Sağlık

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok’u ele geçiriyor?

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok'u ele geçiriyor?

Pinterest’te paylaş
TikTok’un “Her Şey Duş” trendi, kişisel bakıma öncelik vermenin, stresi azaltmanın ve yeniden enerji kazanmanın kolay bir yoludur. Catherine Falls Reklamı / Getty Images
  • Trend, zihinsel sağlığı iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi kişisel bakım ritüelini içeriyor.
  • Taraftarlar, “her şey sağanak” ın stresi yönetmeye, ruh halini iyileştirmeye ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Uzmanlar, “her şeyin yağdığını” söylüyorlar, ruh sağlığı için faydalı olabilir, ancak her derde deva değiller.

Stresli bir günün sonunda duşa girdiyseniz ve hemen biraz daha sakin hissettiyseniz, yeni bir trend ilginizi çekebilir: “her şey duşu”.

Bir “her şey duşu” sadece yıkanmaktan ibaret değildir. Kalın, derin bakım sağlayan bir saç maskesi uygulamaktan ve cildinizde lüks bir temizleyici kullanmaktan, baştan ayağa tıraş ve peeling yapmaya kadar çok çeşitli kişisel bakım uygulamalarını kapsar.

Hatta bazıları uygulamayı kabarık bir bornoz veya kokulu bir mumla birleştirmeyi sever.

Yeni bir şey olmasa da, “Her Şey Duşu” TikTok’ta popülerlik kazanıyor. Aslında, “Her Şey Duşu” hashtag’i, yalnızca geçen ay platformda 32 milyondan fazla görüntülendi ve kullanıcılar, bu zaman alan duşların hem fiziksel hem de zihinsel bakım için harika olduğunu söylüyor.

Eğilimin savunucuları, bu kişisel bakım ritüellerinin stres ve kaygıyı yönetmekten kötü bir ruh haline kadar her şeye yardımcı olduğunu söylüyor. Bazıları için haftalık dinlenme rutinlerinin önemli bir parçası ve kendinize öncelik verme fırsatı.

Ancak “her şey duş” gerçekten göründüğü kadar faydalı mı ve eğer öyleyse, uzmanlar onları akıl sağlığı araç setinize eklemenizi tavsiye eder mi?

rutinler refahınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir

Bir klinik hipnoterapist ve psikoterapist olan Tania Taylor için mesele, kullandığınız pahalı losyonlar ve iksirler değil, ritüelin gücü. Bu uygulamaya bağlılık ve en fazla faydayı sağlayan kendinize zaman ayırma sürecidir.

“Ritüeller, rutinler ve alışkanlıklar, kendimizi güvende, kendinden emin ve rahat hissetmemize yardımcı oldukları için uzun süredir refahımız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir” diye açıklıyor. “Daha önce sergilediğimiz davranışın bir tehdit oluşturmadığını bilmekle gelişiyoruz ve bu nedenle ister kişisel bakım açısından olsun, ister sadece bizim için yararlı bulduğumuz davranışları tekrarlamak için çabalıyoruz.” Evden çıkarken ışığı söndür ve kapıyı kilitle.”

OKU  Çocuklar için Yeni Yıl kararları: Çocuk doktorlarının önerdiği şey

Başka bir deyişle, bir “her şey duşu”, rekabet halindeki taahhütlerle dolu meşgul dünyanızdan size küçük bir mola verebilir.

Kendine şefkat ve nezaket ruhi esenliğinizi artırabilir

Psikoterapist ve Birleşik Krallık Psikoterapi Konseyi (UKCP) sözcüsü Ali Ross, bunun yalnızca yoğun bir programa ara vermek için değil, aynı zamanda kendinize şefkat ve şefkatle davranmak için bir fırsat olduğunu söylüyor.

“Bu ritüel bizi zaman ayırmaya, dikkatli ve duyarlı olmaya teşvik ediyor ve derinden kendine şefkatli, meditatif bir uygulama olma potansiyeline sahip. Yavaşlamanıza, kendinizi toplamanıza ve gününüzün/haftanızın/hayatınızın neresinde olduğunuzu anlamanıza olanak tanır” diyor.

Faydalar sadece kafanızda olup bitenlerle ilgili değildir. Zihinlerimiz ve bedenlerimiz ayrı kimlikler değildir, el ele giderler ve birini beslemek çoğu zaman diğerinin gelişmesine yol açabilir.

Her Şey Duşları Zihninize ve Bedeninize Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Böyle bir örnek, kötü kişisel hijyen ile anksiyete ve depresyon teşhisleri arasındaki ilişkidir.

Taylor, “Kötü kişisel hijyen, bir kişinin mücadele ettiğini gösterebilirken, banyo yaparak kendini yatıştırmanın özellikle ruh sağlığımız için yararlı olduğu düşünülüyor” diye belirtiyor.

Dokunmanın faydalarının hafife alınmaması gerektiğine inanıyor. “Araştırmalar, beslendiğimizde ve fiziksel dokunuş kullandığımızda, kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olan önemli hormonların (oksitosin ve endorfinler) üretimini teşvik ettiğimizi gösteriyor.”

Buna karşılık Taylor, bunun vücuttaki stres hormonu kortizol seviyelerini düşürebileceğini söylüyor.

Her Şey Duşunun belki de en büyük faydalarından biri, çoğumuz için erişilebilir olmasıdır. Uzun bir duş almak ve günün stresini üzerinizden atmak birçok insanın rutininin zaten düzenli bir parçası, bu yüzden ayarlaması veya eklemesi kolay bir ritüel.

Bunu göz önünde bulunduran Taylor, “Everything Shower”ın tekerleği yeniden icat etmek yerine mevcut rutinleri yenilemekle ilgili olduğunu söylüyor ve Ross da aynı fikirde.

Ross, “‘Her şeyi duş’, birçok insanın zaten yaptığı bir şey, bu yüzden onları onaylıyor ve ritüele devam etmelerine ve hatta abartılı hissetmeden ritüele başka öğeler eklemelerine izin veriyor” diyor.

OKU  Colorado Psychedelic Mantarların Kullanımını Suçtan Kaldırdı: Sağlığa Faydaları Nelerdir?

“Ritüel yapmak iyi hissettiriyor ve halkın onayı ne kadar fazla olursa, insanların bu sefer böylesine şefkatli, varlığı tespit eden bir ritüeli gerçekleştirmek için kendi şirketlerine adım atmaları için o kadar az gerekçelendirme ihtiyacı duyuyor.”

Özel bir ritüeli nasıl oluştururum?

Öyleyse, Akıl sağlığı araç kutunuza Everything Shower’ı eklemek için değerli bir çaba mı?

Taylor, “Hayatınıza kendinizi güvende, sakin ve rahat hissettirecek bir ‘her şeyin duşunu’ yerleştirebildiğiniz sürece, yapmamanız için hiçbir neden yok” diyor.

Ancak, çok fazla iyi şeye sahip olmanın mümkün olduğuna inanıyor ve püf noktasının dikkatli kalmak olduğunu söylüyor.

“Olumlu bir aktivite çok rutin hale geldiğinde, farkındalığın faydaları ortadan kalkabilir” diye açıklıyor. “Rutininizin bu kısmının bir ritüelden çok bir alışkanlığa dönüştüğünü fark ederseniz, dikkatinizi vermeyi ve anda olmayı bırakabilirsiniz ve aklınız başka yerlere gidebilir.”

Ross da benzer bir duyguyu paylaşıyor. “Bir ritüel zorunlu kılındığında, onu gerçekleştirmemiz ‘gerektiğini’ hissettiğimiz için verimsiz hale gelme riski vardır” diyor.

Uzun, sıcak bir duşun ancak bu kadarını yapabileceğini unutmamak da önemlidir. O anki stres ve gerilimi biraz azaltabilir ve size çok ihtiyaç duyulan dinlenme süresi verebilir, ancak daha akut akıl sağlığı sorunlarını tedavi etmeyecek veya bunların temel nedenlerini ele almayacaktır.

Taylor, “Bir ‘duş’, akıl sağlığı alet çantanızdaki bir araç olmalı, tek aracınız değil,” diye uyarıyor.

Bir doktordan terapi veya ilaç tedavisi gibi daha fazla zihinsel sağlık desteğine ihtiyacınız olabilir.

“Her şey duş” trendini tamamlamanın sayısız yolu var. Taylor’ın yararlı olabileceğini düşündüğü birkaç alışkanlık arasında bir hobi, arkadaşlar ve aile ile daha fazla zaman geçirmek ve kırsalda yürüyüşe çıkmak yer alır.

Akıl sağlığı karmaşık bir konudur ve kesinlikle üstesinden gelmenin güvenli bir yolu yoktur. Daha ziyade, iyi bir ruh sağlığı çoğu zaman sadece bir ritüelin değil, birçok ritüelin toplamıdır.

Kesin olan bir şey varsa o da, stresi azaltmak için hızlı bir çözüme ihtiyacınız varsa, duş almak kesinlikle zarar vermez.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Asi Wilson beyin sarsıntısı geçirdikten sonra sağlık alışkanlıklarını neden elden geçirdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir