Sağlık

Federal yetkililere göre, Monkeypox hala bir halk sağlığı acil durumudur

Federal yetkililere göre, Monkeypox hala bir halk sağlığı acil durumudur

Pinterest’te paylaş
Getty Images aracılığıyla Christina House/Los Angeles Times
  • HHS, maymun çiçeği için halk sağlığı acil durum bildirimini yeniledi.
  • Şu anda 1 milyondan fazla insan hastalığa karşı aşılanmıştır.
  • Maymun çiçeği aşısı sıkıntısı ve yüksek talep nedeniyle FDA “beşte bir” dozları onayladı.
  • Enjeksiyon bölgesinde ağrı ve kızarıklık gibi yan etkilerle ilgili endişeler nedeniyle takip dozlarının sayısı düşüktü.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (HHS), maymun çiçeği salgınının hala bir halk sağlığı acil durumu olduğuna dair açıklamasını yeniledi.

HHS ilk olarak Ağustos ayında halk sağlığı bildirisini yayınladı.

Hükümet, yenilenmenin ABD’de 28.000’den fazla maymun çiçeği vakası ve sekiz ölümün teşhis edilmesinden sonra geldiğini söyledi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk maymun çiçeği vakasının bildirilmesinden sonra, vaka sayısı hızla arttı – ve kısa süre sonra aşı çağrıları geldi.

Aşılar yaz aylarında tanıtıldı ve şimdiye kadar bitti 1 milyon ülke çapında uygulandı. Ama onları tanıtmak o kadar kolay değildi.

Maymun çiçeği aşılarının nesi var?

Sınırlı doz tedariki, yalnızca belirli kişilerin aşı için uygun olduğu anlamına geliyordu ve bu da aşı randevularında kafa karışıklığına neden oluyordu. Bunu akılda tutarak, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkili daha fazla insana ulaşmak için tek bir dozun beşe bölünebileceği ve bu da koruma düzeylerinin tehlikeye girebileceği endişelerini artırıyor.

Bu arada, bazı alıcılar enjeksiyon bölgesinde kırmızı, ağrılı bir iz geliştirir.

Bazı çıkışlar dahil Washington post Bu olasılığın, alıcıları – özellikle erkeklerle seks yapan erkekleri – kısmen damgalanma korkusu nedeniyle ilk veya sonraki dozlarını almaktan caydırdığını bildirdi.

Ortaya çıkan bazı sorunlara ve bunların aşı alan kişileri nasıl etkilediğine daha yakından bakalım.

Maymun çiçeği aşıları nasıl verilir

Daha küçük dozaj seviyeleriyle ilgili endişeleri ele almadan önce, korudukları hastalığa bakılmaksızın çoğu aşının nasıl uygulandığını anlamak önemlidir. Üç tip enjekte edilebilir aşı vardır: intradermal, subkutan ve intramüsküler.

“SARS-CoV-2 veya grip aşıları gibi şu anda mevcut olan aşıların çoğu kas içi enjeksiyonlardır” diye açıkladı Dr. UTHealth Houston ve Memorial Hermann Hastanesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Michael Chang, Healthline’a verdiği demeçte.

Yaygın kas içi enjeksiyon bölgeleri üst kol veya bacaktır. Ek olarak şunları kaydetti: “Lisanslı veya tam lisanslı aşıların çoğu için, kas içine daha derin enjeksiyon, aşıya karşı bağışıklık tepkisini en üst düzeye çıkarır ve korumayı optimize eder. [It also] enjeksiyon bölgesinde lokal reaksiyonların sıklığını en aza indirir.”

Chang, deri altı enjeksiyonlar için, iğnenin “ciltten daha derin bir tabakaya, genellikle cilt ve kas arasındaki yağ tabakasına yerleştirildiğini” söyledi. JYNNEOS maymun çiçeği aşısı başlangıçta bu uygulama için onaylanmıştır.

Bununla birlikte, yaklaşım “aşılar için çok sık kullanılmaz çünkü derideki bağışıklık tepkisi o kadar güçlü olmayabilir ve daha fazla lokal enjeksiyon reaksiyonunuz olabilir” diye açıkladı Chang.

OKU  Grip aşısı bu yıl ne kadar etkili? İşte o zaman öğreneceğiz

Bu bizi, aşının cildin üst tabakasına iletildiği intradermal bir enjeksiyona götürür. Bu artık maymun çiçeği aşıları için kullanılan yöntemdir. Peki neden anahtar?

“Genellikle intradermal aşıların etkili olması için daha düşük bir doz gerekir” dedi Dr. Carbon Health’in baş sağlık görevlisi Sujal Mandavia, Healthline’a verdiği demeçte.

Bunun nedeni, “cildimizin ince katmanlarının bağışıklık sisteminin aşılar gibi yabancı maddeleri almaya hazır olması ve oldukça güçlü tepki verme eğiliminde olmasıdır”.

Aşı kıtlığı bir zorluk olduğundan, intradermal yaklaşım dozların beşe bölünmesine izin verir. Sonuç? California Üniversitesi, Irvine’de MPH programı ve uygulama direktörü David M. Souleles, “Şu anda mevcut olanı genişletebilir ve daha fazla risk altındaki bireyleri aşılayabiliriz” dedi.

Ancak Chang, 18 yaşın altındaki kişilerin aşıyı intradermal yerine deri altından almaya devam etmesinin tavsiye edildiğini açıkladı.

Daha düşük bir doz daha zayıf koruma anlamına mı gelir?

Tipik bir maymun çiçeği aşısı dozunun sadece %20’sini alıyorsanız, hastalığa karşı korunmadığınızı düşünebilirsiniz.

Ancak araştırmalara göre durum böyle değil.

Mandavia, FDA’nın daha düşük dozda aşı kullanma ve bunu intradermal olarak “524 hasta üzerinde yapılan bu klinik araştırmaya dayanarak” verme kararı aldığını söyledi. “[The study] enjekte edildiğinde gösterildi [intradermally] JYNNEOS aşısının beşte biri deriye “tam” dozda subkutan uygulamaya benzer bir bağışıklık tepkisi üretir.

Mevcut aşılama kesinlikle koruma sağlarken, daha uzun bir süre boyunca sunduğu savunmalar hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Chang, “Beşte bir intradermal dozun uzun vadeli bağışıklık ve maymun çiçeğine karşı koruma üzerindeki etkisi şu anda belirsiz” dedi.

Bir sonraki doz ne zaman alınır?

Neyse ki, bir aşı dozunun beşte birini almak, en iyi etkiyi elde etmek için arka arkaya dört enjeksiyon yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Souleles, “Maymun çiçeği aşısı intradermal olarak uygulandığında, 28 gün arayla verilen iki doz aşı tam olarak aşılanmış olarak kabul edilir ve koruma sağlar.” Dedi.

18 yaşından küçükseniz ve aşınızı deri altından alıyorsanız ikinci dozunuz da gelmelidir. 28 gün ilkinden sonra.

Chang, “JYNNEOS aşısının ikinci dozundan 14 gün sonra maksimum bağışıklık bekleniyor” dedi. “Ne yazık ki, Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) verilerine göre, ikinci doz kapsamı zayıf.”

Ağrılı enjeksiyon bölgeleri

İnsanların ikinci dozlarını atlamalarının ana nedeni nedir? İlk enjeksiyonunuzun yapıldığı yerde ağrılı, kırmızı bir noktanın görünümü. Ancak bu yan etki maymun çiçeği aşısı ile sınırlı değildir.

Chang, “Bu, yalnızca JYNNEOS aşısıyla değil, herhangi bir intradermal enjeksiyonla ilgili yaygın bir sorundur” dedi.

