Sağlık

Esrarın yasallaştırılması, uyuşturucu kullanımındaki artışla ilişkilendirilmemiştir.

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

  • Yeni bir araştırma, eğlence amaçlı kenevirin yasallaştırılmasının, esrar veya diğer yasa dışı uyuşturucu maddelerin kötüye kullanımını artırmadığını ortaya koyuyor.
  • Araştırmacılar, bir eyalette yaşayan ikizlerin% 40’ını, hala yasa dışı olduğu eyaletlerde yaşayanlarla eğlence amaçlı esrar yönergeleriyle karşılaştırdı.
  • Araştırmacılar, çalışmalarının yalnızca 24 yaş ve üstü yetişkinleri içerdiğini ve esrarın yasallaştırılmasının genç yetişkinler üzerinde farklı etkileri olabileceğini ekliyor.

Yeni bir araştırmaya göre, eğlence amaçlı kenevirin devlet tarafından yasallaştırılması, yetişkinler arasında esrar veya diğer yasa dışı uyuşturucuların sorunlu kullanımını artırmıyor.

Araştırmacılar, alkolle ilgili bulgularının “yorumlanmasının zor” olduğu ve ek çalışma gerektirdiği konusunda uyarıda bulunsa da, alkolle ilgili sorunları bile azaltabilir.

Araştırmaya Colorado Boulder Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olarak başlayan baş yazar Stephanie Zellers, bir basın açıklamasında, “İnsanların yasallaştırmayla ilgili endişe duyduğu zararların çoğu için gerçekten destek bulamadık” dedi. “Halk sağlığı açısından bakıldığında, bu sonuçlar güven verici.”

İkiz derece, yasallaştırma konusunda benzersiz bir fikir sunar

Dergide 5 Ocak’ta yayınlanan çalışma için psikolojik tıpAraştırmacılar, Minnesota İkiz Aile Araştırma Merkezi ve Colorado Antisosyal Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi tarafından yürütülen iki uzun vadeli ikiz çalışmasından elde edilen verileri incelediler.

Çalışma, ilk olarak ergenlik döneminde incelenen ve şimdi 24 ile 49 yaşları arasında olan 4.000’den fazla ikiz içeriyordu. Son değerlendirme sırasında araştırmacılar, katılımcıların alkol, esrar, tütün ve çeşitli yasa dışı uyuşturucu kullanımı hakkında veri topladı.

Araştırmacılar ayrıca kişilik bozuklukları, mali zorluklar, yasal sorunlar, işsizlik, iş davranışları ve biliş dahil olmak üzere “psikososyal sağlıklarını” ölçtüler.

Araştırmacılar, eğlence amaçlı kenevirin yasallaştırılmasının etkisini incelemek için, eğlence amaçlı kenevirin politikalarına sahip bir eyalette yaşayan ikizlerin %40’ını, kenevirin hâlâ yasa dışı olduğu eyaletlerde yaşayanlarla karşılaştırdı.

Ayrıca, biri eğlence amaçlı esrar kullanan ve diğeri esrar kullanmayan 240 çiftte ikizleri ikizlerle karşılaştırdılar.

Bu daha küçük ikizler arası ikiz analizi, araştırmacıların bir kişinin madde kullanımını veya diğer sağlık sonuçlarını etkileyebilecek bir dizi faktörü kontrol etmesine izin verdi.

OKU  Yasal esrar yayıldıkça, giderek daha fazla çocuk yenilebilir maddelerden hastalanıyor

Bunun nedeni, ikizlerin aynı yaşta olmaları ve benzer bir sosyal geçmişe, aile yaşamına, alkol ve diğer uyuşturuculara karşı ebeveyn tutumlarına vb. sahip olmalarıdır. Tek yumurta ikizleri de aynı genleri paylaşırken, çift yumurta ikizleri genlerinin yarısını paylaşır.

New York City’deki NYU Grossman Tıp Fakültesi’nde Opioid Epidemiyolojisi ve Politikası Merkezi profesörü ve yöneticisi DrPH Magdalena Cerdá, çalışmanın güçlü yanının ikizleri dahil etmesi olduğunu söyledi.

Bu, araştırmacıların “eğlence amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran ve yasallaştırmayan eyaletlerde yaşayan insanlar arasındaki bireysel düzeydeki potansiyel farklılıkları dikkate almalarına” izin verdi.

“Ancak, esrarı yasallaştırmayı seçen eyaletler ile seçmeyen eyaletler arasında hala eşitsizlikler var” dedi ve bu da sonuçları etkilemiş olabilir.

Yasallaştırmanın esrar kullanım bozukluğu üzerinde etkisi yok

daha önceki birinde öğrenmekaynı araştırmacı grubu, eğlence amaçlı esrar politikalarının uygulandığı bir eyalette yaşayan ikizlerin, yasa dışı olduğu bir eyalette yaşayan ikizlerine göre yaklaşık %20 daha fazla esrar kullandığını buldu.

Yeni çalışma, eğlence amaçlı kenevire izin veren eyaletlerde esrar kullanım sıklığında benzer bir artış olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, araştırmacılar, yasal eğlence amaçlı esrar bulunan bir eyalette yaşayan ikizlerin, esrar kullanım bozuklukları veya sorunlu esrar kullanımı riskinde artış olmadığını bulmuşlardır.

Cerdá, yasallaştırmanın ardından esrar kullanımındaki artışın, kendisi ve meslektaşları tarafından 2020’de yayınlanan bir çalışma da dahil olmak üzere diğer çalışmalarla tutarlı olduğunu söyledi. JAMA Psikiyatri.

Yeni çalışmanın aksine, onların çalışması 12 ila 17 yaşındakiler ve 26 yaş ve üstü yetişkinler arasında esrar kullanım bozukluğunda hafif bir artış gösterdi.

Cerdá, araştırmacılar ikizleri ikizlerle karşılaştırdığında, yeni çalışmanın esrar kullanım bozukluklarında bir miktar artış gösterdiğini, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığını belirtti.

Bu önem eksikliğinin, farklı esrar politikalarına sahip eyaletlerde yaşayan az sayıda ikiz çiftten kaynaklanabileceğini söyledi.

Yeni çalışmanın yazarları ayrıca eğlence amaçlı kenevirin yasallaştırılması ile diğer yasa dışı uyuşturucuların artan kullanımı arasında herhangi bir ilişki veya ruh sağlığı üzerinde herhangi bir etki bulamadılar.

OKU  Parkinson ve Ultrason: Hedefe Yönelik Tedaviler Semptomları Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ek olarak, sonuçlar, yasal eğlence amaçlı esrar bulunan eyaletlerde yaşayan ikizlerin daha az alkol kullanım bozukluğu belirtisi gösterdiğini gösterdi.

Cerdá, esrarın yasallaştırılmasının alkol kullanımı üzerindeki etkisine ilişkin diğer araştırmaların çelişkili olduğunu, bazı çalışmaların alkol kullanımında azalma bulduğunu, bazılarının ise artış gösterdiğini söyledi.

Ancak, yeni çalışmanın alkol kullanım bozukluğu semptomlarında bir azalma bulgusunu sorguluyor.

Alkol kullanım bozukluğunda gerçek bir değişiklik olsaydı, “kullandığınız alkol miktarında bir azalma beklerdiniz” dedi ve “bunu görmediniz” dedi.

Yeni çalışma, yalnızca aşağıdakiler gibi riskli içme davranışlarında bir azalma gösterdi: B. Sarhoşken araç kullanmak. Tüketilen alkol miktarı, esrarın yasallaştırılmasından etkilenmedi.

Güven verici sonuçlar, ancak son söz değil

Araştırmacılar, çalışmalarının yalnızca 24 yaş ve üstü yetişkinleri içerdiğini ve esrarın yasallaştırılmasının ergenler veya daha genç yetişkinler üzerinde farklı etkileri olabileceğini ekliyor.

Ek olarak, insanların tükettiği esrar türleri ve dozları hakkında verileri yoktu.

Bazı Araştırma günlük esrar kullanımının veya yüksek etkili ürünlerin kullanımının psikoz belirtileri riskini artırabileceğini bulmuştur.

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Columbus’taki Wexner Tıp Merkezi’nde bağımlılık tıbbı uzmanı olan O. Trent Hall, yeni çalışmanın sonuçlarının güven verici olmakla birlikte esrarın yasallaştırılması tartışmasında son söz olmaktan çok uzak olduğunu söyledi.

“Esrarın yasallaştırılması nispeten yeni” dedi. “Esrardan kaynaklanan bazı zararlar, daha fazla zaman geçene kadar belirgin olmayabilir.”

Buna ek olarak, reşit olmayanlar için hapse giren insan sayısında azalma gibi, yasallaştırmanın bu çalışmada ölçülmeyen bazı olumlu toplumsal etkileri olduğunu söyledi. Esrarla ilgili suçlar.

“Birçok insan, hapsedildikleri sırada hayatlarının geri kalanında onları rahatsız edebilecek travmatik deneyimler yaşıyor” dedi. “Hapisten çıktıktan sonra barınma ve iş bulmada da zorluk yaşayabilirler.”

Hall ayrıca, bunun gibi popülasyon düzeyindeki çalışmaların esrarın yasallaştırılmasının daha geniş etkileri hakkında bilgi sağlayabilse de, sonuçların her kişi için geçerli olmayabileceğini belirtti.

“Bireysel düzeyde, insanlar hala esrar kullanımından zarar görebilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Hamilelik sırasında esrar kullanımı fetüsün büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Sağlık

Neden insanlar (ve solucanlar) esrar kullandıktan sonra istek duyarlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir