör de kulağa oldukça fazla geliyor. Ancak hesaplarsanız, mini LED arka aydınlatmanın her bir bölgesi, her bir öğesi tam olarak 7.200 piksel aydınlatıyor.

Elbette, ekrandaki birçok öğe bundan çok daha küçüktür. Örneğin, metni oluşturan küçük çizgiler yalnızca birkaç piksel genişliğinde olabilir. Aynı şekilde bir uzay sahnesindeki noktasal yıldızlar. Diğer öğeler birkaç yüz piksel olabilir, ancak yine de belirli bir karartma bölgesinden çok daha küçük olabilir. Yani, işte ilk problemin. Aydınlatma yeterince ayrıntılı değil.

Bu nedenle bir seçimle baş başa kaldınız. Her şeyi aydınlatıyor ve bölgelerin aydınlattıkları şeylerden daha büyük olması nedeniyle parlak nesnelerin etrafında çiçeklenme olarak bilinen şeye katlanıyor musunuz? Yoksa mini LED’leri yalnızca gerçekten geniş parlak görüntü verileri alanları için mi çalıştırıyorsunuz?

Philips Evnia 34M2C7600MV

Mini LED monitörlerin kalibrasyonu, bazıları hala çok yanlış anlasa bile, doğrular ve yanlışlardan çok tercihler ve değiş tokuşlarla ilgilidir… (İmaj kredisi: Gelecek)

Burada, 32 inçlik bir 4K panelde, kabaca 45’e 25 bölgeli bir arka ışık “çözünürlüğünden” bahsettiğinizi unutmayın. Bu bölgelerin ayrı ayrı ne kadar büyük olduğunu hayal edin. Bunun gerçek ekran çözünürlüğü olup olmadığını hayal edin. Tek kelimeyle: Bloklu!

Dolayısıyla, pratikte, üreticinin tercihlerine bağlı olarak, bir ekrandan diğerine değişen ödünleşimlerle karşılaşırsınız. Doğru ya da yanlış yok. Hepsi uzlaşma.

Mini LED monitörler, Windows masaüstünde özellikle kötü görünür. Koyu bir arka plan üzerinde parlak bir pencereyi hareket ettirdiğinizde, genellikle bölgelerin açılıp kapandığını görürsünüz. Çok hantal.

Durağan bir görüntüde bile, genellikle metin boyunca parlaklık gradyanı gibi sorunlar görürsünüz. Metnin kendisi genellikle karartma algoritmalarını tetikleyecek kadar önemli değildir. Bu nedenle, metnin parlaklığı, özellikle koyu bir arka plan üzerindeki parlak metin, söz konusu metnin yanındaki görüntü öğeleri tarafından belirlenir. Sonuç genellikle ya gerçek bir karmaşa ya da gerçekten soluk bir metindir, çünkü algoritma onu biraz arkadan aydınlatma çabasına layık görmemiştir çünkü zorlukla okuyabilirsiniz.

Ağır kalibrasyon

Şimdi, tüm bunlara karşı argüman şu şekildedir. Bu noktayı kaçırıyor. Mini LED teknolojisi, web’de gezinmekle ilgili değildir. Oyunlar ve filmler hakkında. Ve kuşkusuz, açılıp kapanan bölgeler oyunda veya film izlerken çok daha az belirgindir.

Ama sorunlar devam ediyor. Örneğin bazı mini LED monitörler, iş arka ışığı kısmaya geldiğinde aşırı agresif olabilir. Sonuç, gölge ayrıntısının kaybıdır.

Samsung 110 İnç Mikro LED TV

MicroLED bir gün cevap olacak. Ama zamanı henüz gelmedi. (İmaj kredisi: Samsung)

Gerçek şu ki, tam bir siyahlık parçasının yanında oldukça koyu iki gri tonu arasındaki farkı görünür kılmak için yeterli ışığı sağlamak için LCD açıklıklarından geçen makul miktarda arka ışığa ihtiyacınız var. Yani, neyi tercih ettiğinizi seçmelisiniz.

Bu gerçekten düşük siyah seviyesini istiyorsanız, arka ışığı tam olarak kısmanız gerekir, bu da grinin tonlarının karanlığa karışmasını sağlar. Veya ayrıntıların ortaya çıkmasına ve siyah seviyelerinin yıkanmasına izin vermek için biraz yükseltirsiniz.

Sonra arka ışık senkronizasyonu sorunu var. Sekiz milyon pikseli sürmek yeterince zor bir iş. Ancak şimdi, piksellerin yaptığı her şeyi eşleştirmek için 1.152 arka ışık bölgesini zamanlamanız gerekiyor. Milisaniyeler önemli olduğunda bu son derece zor bir iştir. Dahası, mini LED’ler temel olarak LCD piksellerinden farklı tepki özelliklerine sahiptir. Yani, bu dikkate alınmalıdır.

OKU  Hogwarts Mirası Hipogrif'i Gösterir

Başka bir deyişle, karartma bölgesi ve piksel boyutundaki uyumsuzluk tarafından zorlanan bu değiş tokuşların karmaşıklığı, her şeyi sorunsuz bir şekilde senkronize etme açısından daha fazla karmaşıklığın üstüne yığılır.

Net sonuç şu ki, burada PC Gamer’da çok sayıda mini LED monitör gördük ve hiçbiri aslında iyi olmadı. Bazıları titreme gibi gerçekten çok bariz sorunlar yaşadı. Ancak hepsi Windows masaüstünde ve oyun içinde karışık bir çantada korkunç derecede hantaldı. İsim vermeye gerek yok. İstisnasız hepsi, özellikle yüksek fiyat etiketleri göz önüne alındığında, biraz saçmalıktı.

En iyi ihtimalle, yerel karartma teknolojisini kullanmak için bir oyun yüklediğinizde açıp kapatmanız gerekir. Öylece çalışır durumda bırakamazsınız, masaüstünde çok kasvetli. Bu belki de dünyanın sonu değil. Tek bir tuşa basarak sıralanabilseydi kesinlikle olmazdı, ki bu genellikle durum böyle değildir.

Ancak karartma açıkken oyun içi görüntü kalitesi her zaman algoritmaları kuranlar tarafından verilen takaslara ve kararlara ihanet eder. Bu konuda doğru ve yanlış yoktur. Yalnızca, hiçbiri gerçek piksel başına aydınlatmayı çoğaltmaya yaklaşamayan çeşitli tavizler arasındaki seçimler.

Masada monitör.

Alienware’in 34 inç OLED monitörünün neden bu kadar ucuz olduğunu anlamak zor. (İmaj kredisi: Gelecek)

alternatif eksikliği

Deneyimlerimize göre, bir LCD monitörden istediğiniz iyi bir HDR benzeri deneyimse, en iyi sonuçlar parlaklığı yekpare bir arka ışıkta artırılan en son VA panellerden gelir. En iyi VA teknolojisi, 1.000-1.300:1 IPS teknolojisinden çok daha iyi olan 4.000:1 statik kontrast sunar (LG’nin henüz oyun monitörlerinde görünmeyen IPS Black panelleri hariç).

Makul siyah seviyelerini korurken çok keskin yükseklikler için bu yeterli. Kabul edilirse, yerel karartması olmayan bir VA paneli gerçekten HDR özellikli değildir. Ancak bir deneyim olarak, mini LED’in düzensizliğinden daha iyi bir genel taviz.

Bunun tek kısmi istisnası, dizüstü bilgisayarlardaki mini LED teknolojisidir. (yeni sekmede açılır). Paneller çok daha küçük olduğundan karartma bölgeleri orantılı olarak küçülür ve bazı sorunlar daha az görünür hale gelir. Ama hepsi hala oradalar ve zamanla sadece daha sinir bozucu hale geliyorlar.

Ekran kraliçeleri

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü (yeni sekmede açılır): PC’niz için mükemmel piksel paneller
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör (yeni sekmede açılır): Çığlık atan hızlı ekranlar
Oyun için en iyi 4K monitör (yeni sekmede açılır): Yalnızca yüksek çözünürlük yeterli olduğunda
Oyun için en iyi 4K TV (yeni sekmede açılır): Büyük ekranda 4K bilgisayarda oyun oynama

Elbette bunların hiçbiri mükemmel bir alternatif olduğu anlamına gelmez. OLED’in kendi sorunları var, en bariz şekilde çok sınırlı tam ekran parlaklığı ve yanma riski. Şu anda piyasada bulunan her OLED oyun monitörünün alt piksel yapısı da sorunlu. Şimdiye kadar hiçbiri geleneksel (PC için) RGB pikselleri kullanmıyor ve bu, paneli bir alt piksel düzeyinde ele alan yazı tipi oluşturma gibi şeyler için bir sorun.

Teorik olarak microLED, yakıcı parlaklık, yanma riski olmaması ve piksel başına OLED uyumlu aydınlatma ile tüm düz panel ihtiyaçlarımıza yanıt verir. Ancak microLED teknolojisi şu anda mega paralara mal oluyor ve teknoloji henüz pratik panel boyutlarında PC ile ilgili çözünürlükler sunacak şekilde ölçeklenemiyor. Şu anda en küçük 4K microLED panelin çapı yaklaşık 70 inç. Buna karşılık gelen 32 inçlik bir monitör, 1080p’nin altında olacak ve çok büyük piksellere sahip olacaktır. Kullanışsız.

Bu sorunlar eninde sonunda çözülecektir. Ancak bu arada, kontrast kontrolü ve HDR performansı söz konusu olduğunda mini LED’in piksel başına teknolojilere yaklaştığını düşünmeyin. Çünkü öyle değil.

Mini LED teknolojisine ekstra olarak neredeyse ücretsiz olarak sahip olunabilseydi, o zaman mantıklı olurdu. Zaman zaman yerel karartmayı kullanabilir ve genellikle kapalı olduğu gerçeğini kıskanmazsınız. Ancak uygulanması maliyetli ve karmaşıktır ve bir monitörün fiyat etiketine en az yüzlerce dolar ekler. Bu kadar açık bir şekilde kusurlu olan bir şey için 1.000 dolardan fazla ödeme yapmak hiç eğlenceli değil ve geçici bir özellik olarak zaten demode olmaya mahkum.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.