Mandavia’nın açıklamasına göre bunun nedeni, “vücudun viral yükü yabancı olarak algılaması ve buna karşı yanıt vermek için bağışıklık hücrelerini göndermesi”.

Souleles, “COVID-19 aşısını veya grip aşısını düşünün” diye ekledi. “Bu genellikle enjeksiyondan sonraki günler boyunca enjeksiyon bölgesinde kol ağrısına neden olabilir.”

OKU  DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Mandavia, potansiyel olarak çirkin ve rahatsız edici olmasına rağmen, “maymun çiçeği aşısı ile sıklıkla gelişen kırmızı leke iyi huyludur ve zararlı değildir,” diye temin etti Mandavia.

İkinci dozdan sonra görünür bir alanda başka bir kırmızı nokta geliştirmekten endişe edenler için seçenekleriniz var. Chang, enjeksiyonu “omuz (deltoidin üstünde) veya omuz bıçaklarının üzerindeki üst sırt (skapula) gibi daha az görünür bir intradermal konuma” talep etmenin mümkün olduğunu açıkladı.

Marka ne kadar sürer?

İyi haber: Chang, işaretin genellikle “72 saat ila 1 hafta içinde” yıprandığını açıkladı – ancak nadir durumlarda üç ila dört hafta sürebilir.

Chang, enjeksiyondan sonra herhangi bir zamanda “enjeksiyon bölgesinde artan hassasiyet veya şişlik geliştirirseniz, bir doktora görünmeniz önemlidir” diye ısrar etti.

Bu arada, enjeksiyon bölgesinde kırmızı bir nokta geliştirirseniz, bazı basit adımlar onu azaltmaya yardımcı olabilir.

Chang, “Bu tipik olarak cilt tahrişi ile ilgili olduğundan, bölgeye hafifçe masaj yapmak ve soğuk bir paket uygulamak semptomların daha çabuk giderilmesine yardımcı olabilir” dedi.

Yara izi ile ilgili endişeler

Deride herhangi bir hasar (aşı dahil) uzun vadede iz veya yara izi bırakabilir. Bununla birlikte, bazı kişilerin daha yüksek risk altında olduğuna inanılmaktadır.

Örneğin, keloidleri olan veya geçmişinde keloid olanların, intradermal aşılamadan sonra yara izi geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Keloidler, “travma” sonrasında ciltte büyüyen skar dokusunun aşırı büyümesidir. En çok koyu tenli, hamile veya 30 yaşın altındaki kişilerde görülür.

Bu nedenle, CDC tavsiye eder Mevcut veya daha önce keloidleri olan bireylerin, maymun çiçeği aşısını subkutan olarak aldıklarını.

Ek olarak, New York Şehri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, maymun çiçeği aşısı bilgilendirme broşüründe “maymun çiçeği enfeksiyonunun yara izi ve kalıcı cilt değişiklikleri için yüksek bir potansiyele sahip olduğunu” belirtti.

getir

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, maymun çiçeği salgınının hala bir halk sağlığı acil durumu olduğuna dair açıklamasını yeniledi.

ABD’de 1 milyondan fazla insanın maymun çiçeği aşısı aldığı haberi geliyor. Maymun çiçeği aşısı için uygun olan bazı kişiler, ikinci dozlarını alma konusunda endişelerini dile getirdiler.

Bununla birlikte, maymun çiçeği hastalığına karşı en iyi korumayı elde etmek için “tam” aşının yapılması şarttır. Bu, 28 gün arayla iki enjeksiyon anlamına gelir.

Mandavia, ağrının “kısa bir süre rahatsız edici olabileceğini” söyledi. “Ancak, ağrılı döküntü, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, titreme ve yorgunluk gibi semptomlarla sizi daha ciddi bir hastalıktan kurtarabilecek aşının hafif bir yan etkisidir.”

Aşı, yan etkiler veya olası yara izi hakkında endişeleriniz varsa, daima doktorunuzla veya aşı sağlayıcınızla konuşun.

İlgili yazılar
Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir