Oyun Haberleri

Embracer yöneticisi, yüzlerce insanı işten çıkarmanın ‘ızdırap verici bir süreç’ olduğunu, ancak yeniden yapılanmanın ‘nasıl kazanacağımız’ olduğunu söylüyor

Phil Rogers

İşten çıkarmalar bu yıl oyun endüstrisinin belirleyici olaylarından biri oldu; düzinelerce şirkette binlerce kişinin işten çıkarılmasıyla birlikte, pandemi yıllarının hızlı ekonomik büyümesi durma noktasına gelirken hepsi maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Hiçbir şirket bu iki uç noktayı Embracer Group kadar temsil edemez. Son birkaç yılda Embracer, Gearbox, Crystal Dynamics Eidos Montreal ve daha pek çok stüdyoyu satın alarak çılgın bir harcama çılgınlığına girişti; görünüşe bakılırsa bunların tümü, bilinmeyen bir ortakla en az 2 milyar dolar değerinde bir anlaşmaya varmak için desteleri yığdı.

Ancak bu anlaşma başarısız oldu ve Embracer’ın 1,5 milyar dolarlık borcu oldu. Embracer hemen kırmızıdan tırmanmaya başlamak için acımasız bir çabaya başladı. Şirket, Temmuz ile Eylül sonu arasında 904 kişiyi işten çıkardı; buna Saints Row’un geliştiricisi Volition’ın kapatılması da dahil. O zamandan bu yana belirtilmeyen sayıda kişi de işten çıkarıldı ve bunlar da sonuncusu olmayacak.

Tüm bunların ortasında, Embracer’ın geçici baş strateji sorumlusu Phil Rogers, Gamesindutry.biz’e şirketin borcunu azaltma girişimleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan yeniden yapılandırma programı hakkında konuştu. Söylemek güvenli, ilginç bir okuma sağlıyor.

Embracer’ın 1,5 milyar dolardan 1,4 milyar dolara düşürdüğü borçla ilgili olarak Rogers, Embracer’ın “koyduğumuz hedeflere doğru ilerlediğimizi” hissettiğini söylüyor. Planın, gelecek mali yıla girecek olan “oyun hattını 5 milyar SEK (478,4 milyon $)” tutarındaki yayın oranına göre yeniden ayarlamak olduğunu belirtiyor. Rogers, borcu azaltmanın yanı sıra, Embracer’ın kendisine “kendimizi daha yalın, daha güçlü, daha odaklı ve -kritik olarak- nakit açısından kendi kendine yeten bir şirkete nasıl dönüştürebileceğimiz” konusunda daha geniş sorular sorduğunu söylüyor.

Tüm bunların sonucunda işlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden insanlara gelince, Rogers bunun “ızdırap verici bir süreç” olduğunu ancak “yeni ve ihtiyaç duyulan hedeflerimize ulaşmanın bizim için gerekli bir şey olduğunu biliyoruz” diyor. , iyi bir ilerleme ve yolumuza devam ediyoruz” ve yeniden yapılanmanın “nasıl kazanacağımız” olduğunu sözlerine ekledi.

(İmaj kredisi: Derin Gümüş)

En hafif tabirle, birisinin yüzlerce insanı işten çıkarmayı “iyi bir ilerleme” olarak nitelendirdiğini görmek hayret verici. Ancak röportaj aynı zamanda Embracer’ın iç işleyişine dair de bir fikir veriyor. Grubun şu anda sahibi olduğu stüdyolarda geliştirilmekte olan 200’den fazla oyunu var ve yakın zamanda bu projelerden hangisinin devam etmesi gerektiğini ve hangilerinin kesilebileceğini değerlendirmek için bir inceleme gerçekleştirdi.

OKU  Çöplükte Bulunan Terk Edilmiş Forspoken SteelBooks

Rogers bunu yapabilmek için “eğlence değerlerine” baktıklarını söylüyor. Bunlardan en önemlisi, oyunun “oynaması eğlenceli” olması gerektiğidir ki bu pek de keskin bir gözlem değildir. Ancak Rogers aynı zamanda “daha az, daha büyük, daha iyi” yaklaşımının asla büyük bir hayranı olmadığını ve riski daha küçük oyunlara yaymayı tercih ettiğini de belirtiyor. Altı yılını tam olarak bu tür oyunlar yapan stüdyoları satın alarak geçiren bir şirketten bunu duymak tuhaf görünebilir. Ancak Rogers’ın Embracer’a yalnızca geçen yıl katıldığını ve önceki deneyiminin Lara Croft ve Temple of Osiris gibi daha küçük oyunlar yapmak olduğunu belirtmekte fayda var. Bu onun bakış açısını Embracer gibi bir şirkette daha değerli kılabilir ve kesinlikle “Oyun tutkunu mudur?” diye sormaktan daha fazlasını yapabilir.

Bu arada Embracer, görünüşe göre endüstrinin ön saflarında yer almak için yaptığı stüdyoları ve IP’leri hızla satın alma yönündeki daha geniş planını da yeniden değerlendiriyor. “Çok şey üstlendik ama bu değişme, gelişme ve büyüme arayışı içindeydi ve şimdi tam da bu farklı iklimdeyiz.” Bu yeniden değerlendirme devam etmektedir. Gamesindustry.biz tarafından Embracer’a ‘kazanmanın’ neye benzediği sorulduğunda Rogers şöyle diyor: “Bunların hepsi tekrar döneceğimiz ve ayrıntılı olarak ele alacağımız sorular. Şu anda yeniden yapılanmaya çok odaklanmış durumdayız.”

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.