Oyun Haberleri

Starfield’da ne kadar seks yapacaksın? Avustralya hükümeti ‘Yok’ diyor

Starfield - A Crimson Fleet member stands in the red light of their base, making a threatening face.

Uzayda çığlığını kimse duyamaz. Ve Starfield’da (yeni sekmede açılır), seks yaptığınızı kimse duyamaz. Bunun nedeni, Avustralya’nın Sınıflandırma Kuruluna göre (yeni sekmede açılır)-ülkedeki video oyunlarını ve diğer eğlence medyalarını derecelendirmekten sorumlu ajans- o karanlık uzay boşluğunda seks yapılmaz.

Starfield, Avustralya’da R18+ olarak derecelendirildi, bu da “izleyiciler için yüksek etkiye sahip olduğu düşünülen içerik barındırdığı için yetişkinlerle sınırlı olduğu” anlamına geliyor. Derecelendirme, kurulun mümkün olan en yüksek derecelendirme olan “yüksek etki” olarak derecelendirdiği oyunda uyuşturucu kullanımının varlığından kaynaklanmaktadır.

Starfield’da şiddet “güçlü etki” olarak kabul edilir ve bu yalnızca MA15+ derecesini haklı çıkarmak için yeterlidir; oyunun temaları ve dili ise “orta düzeyde etkili”dir, yani “olgun”dur, ancak yine de 30 yaşın altındaki kişiler için yasal olarak erişilebilirdir. 15.

Başka bir deyişle, simüle edilmiş uyuşturucu kullanımı, sesinizin tepesinde f-bombaları düşürürken bir adamın suratına pompalı tüfekle patlatmaktan bir şekilde daha kötü. Altında ne içtiklerini merak ediyorum.

Yine de seks cephesinde, Starfield çok temiz: Avustralya hükümeti hiç olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, “çok hafif bir darbe” çıplaklığı var, bu yüzden belki de tüm silahlı çatışmalar, ölüm ve parçalanma arasında bir ayak bileği parıltısı veya başka bir şey görebiliriz. (Ve uyuşturucu kullanımı. Ağır, ağır uyuşturucu kullanımı.)

(İmaj kredisi: Avustralya Sınıflandırma Kurulu)

Video oyunu derecelendirmeleri her zaman biraz belirsiz olmuştur: Bir adamı bir tuğlayla öldürebilir ve muhtemelen yine de “Genç” derecelendirmesi (veya uluslararası eşdeğeri) altında kalabilirsiniz, ancak birkaç saniye için yanlış cilt parçasını ortaya çıkarın ve büyük perakendeciler kazandı. Oyununuzu bile raflarına koymayın.

Ancak bu standarda göre bile, Avustralya her zaman biraz tuhaf olmuştur. Yıllar boyunca ülke, Sınıflandırma Kurulu’nun derecelendirme sistemindeki bir tuhaflık nedeniyle biraz “olgunlaşmış” video oyunlarını bile yasaklamakla ünlüydü. Oyunlar için mevcut olan maksimum puan, muhtemelen oyunların çocuklar için olduğu yönündeki modası geçmiş izlenim nedeniyle MA15+ idi. Gerekçe ne olursa olsun, nihai sonuç, bu yönergeleri aşan herhangi bir şeyin uygun bir derecelendirme olmadığı için derecelendirilemeyeceğiydi – bu nedenle, “sınıflandırma reddedildi” ve yasaklandı.

OKU  Bunlar bu ay Steam'de en çok oynanan 10 demo oldu

Avustralya, 2013’te oyunlar için R18+ derecesini ekledi ve o zamanlar bu, yasaklı yollarının sonu olarak selamlandı. Oyun yasaklarını yavaşlattı ama kesinlikle durdurmadı: Son yıllarda DayZ de dahil olmak üzere birçok oyun yasaklandı. (yeni sekmede açılır)Disko Elysium (yeni sekmede açılır)ve RimWorld (yeni sekmede açılır). Tüm bu yasaklar, Starfield’ın R18+ derecesiyle aynı nedenle – uyuşturucu kullanımı – getirildi ve bu da “Rocky Mountain Moongrass” varlığı nedeniyle neredeyse Wasteland 3’ün yasaklanmasına yol açtı. Geliştirici inXile Entertainment, bu belirli kaderden kaçınmak için çimleri biçmeyi seçti ve diğer yasaklar da sonunda temyizde bozuldu.

Starfield şu anda 6 Eylül’de çıkacak. Yıldızlararası ilişkinin olmadığını doğrulamak için Bethesda’ya ulaştım ve bir yanıt alırsam durumu güncelleyeceğim.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.