Sağlık

FDA, Doğum Sonrası Depresyon İçin Antidepresan Düşünüyor: Bilmeniz Gerekenler

FDA, Doğum Sonrası Depresyon İçin Antidepresan Düşünüyor: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Juno/Stocksy
  • Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra en sık görülen tıbbi komplikasyondur ve yeni anne babaların %13’ünden fazlasını etkiler.
  • Ancak yakında bu durumu tedavi etmek için geliştirilen yeni bir ilaç olabilir.
  • Zuranolone adlı ilaç şu anda FDA incelemesi altında.

Yakında doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir hap olabilir.

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra en sık görülen tıbbi komplikasyondur ve yeni anne babaların %13’ünden fazlasını etkiler.

Durum için tedaviler var, ancak semptomları hızlı bir şekilde hedef alabilecek tek bir hap yok.

Şimdi ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için bir antidepresan ilacın gözden geçirilmesi için Biogen ve Sage Therapeutics’ten bir başvuru yapmayı düşünüyor.

ilaç nedir

Zuranolone adı verilen hap, beyindeki stres ve kaygıyı yönetmeye yardımcı olan nörotransmiterleri düzenleyerek çalışır.

Zuranolone şu anda ilacı onaylayıp onaylamayacağına karar vermek için 5 Ağustos 2023’e kadar zamanı olan FDA tarafından inceleniyor.

Anne sağlığı doktorları, doğum sonrası depresyon için hızlı etki gösteren bir oral ilaç beklentisi karşısında heyecanlanıyor.

“Bunun birçok kadın için hayatını değiştirebileceğini düşünüyorum. Bence bu hap, depresyon ve anksiyete ile mücadele eden birçok annenin daha hızlı hissetmesine ve kendilerine ve çocuklarına daha iyi bakabilmelerine gerçekten yardımcı olabilir” dedi. Pediatrix Medical Group’ta kayıtlı ebe ve tıbbi direktör olan Jill Purdie, Healthline’a söyledi.

İlaç nasıl çalışacak?

Doğum sonrası depresyona katkıda bulunan çeşitli faktörler olsa da, hamilelik ve doğumun perinatal γ-aminobutirik asit veya GABA adı verilen bir nörotransmiterin işleyişini bozduğu bilinmektedir.

GABA sakinleştirici bir etki yaratır. Anksiyete, stres ve kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olur.

OKU  Diz Ağrısı: Sinir bloğu enjeksiyonları osteoartrite yardımcı olabilir

Purdie, “GABA seviyeleri çok düşük olduğunda, klinik kaygı ve depresyon semptomlarına yol açabilir” diyor.

Hamile kadınlar ayrıca beyinlerinde ve vücutlarında başka önemli kimyasal değişiklikler de yaşarlar. Örneğin, yardımcı olan bir nörosteroid olan allopregnanolone seviyeleri duyguları düzenlemek, gebelikte artış ve doğumdan sonra azalır.

Brexanolone enjeksiyonları ilk ve tek ilaç doğum sonrası depresyon için onaylanmıştır, GABA reseptörlerini hedef alır ve doğum sonrası depresyonu olan kadınlarda depresif semptomları hafiflettiği gösterilmiştir.

Purdie, Braxanolone enjeksiyonları gibi Zuranolone’un da ruh halini iyileştirmek için GABA düzeylerini artırmak üzere tasarlandığını söylüyor.

Klinik çalışmalar, hapın doğum sonrası depresyonu olan kadınlarda depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Purdie, “Çalışmalarda, hastaların kaygı ve depresif belirtilerde önemli azalmaların yanı sıra günlük işleyişlerinde iyileşme oldu” dedi.

ilaç da hızlı çalışır ilaç şirketi tarafından finanse edilen 2021 tarihli bir araştırmaya göre, ilacı iki hafta kullandıktan sonra, bazıları birkaç gün içinde iyileşme bildirdi.

Klinik çalışmada, ilacı durdurduktan sonra depresyonun kötüleştiğine veya geri çekildiğine dair herhangi bir bildirim rapor edilmemiştir.

Araştırmacılar, hastaların ilacı yalnızca iki hafta almasına rağmen, insanların büyük çoğunluğunun remisyonda kaldığını söyledi. klinik çalışma.

Doğum sonrası depresyon yaşam kalitesini nasıl etkileyebilir?

Tedavi edilmezse, doğum sonrası depresyon işlevi bozabilir ve etkilenenlerin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir.

Gelişmekte olan birçok kadın kondisyon ruh hali dalgalanmaları, kaygı, emzirme sorunları, ilişki sorunları, madde bağımlılığı ve devam eden depresyondan muzdarip.

California Üniversitesi, Irvine Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu’nda sağlık bilimleri klinik profesörü olan PharmD’den Sarah McBane’e göre, doğum sonrası depresyonu doğru bir şekilde teşhis etmek zor olabilir ve birçok kadın tıbbi bakıma erişimde ve damgalanmayla Başa Çıkmada zorluk yaşıyor. depresyon sırasında geleneksel olarak mutlu bir dönem olarak görülen dönemdeki olumsuz duygular.

OKU  İnsanların yüzde doksanı erken yaşlarda Epstein-Barr virüsüne yakalanır. İşte multipl skleroza nasıl yol açabileceği

Doğum sonrası depresyon şu anda danışmanlık ve 2019’da FDA onaylı olan seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) ve breksanolon enjeksiyonları dahil olmak üzere ilaçlarla tedavi edilmektedir.

McBane, 60 saatin üzerinde sürekli intravenöz (IV) infüzyonla verilen ve yalnızca ABD’deki belirli tedavi merkezlerinde bulunan breksanolon enjeksiyonunun, doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için özel olarak onaylanmış tek ilaç olduğunu söyledi.

Düzenli antidepresanlar doğum sonrası depresyona yardımcı olabilirken, özellikle doğum sonrası depresyon için çalışılmamıştır.

SSRI’ların çalışmaya başlaması da yaklaşık bir ay sürer.

McBane, “Bu, özellikle yeni rolüyle ve doğum sonrası depresyon belirtileriyle mücadele eden yeni bir anne için beklemek için uzun bir zaman” dedi.

Zuranolone, depresif semptomları iyileştirmek için yeni bir yol sunuyor, dedi.

Purdie, “Semptomları daha hızlı iyileştirecek bir ilaç, bu benzersiz durumda çok yardımcı olacaktır” dedi.

Nihai sonuç

FDA şu anda doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış yeni bir oral ilacı değerlendiriyor. İlaç türünün ilk örneği olacak – doğum sonrası depresyonu günler içinde hafifletmek için hızlı, etkili bir tedavi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir