Oyun Haberleri

Genç Grand Theft Auto 6 hacker’ı, ‘siber suçlara mümkün olan en kısa sürede dönme niyeti’ nedeniyle güvenli bir hastanede süresiz hapis cezasına çarptırıldı

Grand Theft Auto 6 trailer art

Bir BBC raporu, 2022’de Grand Theft Auto 6 görüntülerinin çalınması ve sızdırılması da dahil olmak üzere teknoloji firmalarına yönelik bir dizi saldırıdan sorumlu bulunan 18 yaşındaki hacker’ın, güvenli bir hastanede süresiz olarak hapis cezasına çarptırıldığını söylüyor. .

Ağustos ayında Lapsus$ grubuna bağlı Rockstar, Nvidia ve diğer teknoloji firmalarına düzenlenen saldırılardan Arion Kurtaj sorumlu tutulmuştu. Ancak bir psikiyatristin değerlendirmesinin ardından davadaki yargıç, Kurtaj’ın mahkemeye çıkmaya uygun olmadığına karar verdi ve bu nedenle jüriden sadece hacklemeleri gerçekten yapıp yapmadığını belirlemesi istendi, ancak bunun suç kastıyla yapılıp yapılmadığını belirlemesi istenmedi.

Kurtaj’ın akıl sağlığı değerlendirmesinde “akut otizm” hastası olduğu belirlendi ve kendisinin “yüksek motivasyonlu” olduğunu ve “en kısa sürede siber suçlara geri dönme niyetini ifade etmeye devam ettiğini” söyledi. Kurtaj, Rockstar hacklemesini kefaletle serbest kaldığı ve daha önceki hacklemeler için Travelodge otelinde polis nezaretindeyken sadece Amazon Fire Stick, otel televizyonu ve cep telefonu kullanarak gerçekleştirdi.

Davanın yargıcı, Kurtaj’ın suç işleme konusundaki beceri ve kararlılığının kendisini toplum için yüksek risk oluşturduğunu ve bu nedenle, doktorlar onun artık bir tehlike oluşturmadığı kanaatine varıncaya kadar ömür boyu güvenli bir hastanede kalacağını söyledi.

“Tehlike”, bazı video oyunu görüntülerini sızdıran bir adam için güçlü bir terim gibi görünebilir, ancak GTA 6’nın hacklenmesi Kurtaj’ın oyuncular açısından en yüksek profilli suçu olmasına rağmen, onun tek suçu olmaktan çok uzaktı. Lapsus$ grubu ayrıca Microsoft, Samsung, Nvidia ve İngiliz telekom şirketi BT&EE’yi hackledi ve bireylerden milyonlarca kripto para çaldı. Kurtaj’ın gözaltındayken de şiddet uyguladığı ve “düzinelerce” yaralanma ve maddi hasara yol açtığı bildirildi.

Kurtaj ve diğerleriyle bazı hacklemelerde çalışmış olan Lapsus’un 17 yaşındaki genç üyesi de aynı duruşmada suçlu bulundu. Hacklemelerin yanı sıra genç, iki genç kadını takip etmek ve taciz etmekten de mahkum edildi: 17 yaşındaki çocuğa, reşit olmadığı için (ki bu aynı zamanda isminin verilmiyor) 18 aylık Gençlik Rehabilitasyon Emri verildi. Hapis cezası gerektirmeyen suçlar için topluluk cezası.

OKU  Bu implant, şiddetli felç geçirenlerin metin göndermesine ve interneti sadece zihinleriyle kullanmasına olanak tanır.

Kurtaj ve 17 yaşındaki Lapsus$’un mahkum edilen ilk üyeleri, ancak büyük olasılıkla son olmayacaklar: Lapsus$ ile bağlantılı yedi genç 2022’de Birleşik Krallık’ta tutuklandı ve BBC raporu daha fazla üyenin tutuklandığını söylüyor serbest kalması düşünülüyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.